d vu e z\n Milieubeleid en de Gemeente Vijftigste Jaargang Vrijdag 17 september 1976 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NiNOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Stadsmensen, die het modewoord milieube leid voortdurend op de lippen hebben, durven wel eens beweren dat de landbouw de vijand van het groen en de verknoeier van het landschap is. Niets is minder waar, iandbouw en landschapsbeheer gaan hand in hand. Vergeten we toch zeker nieit dat de landbouwers, wellicht niet altijd bewust, eeuwen lang een belangrijk aandeel in de vormgeving en het in stand houden van onze typische landschappen hebben gehad. Een landschap is geen statisch na- tuurgegeven. Het is veeleer een dynamisch kultuurgegeven, omdat het voortdurend door menshanden wordt ge boetseerd. Zorg voor de landbouw is een eerste zorg in het milieubeleid. Maar ook de gemeente zelf bouwt groen. Dit is een andere, maar toch belangrijke vorm van bou wen Een mens leeft niet alleen van straten, par- keerpleinen enz..., hoewel wel eens de indruk wordt gewekt dat het uiteindelijk vooral daarom zou te doen zijn. De gemeente kan op twee manieren groen-bou- wen. Allereerst zijn er de plannen van aanleg die haar machtigen het onmogelijk te maken dat alle grond met beton zou bedekt worden. Zij moet de bebouwingsdichtheid in de gaten houden en erover waken dat de hoogte van de gebouwen voor de omgeving aanvaardbaar blijft. Hierop streng toezien is ongetwijfeld belang rijker dan de hellingsgraad van een dak bepalen of de kleur van de materialen voor te schrijven. De taak van een gemeente bestaat er niet alleen in aan de hand van plannen van aanleg de open ruimte en het groen te beschermen. Zij kan en moet tevens aktief meewerken aan het scheppen van groe ne ruimten. Ook hier gaat het om de menselijke di mensie. Parken en plantsoenen zuiveren de lucht en verfraaien het woonmilieu. Daarmee is men evenwel niet rond. Ze moeten ook opengesteld worden als wandel- en speelruimte Kinderen zijn ravotters, maar is uiteindelijk een afgeknakte tak niet minder erg dan ettelijke vierkante meters gras die uitgeroe pen worden tot verboden terrein voor honden en kinderen Overigens, wanneer parken cm soms aanvaard bare redenen alleen maar voor wandelingen in aan merking komen, dan zou de gemeente moeten zor gen voor behoorlijke grote speelweiden, waarin kin deren zich volledig kunnen uitleven en hun fantasie kunnen botvieren. Aan die speelweiden bestaat in vele gemeenten een grote behoefte. En veel geld hoeft daar nu eens niet tegenaan te worden gegooid. Met een kleine dosis vindingrijkheid, 'maar voor al met de vaste wil er iets aan te doen, kan op dit stuk in een korte periode veel worden verwezenlijkt. Sommige gemeenten gaven reeds het voorbeeld door o.m. groenwedstrijden te organiseren, die de inwoners ertoe aanzetten huis en hof in het groen en in de bloemen te zetten. De gemeente kan ook informatie-avonden beleggen met o.m. de medewer king van landbouwersverenigingen. Zij kan teelaarde en bloembakken ter beschikking stellen of, in sa menwerking met de plaatselijke neringdoeners, een promotieverkoop van bloemen, planten en bomen organiseren. Groen kan echter enkel leven wanneer een zui vere wind door de gemeente waait en een even zui vere waterloop de gemeente bespeelt. Nu is de ver ontreiniging van ons leefmilieu, vooral van water en lucht, in zeer belangrijke mate toegenomen. De direxte verantwoordelijkheid van de gemeente is hier echter eerder beperkt omdat een groot deel van de reglementering terzake gecentraliseerd en, zoals we vorige week aantoonden, in handen van de sterk ste is. Maar dat is nog geen reden om op gemeen telijk vlak de handen in de schooi te leggen en passief toe te zien.. Ook via de rioleringen worden immers kanalen en rivieren sterk vervuild. Waarom geen belasting heffen op de aansluiting op de riolering Met dat geld kan de bestaande riolering dan worden uitge breid en aangepast, en kunnen er zuiveringsstations worden gefinancierd. Allemaal goed en wel, maar weinigen zijn bereid te betalen voor het leefmilieu De nationale wetgever moet er voor zorgen dat strenge normen gelden inzake lucht- en waterbezoe- deling, en dat die ook worden geëerbiedigd. Maar het is de taak van een gemeente dat de industriezo nes op haar grondgebied niet al te dicht worden gebouwd, en dat er tussen de industrie- en woonzo nes een voldoende groot groenscherm wordt aange legd. Langs de aanlegplannen heeft de gemeente hier wel een greep op. Lucht wordt echter ook bezoedeld door de uit laatgassen van wagens. Wanneer het verkeer in be paalde straten te veel lawaaihinder veroorzaakt en er de lucht verpest, dan kan hiertegen worden inge gaan door het verkeer in die straten te beperken, of desnoods door sommige straten verkeersvrij te ma ken. Bomen die de lucht zuiveren kunnen hinderlijk zijn voor het verkeer. Bijwijlen zijn ze - helaas - stille getuigen van tragische verkeersongevallen. Meestal is de oorzaak overdreven snelheid. Nu kan men alle bomen langs de wegen uithakken. Maar men kan ook optreden tegen de wegpiraten door snelheids beperkingen op te leggen. En dan is er ook nog de massa's huisvuil, sym bool van onze wegwerpmaatschappij. Huisvuil moet weg, inderdaad, maar hoe Het ophalen van het huisvuil en het ergens min of meer netjes storten kan de gemeente nog wel aan. Alhoewel er op vele stortplaatsen nog heel wat te zeggen valt. Er zijn in België ongeveer 1.300 stortplaatsen. We vrezen dat deze echt niet alle garanties bie den tegen ratten, insekten, brandgevaar, grondwa terverontreiniging, stank en verlelijking van het land schap. Laat ons eerst eens echt grote kuis houden in die stortplaatsen. Hierbij moeten we met drie zaken re kening houden laat het terrein toe om te storten (de geologische en waterhuishoudkundige geaard heid van de bodem) is er een voldoende infrastruk- tuur (toegangswegen voor de vrachtwagens, goede en zichtverfraaiende afsluiting) zijn er voldoende voorzorgsmaatregelen genomen (ontratting, ont smetting, afdekken, waterafvoer). We mogen ons echter geen illusies maken dat we zullen kunnen blijven storten. Hoever staat het gemeenschappelijk dossier met betrekking tot het vermalen van huisvuil Het samenpersen Het verbranden Het composteren Het recycleren Is de gemeente groot genoeg om de huisvuil- vernietiging zelf aan te kunnen Moeten we niet aandringen opdat, met partici patie van de gemeente, de Gewestelijke Ontwikke lingsmaatschappij (G.O.M.), dit probleem op rui mere schaal overneemt Een speciaal probleem voor een zindelijkmilieu- beleid is gelegen in de wirwar van palen en kabels, luchtlijnen en leidingen allerhande die zo dikwijls straten en pleinen ontsieren in onze gemeenten. Als objektief moet gesteld worden zoveel mogelijk on dergrondse netten geen nieuwe woonwijken hieer met luchtleidingen in de bebouwde kommen stelsel matige planning voor het ondergronds leggen van kabels en het slopen van lelijke palen en netten. En dan liefst is een kolektieve koker, die gemakkelijk toegankelijk is zonder de hele straat op te breken. Ronduit lelijk en wanordelijk zijn ook talloze reklameborden langs de openbare weg. De overheid zondigt trouwens zelf niet zelden in de verzorging van aanplakborden of in de grilligheid van verkeers- signalisaties, tot en met op of aan kuituurmonumen ten. Een goede reglementering voor reklameborden en eigen zorg en netheid op het openbaar domein zijn noodzakelijk. En ook in deze kiesstrijd moeten allesbelovende partijen ons milieu beschermen. Het Schepencollege heeft terecht de terugkeer van de Burgemeester, die in vakantie was, niet afgewacht en op initiatief van de Eerste Schepen De Riemaecker alle Burgemees ters van de fusionerende gemeenten samengeroe pen en gezamenlijk een 'uit op de beteugeling van de kiespropaganda uitgewerkt om het later door de bevoegde, lokale Gemeenteraad te laten bekrach tigen. Voor Ninove gebeurde het met eenparigheid van stemmen op de laatste gemeenteraadszitting van 10 september. De oppositie drong aan op nog strengere maat regelen en kontrole driedubbele politiepatrouilles daar de vandalen, die openbare of private aanplak borden vernielen of gewoon meenemen, tot nog toe steeds door de mazen van het net blijven glippen. Een mooi initiatief vanwege de oppositie maar naar ons oordeel en dat van zowat alle kiezers - daar zijn we zeker van - zou ook alle propaganda op telefoonpalen, kerkmuren enz... moeten worden ver wijderd en zowel daders als partij zou moeten be straft worden met een fikse geldboete. Derge lijke maatregel zou de partijportefeuille(s) «zeer» doen en tot betere gedachten brengen. Je kunt de daders inderdaad moeilijk vergelijken met hogerge- noemde vandalen, maar om persoonlijke redenen drong de oppositie niet verder aan. Wij zijn toch allemaal milieuvrienden

Denderklok | 1976 | | pagina 1