k r,s^n ^'QQIWS Q(/ Multinationals WAT DE CIJFERS VERTELLEN... Vijftigste Jaargang Vrijdag 5 november 1976 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer: 8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Multinationals staan regelmatig in het nieuws, meestal ko men ze onsympatiek over bij de gewone mensen, en niet ten onrechte, voor het groot kapitaal is de mens als individu van zo weinig belang. Wie de Multinationals van dichtbij volgt, krijgt schrik van de grote macht die ze in handen hebben. De fusies begonen na de tweede wereldoorlog, het ver schijnsel deed zich voor zowel in de landbouw, als in de indus trie als in de dustributie sector. Eerst gingen de allerkleinste be drijven er van tussen, achteraf heeft men het fenomeen gekend van de fusies van bedrijven. Als Multinational beschouwt men elke onderneming die in minstens 6 landen productie-eenheden heeft, en een jaarlijks zakencijfer van minstens 100 miljoen dollar. Tegenwoordig beantwoorden een 2.000 tal bedrijven aan deze definitie, maar in het jaar 2000 zullen er hoop en al nog een 300 overblijven, zo wordt ons voorspeld door economisten die er dagelijks mee bezig zijn. De 298 grootste Multinationals in de Verenigde Staten be schikken over 268 miljard dollar. Als zij 1 van hun geld ver plaatsen, wordt er een monetaire crisis veroorzaakt in de we reld. Stemt dat niet tot nadenken. Hieruit kan men vaststellen dat de M.N.O.'s een wereld macht op economisch vlak bezitten waar absoluut een wereld regering zou moeten tegenover staan, een politieke wereld macht. Een Europees parlement is een stap in die richting. De voorstanders van M.N.O. beweren dat die ondernemin gen geen macht hebben, alleen invloed, maar als ze nu eens een wat erg grote invloed hebben op machthebbers, en we weten maar al te best hoe beïnvloedbaar machthebbers zijn, komt dat dan niet op hetzelfde neer Na dat de M.N.O.'s West-Europa afgeschuimd hebben ge durende een 25 jaar en heel wat gastarbeiders binnen brachten verlaten ze de geïndustrialiseerde landen om hen in ontwikke lingslanden te installeren waar de arbeidsmarkt voordeliger is, de belastingen gering en waar een sterk regime (vaak een mi litaire dictatuur) voor de orde zorgt, zodat een syndikale aktie haast onmogelijk is. De M.N.O.'s antwoorden hierop dat ze door hun vestiging in ontwikkelingslanden arbeid verschaffen aan een groot aantal inwoners, hun gratis een beroep aanleren en ze in staat stellen in hun levensonderhoud te voorzien. Wat ze niet zeggen is dat ze op die manier de arbeiders tegen elkaar uitspelen. Als er tegenover hun economische we reldmacht een wereldregering moet komen, moet er ook een soort multinationaal syndikaat tot stand gebracht worden om inspraak te krijgen en stop te zeggen aan de machtsconcen tratie van de M.N.O.'s. Zij hebben ons welvaart gebracht gedurende enkele jaren, en we zijn er allemaal ingelopen en ontspoord. Wat economisch goed is wordt bij de M.N.O. automa tisch als goed zonder meer beschouwd. Menselijke waarden die niet renderend zijn worden gewoon verworpen. Het louter economisch rendement is de maatstaf, het sur rogaat voor de moraal, letterlijk en figuurlijk de dooddoener waarmee alles wordt goedgepraat, zelfs het afsterven der rivie- (Lees verder op pagina 2). Maandenlang zongen socialisten en andere opposanten afgezaagde wijsjes over de C.V.P.-staat van Wilfried Martens de op maat van de C.V.P. ge vormde fusies Ook wij zijn de laatsten om te beweren dat de huidige golf van samenvoeging van gemeenten de ideale remedie is om in te gaan tegen de scle rose van de huidige, gecentraliseerde bureaukratie. Dat in Vlaanderen de fusies ten dienste stonden van de C.V.P. durven van daag zelfs weinig B.S.P.-leden handhaven: 10 maart 1974 en 10 oktober 1976 brachten geen toevallige stemmenwinst maar weerspiegelden integendeel een fundamentele hernieuwde groei van de christen-demokratie. Overal in het Vlaam se land, van Kortrijk tot Hasselt, was de C.V.P. eisende partij. En terecht: in een demokratie moet de keuze van de kiezer bepalend zijn voor de samenstel ling van het gemeentelijk bestuur. In zowat 3/4 van onze Vlaamse gemeenten kwamen of bleven de christen-demokraten aan het bewind. Maar politiek steunt niet altijd op logica. In politiek verdachte omstandig heden werd de niets vermoedende kiezer beetgenomen. Wanneer financiële as- pekten aan bod komen, is hij de dupe van de 2 - 10 - 6 - 13 - 0 - uitslag. Zes jaar een coalitie met twee (B.S.P. - C.L.), hoewel sommige snoodaards beweren dat ze met drie zijn Zes jaar zonder de C.V.P., die gedurende 18 jaar na eer. zeer lange oppositie in het Ninoofs bestuur aan het bewind was evenals in het grootste deel van de overige deelgemeenten van Groot-Ninove. Hoe bedrogen de kiezer wordt, zullen we even aantonen met het volgende objectieve cijfermateriaal. Om beter te kunnen vergelijken met de uitslag van de vorige verkiezingen hebben we voor zover mogelijk, de uitslag per gemeente geconstrueerd. Dit was mogelijk daar de kiezers van verschillende gemeenten niet door elkaar werden geworpen maar elk op hun eigen gemeente naar een stembureau gingen. De twaalf stemopnemingsbureau's telden echter elk drie stembureau s van drie verschillende gemeenten zodat we over een aantal onder hen geen juiste cijfers hebben. Met echter 23 uitslagen op 35 menen we een nogal precies beeld te geven van wat zich in de verschillende gemeenten heeft afgespeeld. Immers, wanneer we b.v. van 8 van de 12 bureau s van Ninove op de hoogte zijn, volstaat dit ruimschoots om een algemene tendens toe te lichten binnen eenzelfde ge meente is de indeling per bureau gestaafd op één totaal objektieve indeling nl. de alfabetische. De juistheid van onze steekproefberekening blijkt reeds uit deze eerste cijfers C.V.P. B.S.P. C.L. 7367 4812 9012 4633 3185 6099 62,9 66,1 67,6 3,1 0,1 1.6 A.M.A.D.A. 134 23205 94 15313 70,1 66 4,1 V.U. (1) Totaal: 1878 (2) Steekproef: 1302 (1(2) ]x100 69,3 Afwijking t.o.v. 3,3 gemiddelde (=66) De afwijkingen zijn dus duidelijk gering (te verwaarlozen dus voor C.L. en B.S.P.voor de V.U. en A.M.A.D.A. is de toestand die we weergeven ietwat posi tiever'dan de werkelijkheid; het tegendeel geldt voor deze van de C.V.P.). Beginnen we nu eerst met de hoofdgemeente, NINOVE hier hebben we dus 8 van de 12 stembureau's ter beschikking 1970 1976 Verschil Zet. '70 Zet. '76 Verschil V.U. 8,5 9,3 0,8 0 1 1 C.V.P. 22,1 21,8 0,3 4 3 1 B.S.P. (en K.P) 40,4 31,5 8,9 6 5 1 C.L. 29,0 36,4 7,4 5 6 1 A.M.A.D.A. 1.0 1,0 0 0 0 De cijfers weerspiegelen dus een licht verlies van de C.V.P. ten voordele van de V.U.het feit dat de C.V.P.-lijsttrekker geen en de V.U.-lijsttrekker wel (Lees verder op pagina 2) z\nd we tfi-'

Denderklok | 1976 | | pagina 1