e ^Qa/ns KERN ENERGIEBELEID 1 talige JCoogdag AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN: Vijftigste Jaargang Vrijdag 13 augustus 1976 WAT MET HET Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Net voor het ingaan van het parlementair reces heeft de regering definitief beslist geen kerncentra les aan onze kust, waar het toerisme meer dan ooit bloeit, te bouwen. Een bemoedigende overwinning voor de milieuvrienden - zeker voor deze van Zee- brugge waar men reeds met het vioeibaar gas uit Algerië zit -, een moeilijke beslissing voor de rege ring, een pruilende lip vanwege grootindustriëlen en financiële groepen. Kernenergie is reeds geruime tijd bekend. Al hoewel een aantal geleerden vóór Wereldoorlog II zich met kernenergie onledig hielden, zag de mens heid pas op 6 augustus 1945 de enorme mogelijk heden en gevaren van deze nieuwe krachtbron in toen een Amerikaanse B-27, de Enola Gay de be roemde bom-met-de-paddestoel dropte. Het atoom tijdperk was begonnen Het was de eerste en hopelijk de laatste keer dat een kernreactie onbeheerst en ongekontroleerd opgang werd gebrachtkernreacties gebruikt voor vredelievende doeleinden gebeuren immers (of zou den moeten gebeuren...) op gecontroleerde wijze. Een technisch probleem dat de laatste jaren volledig opgelost is. De militaire aanwending mag echter niet als de voornaamste, laat staan als de enige oorzaak van de aanwending als energiebron voor industrie en private consumptie gezien wordenhaar opgang ontspringt veeleer uit de economische wet van vraag en aanbod. De elektriciteitsbehoefte heeft sinas het begin van de eeuw een gestadige groei gekend van 6 a 7 per jaar. Deze continuïteit werd soms even gestoord door de schommelingen die het gevolg wa ren van grote gebeurtenissen, zoals de twee wereld oorlogen en de grote crisissen. Aangezien alle woningen en installaties waar elektriciteit verbruikt kan worden thans aangesloten zijn, hangt de vraag naar elektriciteit praktisch niet meer af van de stroomproducerende en -distribue rende bedrijven. Brandstofvoorraden zijn echter be perkt steenkooloniginning op 3.000 meter diepte en boortorens cp de harde poolkappen zijn tot op heden economisch niet haalbaar. Hoe dan de vraag naar energie voldoen De enige middelen op het eerste gezicht, zouden er in bestaan de prijzen mas saal op te drijven of stroomonderbrekingen in te voeren. Beide procédés zijn onaanvaardbaar voor de bevolkihg (de mens wordt hoe langer hoe meer een nachtvlinder). Bovendien streven regering en kontrole-instanties er naar de verkoopsprijzen van elektriciteit op een minimumpeil te houden dat ver enigbaar is met het financieel evenwicht van de onderneming. Evenmin zou in België, dat arm is aan goedkope brandstoffen en waar drie vierden van het energieverbruik voor rekening van de kwetsbare ex portindustrie is, de nijverheid een toegeving kun nen doen. Onze beschaving wordt, sinds de oliecrisis, meer dan ooit geconfronteerd met de energieschaar- ste. De vereiste produktie-eenheden zijn bovendien zo groot en zo complex dat de bouwtermijn vijf a zes jaar bedraagt. Als zodanig wordt vandaag de ener giebron van morgen onherroepelijk vastgelegd. Van daar dus het belang vandaag de beste primale ener giebron te kiezen. Elektriciteit, de slagader van onze wereld, kan slechts op twee manieren opgewekt worden hetzij door hydraulische centrales, hetzij door thermische centrales. De aanwending van andere energiebron nen zoals wind, zon of geothermische energie maakt het voorwerp uit van veelzijdige studies en onder zoek maar kan tot nu toe niet op industrieel vlak bruikbaar worden gemaakt. Aangezien de hydrauli sche energiebronnen in ons land praktisch onbe staande zijn - geen bergcentrales, uitzonderlijk een vlaktecentrale - heeft men zich steeds op de ther mische centrales ingesteld waar steenkool, petro- leuw, gas en uranium de warmtebronnen zijn. Steenkool verliest, ondanks de oliecrisis, veld petroleum en gas - waar de sjeiks in zwemmen - kennen een minder scherpe groei dan voor de ener giecrisis en de opkomst van het uranium. Samen met radium is dit zo goed als de enige in de natuur voorkomende kernbrandstof. Enkel uranium komt reiatief overvloedig voor, maar is wel ongelijk ver deeld over de wereld USA, USSR, China, Zaïre en een paar andere landen behoren tot de zeidzame gelukkigen. Ook hier vist het energie-arme West- Europa voor de zoveelste maal achter het net. De totale, massale en langdurige verspilling van koolwaterstoffen, gassen en steenkool kan op deze wijze worden vermeden zij vormen immers kostbare en volkomen onvervangbare grondstoffen voor de in de al maar in belang groeiende chemie. Bovendien vormt het niet verbruiken van zuurstof, het niet verwekken van rook, stof of verbrandings gassen een aanzienlijk voordeel voor het leefmilieu. België is dan ook deze kernweg opgegaan. BR 1, 2 en 3 waren de eerste proefreactoren. Dan volgden de industriële kerncentrales van Chooz (1966), Doel 1 ('74), Tihange 1 ('75), Doel 2 ('75). Andere eenheden (Doel 3, Tihange 2) zijn in aan bouw en nog twee anderen zijn besteld maar hun vestiging blijft wegens het protest van de plaatse lijke publieke opinie - voorlopig althans - onbepaald. De plaatselijke actiegroepen gaan immers he vig te keer tegen de inplanting van de kerncentra les wegens de naar hun zeggen onvoorstelbare ge varen die deze meebrengen. Het hoeft niet gezegd te worden dat een ernstig ongeval in dergelijke centrales best zou kunnen vergeleken worden met een nieuw Hiroschima of Nagasaki. Technici heb ben hun antwoord klaarde 209 kernreactoren die op 't ogenblik in werking zijn met 'n gecumuleerde bedrijfstijd van bijna 1100 jaren, hébben volgens de zelfde bron tot geen enkel ongeval aanleiding ge geven, noch binnen de kerncentrales, noch in de omgeving ervan. Dit bewijst wel de hoge graad van veiligheid waarmee in de kernindustrie gewerkt wordt. Nochtans beweren kwade tongen dat reeds meer dan eens een ongeval in de doofpot werd gestopt en enkele maanden geleden hoorden wij op een zondagmorgen een radio-interview met een Vlaams technicus die werd bestraald en een been moest worden afgezet. 100 veiligheid? dat bestaat NIET! Noch tans mag aangenomen worden dat in België op geen veiligheidsmaatregel wordt gekeken. Waar het Westen het Oostblok reeds overtreft met zijn grote betonnen of stalen omhullingen waarin de reactors worden geplaatst en die in de Sovjet-Unie totaal onbestaande zijn, wordt in België met behulp van dubbele wanden voer extra-beveiliging gezorgd. Ondanks de voordelen en relatief hoge veilig heid bleef de kernsplijting weinig concurrentieel tot aan de oliecrisis. De investeringslasten die voor kerncentrales veel hoger zijn dan voor klassieke centrales, werden toen nauwelijks gecompenseerd door de brandstefbesparingen. Toch heeft dit de meest vooruitziende der geïndustrialiseerde landen niet belet zich uit te rusten met kerncentrales, daar dit in hun ogen de energiebron van de toekomst zou zijn, na de uitputting der fossiele brandstoffen. De oliecrisis en de daaruit voortvloeiende in grijpende veranderingen in de economische situatie brachten voor de meeste landen, ook voor België, een versnelling van deze trend terecht. Zelfs olie producerende landen beginnen met de bouw van kerncentrales. Het is misschien juist door deze al dan niet geïmproviseerde versnelde evolutie dat meer dan ooit scherpe kritieken worden geuit m.b.t. afvalstof fen, sabotage en diefstal, thermische lozingen, de energiebalans, sloping van een kerncentrale, gevol gen voor het nageslacht... Waarheen 'met de radio actieve afval Alhoewel het volume hiervan zeer gering is en slechts enkele kubieke meters per jaar bedraagt voor een centrale als die te Tihange, blijft - voorlopig althans - een definitieve oplossing voor dit gevaarlijk goedje uitde afvalstoffen worden thans in vloeibare vorm in de heropwerkingsfabriek opgeslagen in tanks.met dikke wanden van roestvrij staal. Elke tank zit in een andere tank die elke even tuele lek moet opvangen, terwij! het geheel in een betonnen omhulling is geplaatst. Dit systeem sluit als een bus maar blijft voorlopig. Wetenschaps mensen stellen hun hoop op de techniek van ver glazing om het probleem definitief uit de weg te ruimen. (Lees verder op pagina 2) a

Denderklok | 1976 | | pagina 1