^Qams ed DE SLUIKWERKU/ET De Weeën van het Kaderpersoneel Vijftigste Jaargang Vrijdag 24 september 1976 WILFRIED MARTENS TE NINOVE Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer: 8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De Bouwkroniek, weekblad voor de bouw- en aanverwante vakken, dat over een stel schrandere medewerkers beschikt, geeft in haar nummer van 10 september jl. een klare visie op de nieuwe wet en op de ondergrond van de reacties die ze uitlokt. Wij geven de meest interessante uittreksels weer uit voorzegde bijdrage. Niemand zal gegronde redenen kunnen voor brengen om te bewijzen dat De Bouwkroniek de bal misslaat. DE PROBLEEMSTELLING. Al jaar en dag staan de middenstanders mach teloos tegen een concurrent, die hun te glad af is: de sluikwerker. Hij profiteert van een door de ver ruimde vrije tijd en het lankmoedig overheidstoe zicht gestimuleerde tot normaliteit misgroeide situatie. Wie sluikwerk zegt, denkt onmiddellijk aan de bouw, maar ook elders is het een echte kwaal ge worden de garagegast die de klanten van zijn baas afsnoept om 's avonds en tijdens het weekeinde het onderhoud en de reparaties aan hun wagens uit te voeren tegen half tarief, maar niet aangegeven en dus onbelasthet legertje kuisvrouwen dat in het zwart werkt (bestaan er wel andere de boek houder die een aardig belastingvrij centje bijver dient met het scheppen van wat orde in de paperas sen van zovele middenstanders (die dus ook niet altijd vrijuitgaan Wie kent ze niet, al die plan trekkers Meer nog wie ziet daar nog graten in of profiteert niet, als het past, van hun diensten Dat overbekende Belgische gebrek aan gedis ciplineerdheid en de afkeer voor al wat ruikt naar reglementering, zal dus wel voor een stuk de merk bare vijandigheid tegen de nieuwe wet op het sluik werk bepalen. WAT IS SLUIKWERK? De Werkerhet orgaan van de algemene centrale van het A.B.V.V. geeft haar interpretatie over het begrip sluikwerk. Aan sluikwerk doet diegene, die ofwel (ook al gaat het om een eenmalig werk - zelfs gratis uit gevoerd voor rekening van een ander een werk verricht dat door zijn volume (zowel naar omvang, naar tijd, naar waarde als naar technische inzet) neerkomt op een professionele prestatie, die dus normaal door een beroepsman zou moeten worden geleverd, of die weliswaar enkel een klein werkje uitvoert (een gelegenheidswerk zoals de wetge ver van 1965 het noemde), maar dat niettemin inge volge de frequentie (of de herhaling of door de aanwending van geëigend materieel eveneens duidt op een geregelde activiteit, die ook normaal tot de bezigheid van een beroepsman behoort. Van patronale zijde wordt voormelde interpreta tie in grote trekken aanvaard. Veel zal natuurlijk afhangen van de interpretatie van de toezichthoudende ambtenaren... DROGREDENEN VOOR SLUIKWERK. Men poogt het sluikwerk te vergoelijken met de bewering dat de uurlonen die door een gevestig de onderneming worden aangerekend, te zwaar we gen in vergelijking met die van een sluikwerker. Deze laatste kan inderdaad gerust zijn volledig bruto uurloon aanrekenen en dan nog de helft goed koper zijn dan zijn normaal gevestigde werkgever, doordat hij ontsnapt aan de sociale lasten, evenals aan alle rechtstreekse en onrechtstreekse belastin gen, verzekeringen en dergelijke meer. Voor een particulier kan het op een bepaald moment aanlokkelijk schijnen om van de diensten van een sluikwerker te profiteren. Maar... de gemeenschap waarin het sluikwerk welig tiert, betaalt op termijn de ontduikingen van de miljardenindustrie die het sluikwerk geworden is, dubbel en dik terug door de ontduikingen van an deren die op hun beurt profiteren SLUIKWERK DIEFSTAL. In deze economische ongunstige tijd is sluik werk noch min noch meer diefstal van de normale werkgelegenheid. Volgens dhr. Margot van het N.C.M.V. is het sluikwerk uitgegroeid tot een alternatief arbeids circuit dat de globale werkloosheid opdrijft. Erger is het gesteld wanneer de sluikwerker op de koop toe werkloosheidsvergoeding opstrijkt. Dat komt méér voor dan men wel beseft. Gevallen van bedrijven waar om een of andere reden tot tijdelijke afdankingen moet worden over gegaan en waar in dienst gehouden arbeiders ko men protesteren omdat ZIJ niet aan de deur gezet worden, zijn tegenwoordig geen uitzonderingsgeval len. De werkloosheidsstatistieken in de bouwnijver heid geven een aanduiding hoge cijfers en geen bouwvakkers te krijgen... DE OPLOSSING? Tot besluit stelt men de vraag of het uiteinde lijk niet van burgerzin zou getuigen de parasieten van de gemeenschap te dwingen tot volgende drie voudige keus - ofwel vrede nemen met hun werkloosheids vergoeding - ofwel bereid zijn te werken voor rekening van een regelmatige werkgever - ofwel zelfstandige worden met alle verbinte nissen waartoe de wet verplicht. Liefst afwachten wie dat terecht zal brengen. Misschien leiden de economische omstandig heden er van zelf regelrecht naar toe. A.D.R. Over de Kaders schrijven is haast onbegonnen werk, ze hebben geen juridisch statuut, de meesten zijn niet gesyndiceerd (ze durven niet) ze horen tot de middengroepen, zijn geen zelfstandigen, hebben recht op pensioen, maar vraagt niet hoeveeldat zullen ze eventueel weten als ze het geluk hebben het zover te trekken. Ze zijn bekommerd over een dreigende wel- zijns-vermindering maar doen niets om het te voor komen. Het woord Kader doet ons direkt aan een omlijsting denken en dat kan dan enigszins wel stro ken met de werkelijkheid van vóór de laatste we reldoorlog toen in elke onderneming 95% handenar beiders werkten toen bestonden er inderdaad lou tere opzieners of toezichters die voor de rest weinig om het lijf hadden en de arbeiders omkaderden. Kaderpersoneel heeft nu een andere bete kenis gekregen. Sinds het peilsnel groeiende volu me van de te verrichten intellectuele arbeid, de ver eiste hoge graad van vakkennis, de nodige creatieve aanbreng, is er geen spraak meer van omlijsten. De beroepscapaciteit die men in een onderne ming van de kaders eist, plaatst hen in een heel an- corpskunnen spreken dat de spil vormt waarrond dere situatie en men zou eerder van een centraal de onderneming draait. Zij zijn de technocraten die gans ons maat schappelijk materieel bestel voortstuwen en toch hebben zij binnen de machtsverhouding van diezelf de maatschappij haas niets te zeggen. Ze worden meer om meer gesandwicht tussen de sociale reven- dicaties van beneden en de toenemende eisen en druk van boven. Hun probleem is dat ze noch baas, noch hele maal ondergeschikte zijn en als dusdanig een ge nuanceerder psychologie moeten hebben en veel kruim om heel wat spanningen, rondgesol en ellebo- gengeduw te kunnen verwerken. (Lees verder op pagina 2) De dynamische, nationale voorzitter van de Christelijke Volkspartij komt naar NinoveTot nog toe de enige partijvoorzitter die beloofde naar Groot- Ninove af te zakken om zijn partijgenoten en alle sympathisanten toe te spreken. Hoe belangrijk de mensen van Ninove en omstreken zijn, zal iedereen kunnen horen op MAANDAG 27 SEPTEMBER 1976 te 20 uur, in zaal ONS HUIS te Ninove, Dreef- straat 8. s f

Denderklok | 1976 | | pagina 1