d e Marris Maatschappij voor Volksbezit» jNinove verrijkt! Vijftigste Jaargang Vrijdag 20 augustus 1976 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NiNOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Onlangs hebben een viertal C.V.P.-senatoren een wetsvoorstel bij het parlement ingediend ter oprichting van een Maatschappij van Volksbezit Het kapitaal van de onderneming zou dus, zoals de naam op het eerste zicht laat vermoeden, in het bezit komen van de grote lagen der bevolking. Is dit een revolutionaire stap en tevens een nieuwe op tie in onze economie Nieuw is wel aan dit voorstel dat de genoemde maatschappij gefinancieerd zou worden met één procent van het netto-loon van loon- en weddetrek- kenden. De afhouding zou gebeuren aan de bron, nl. de werkgever. En ook de zelfstandigen kunnen een procent van hun belastbaar inkomen deponeren. Deze maatschappij, hoewel ze met geïndividua liseerde rekeningen werkt, is zeker geen soort bank of spaarkas. Immers, de loon- en weddetrekkenden krijgen in ruil van het hun afgehouden bedrag kon- verteerbare obligatiesdit zijn dus schuldbekente nissen van de onderneming waarbij (in dit geval) gedurende 5 jaar 8 rente zou worden betaald en die nadien worden omgezet in risicodragende aandelen. Wat was nu eigenlijk het opzet dat achter dit groots opgevat plan schuilgaat Sociale promotie Verkiezingspropaganda Neen op de eerste plaats een financieel-economische operatie gericht tegen de ongebreidelde groei van de schuldenlasten der private en publieke ondernemingen. Tot «Zwarte Dinsdag» 1929 geloofde ieder een die wat geld had dat je veilig en vooral rap schatrijk kon worden door speculeren op aandelen, ledereen kent de gevolgen van deze misopvattm- gen de grootste crisis in de wereldgeschiedenis, aandeelwaarden die na een paar dagen enkel nog waarde hadden als oud papier, fabrieksluitingen, banken in moeilijkheden. Dat alles wordt niet zo rap vergeten daarom ook is vooral na de Tweede Wereldoorlog door men sen die minder speculatief aangelegd zijn, naar minder risico-dragende beleggingen gezocht. Hier bracht de obligatie-lening hun heilwat er ook moge gebeuren als obligatiehouder krijgen ze hun vast gestelde rente in het slechtste geval (bij faillisse ment) kunnen zij - in tegenstelling tot de aandeel houder die er de totale waarde bij inschiet - nog in de rij der aandeelhouders gaan staan en een deel van de overblijvende koek krijgen. Andere voordelen maakten de obligatielening steeds aantrekkelijker, ook voor de onderneming. Vaak is in gewone of hoog-conjunctuur de interest voet op obligatie- of andere leningen geringer dan de interestvoet na belastingen, welke aandeelhou ders verlangen ze spelen immers, wat speculanten past, het aloude spel van alles of niets. Bovendien is in onze wetgeving aan derden betaalde interestaftrekbaar van de fiscale winst, zodat de werkelijke rentelast in vergelijking met de dividendlasten ongeveer wordt gehalveerd. En ook minder rationele en eerder on-economi- sche overwegingen droegen hiertoe bijplaatsen van nieuwe aandelen kost veel geld en tijd, maar de emissie van aandelen aan toonder geeft geen enkeie garantie dat de aandelen in ongewenste han den terecht komen. Een vrees die niet altijd onge grond is want voor holdings en vooral voor de con currentie heiligt het doel de middelen Tenslotte zijn niet alle aandeelhouders in staat bij uitgave van nieuwe aandelen, wegens hun financiële be perktheid, hun stemrechtpositie te handhaven, wat vooral bij kleinere, familiale ondernemingen pijnlijke gevolgen kan hebben. Maar dit alles heeft ook een enorme schaduw- zijae. leder jaar moet een enorm bedrag aan inte resten worden betaald, wat vooral in een jaar van laagconjunctuur zoals 1975 zwaar op de schouders van de onderneming en de aandeelhouders drukt. In de laatste maanden vóór het faillissement van de Standaardgroep ging zowat 6 van de omzet naar de afbetaling van interesten. Deze vier senatoren hebben dan ook terecht de noodklok geluid en naar een mogelijke oplossing gezocht die op het eerste gezicht niet zo slecht is de één procent waarmee de Maatschappij van Volks bezit wordt gespijsd, wat anders in het kleine spaar wezen verspreid zou raken, wordt nu langs een grote maatschappij gekanaliseerd die door haar omvang - jaarlijks zou naar onze schatting zo n tien miljard frank naar deze onderneming vloeien - en door de daaraan gebonden spreidingsmogelijkheid «veilige» risicodragende beleggingen kan tot stand brengen. De vraag is wel of de loon- en weddetrekkende zich daarmee gediend zal voelen Het voorstel laat echter de mogelijkheid het aandeel of de obligatie te verhandelen. Men zal dus zijn aandeel kunnen te gelde maken indien men dat wil. Het gevaar dat een vicieuze cirkel ontstaat waarin de kersverse aandeelhouder zijn paket verkoopt aan de traditio nele spekulant, blijft beperkt. Ook hier heeft het wetsvoorstel een stok achter de deur voorzien ia het eerste stadia zullen deze aandelen op naam worden genoteerd en dus niet de mogelijkheid bie den voor anonieme en zwarte beleggingen. En tot nog toe voorziet de wet enkel dat aandelen op zicht kunnen omgezet worden in aandelen op naam, maar niet omgekeerd. Dat zal ook de Minister van Financier, gunstig stemmen, enerzijds wegens do hulp die hij krijgt in zijn uitzichtloze strijd tegen de belastingsontdui king, anderzijds wegens de verhoogde belastings inkomsten dank zij de hoge taksen op aandelen. Een wetsvoorstel dus waar pit in zit en waar iedereen bij te winnen heeftmaar het blijft een voorstel dat nog lang niet door de parlementaire commissies en door Kamer en Senaat is gesukkeld. Een lange lijdensweg voor een voorstel dat hope lijk niet te verhakkeld uit de debatten komt en niet het slachtaffer mag worden van de Vlaams-Waalse koehandel. Afwachten maar! Onderhavig relaas komt niet uit het gerafi- neerde en rijke brein En zeker en vast zal het Denderklokje niet vals klingelen... Want wij hebben ons de moeite getroost de koninklijke beslissing na te lezen en het eraan ge hechte plan na te zien. ZWART op wit - neergepend zonder bijbedoe ling... - bedingt artikel 1 van het koninklijk besluit van 11 juni 1976 letterlijk hetgeen volgt: Ais monument wordt gerangschikt, overeen- komstig de bepalingen van het artikel 1 der wet van 7 augustus 1931, het huls Doremont, gelegen Graanmarkt 15, te Ninove, bekend ten kadaster: Ninove, deel van het artikel 4827, sectie B, per- ceel nummer 1134C, eigendom van... Dit betreft het gebouw thans gekend als Raadskelder 't Is een gebouw met stijl, 't Heeft een histo rische betekenis, 't Bezit de mogelijkheid om an dermaal, na restauratie, een sieraad te worden van de Graanmarkt. ledereen, zonder uitzondering, zal zijn rang schikking als monument toejuichen en, zonder voor behoud, goedkeuren. Met artikel 2 komt het katje op het koordeke. ZWART op wit - andermaal zonder bijbedoe ling... - luidt het als volgt Ais landschap worden gerangschikt, overeen- komstig de bepalingen van het artikel 6 der wet van 7 augustus 1931, de annexe en tuin van het huis Doremont, gelegen Graanmarkt 15, te Ninove, bekend ten kadasterNinove, deel van het artikel 4827, sectie B, perceelnummer 1134C, eigendom van... De tuin is de vrije strook naast en achter de Raadskelder en vóór de annexe. De annexe is de oude stalling of schuur of berg plaats of werkhuis, voortijds opgericht op het per ceel. Voortijds Inderdaad voortijds, want de annexe, gerang schikt als landschap, is... spoorloos verdwenen. Verdwenen Ze werd, zonder vergunning, gesloopt en, met vergunning, vervangen door een flatgebouw, waar in op het gelijkvloers een bank gevestigd werd, plus drie verdiepingen met elk een appartement en één studio. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1976 | | pagina 1