d e Z\n dtris A M A DA SCHULDENLAST IN DE PRIVÉ-SECTOR Hernieuwing van de Abonnementen Vijftigste Jaargang Vrijdag 17 december 1976 RECHT OP ANTWOORD Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement360 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Naar aanleiding van het onder deze hoofding verschenen artikel van A.D.R. in ons nummer van vrijdag 19 november 1976, ontvingen wij op onze Redactie een Recht op Antwoord van Mevrouw Mia Vande Winkel, Brilstraat 11, 9490 Denderwin- deke, dat wij hier integraal overnemen. Eerst en vooral wou ik met klem duidelijk ma ken dat ik geen polemiek zoek noch verlang. Dat leidt nergens anders toe dan naar een elkaar uit kafferen. Meer dan eens heb ik dat geconstateerd in dag- en weekbladen. Zo n praktijken passen niet in mijn zienswijze en in die van christen-democraten neem ik aan. Mijn enige bedoeling met dit recht op antwoord is: mij te verantwoorden, en niet: aan te vallen. Mijn overtuiging isiedereen zijn mening en van de anderen respect voor die mening. Ook al kun nen wij niet akkoord gaan met iemands opinie, dan is dat nog geen reden om die andersdenkende aan te pakken in bewoordingen en in een stijl zoals A.D.R. dat deed in zijn artikel. Om dan nog te zwij gen van de inhoud Waar haalt A.D.R. het lef vandaan te insinueren dat iedereen die tekende op de peterslijst van ama- da ook voor die partij stemde Verdraagzaam zijn, respect hebben voor andersdenkenden, democra tisch zijn door amada de kans te geven zich kan didaat ie steiien voor de gemeenteraadsverkiezingen: dat alles heeft weinig of niets te zien met het feit of men werkelijk amadist is. Dat zijn twee geschei den zaken. Daarom waarom beweert A.D.R. dat wij aan politiek doen op school en dat wij dus verwijder bare leer-« krachten zijn Woonde A.D.R. ooit on ze gesprekken met collega's en onze lessen bij Waar haalt hij die negatieve informatie Daarenboven waarom amada afbreken tot en met het laatste steentje Als wij eens goed naden ken wat politiek eigenlijk is, wat zowat alle politieke, gevestigde partijen of partijgenoten op hun kerfstok hebben, dan moeten wij niet zo fier zijn op die po litiek. Politiek is een straatje zonder eind, een mani puleren van allerhande zaken en personen, een ver anderen en aanpassen van zijn eigen visie. Ik be weer niet dat men daartoe soms niet gedwongen wordt. IntegendeelWaar verscheidene opinies sa menkomen en een besluit moet getroffen worden, moet men zich aanpassen, moet men toegevingen doen. Wij hebben het zo graag over de verzuiling van onze gevestigde, politieke partijen, waar voor ieder een gevaar in schuilt. Waarom dan geen vernieuwing dulden Pressiegroepen zijn nodig om dat probleem van de verzuiling al was het ook maar een ietsje lichter te maken. Ik zeg nietop te lossen. Dat zou maar al te mooi en irreëel zijn. Kijken wij even naar Adolf Daens en zijn daen- sisten. Vroeger verguisd, nu opgehemeld. Indertijd werd het deze priester ook kwalijk genomen dat hij eerder links dacht, zodat hij een bedreiging vormde voor de conservatieve katholieke partij en voor de machtige voorman en staatsman Woeste. Deze laatste aarzelde dan ook niet de invloed van de kerkelijke overheid in te schakelen tegen Daens en zijn volgelingen. Beweer nu niet dat ik amada en priester Daens op dezelfde lijn zet - daar zijn de tijden en de verhoudmgen te verschillend voor - maar ik zie er toch een grote vergelijkingsmogelijk- heid in Tot slot een citaat uit De wereld van Soo Moereman (Gerard Walschap) Hewel, zegt Tiske, meneer Slachmuylders, hoe is t tegenwoordig met de polletiek Want die Slachmuylders was in de polletiek. Met de polletiek Wat kende gij daar nu toch van - De polletiek, zegt Tiske, dat was een vief snebberke, daar ken ik zoveel van als gij. Ja Ja Als mijn kiekens s avonds slapen gaan dan kakelen ze en ze vechten. Weet ge waarom Ze willen allemaal op de bovenste stok zitten. En als ze dan op 't leste op de bovenste stok zitten, dan sch... ze op ae kop van de andere en dat is polletiek En wat gebeurt er als die kip ooit eens van de bovenste stok verjaagd wordt VANDE WINKEL MIA. In het tijdschrift van de Nationale Bank van België, mei 1976, werd er een zeer interessante stu die gewijd aan de evolutie van de schuldenlast van de Belgische niet-financiële bedrijven en particu lieren van 1960 tot op heden. Men kan vaststellen dat zowel de schuldenlast van de gezinnen als van de bedrijven sinds 1960 in een zeer sterke mate gelijkmatig is toegenomen in beide sectoren met jaarlijks circa 11%. Einde 1960 bedroeg de totale schuldenlast van de privé-sector ongeveer 315 miljard tegen 1350 miljard einde 1973. Wi' dit zeggen dat de terugbetalingskapaciteit in de privé-sector overschreden is Hier moet men een onderscheid maken tussen de schuldenlast van de gezinnen en de schuldenlast in de bedrijfssector. Voor de gezinnen blijkt deze toename van circa 11% per jaar tot nu toe aanvaardbaar. Inderdaad moet men enerzijds rekening houden met het feit dat de gemiddelde prijzenstijging gedurende die periode beperkt bleef tot circa 4% per jaar en an derzijds ook nam het gemiddelde gezinsinkomen jaarlijks met ongeveer 10% toe. Met andere woor den: de schuldenlast in het gezin bleef proportio neel gelijk met het globaal inkomen. Trouwens zijn er enkele aanwijzingen die deze zienswijze staven. Statistieken hebben aangetoond dat in 1961 onge veer 6,5% van de gezinsinkomens dienden om in teresten en kapitaalaflossingen te betalen; in 1974 was dit 7%. Ook de financiële positie van de gezinnen bleef ongewijzigd in deze zin dat zowel in 1960 als in 1974 siechts 1% van het totaal bedrag niet regelmatig werd betaaid. Anderzijds was de spaarquote van de gezinnen in 1974 15% tegenover 9% in 1961, wat er duidelijk op wijst dat de financiële positie van de gezinnen nog verbeterd is. Anders is echter de positie van onze bedrijven. Indien de schuldenlast gedurende de periode van 1961 tot 1974 zoals voor de gezinnen jaarlijks toe nam met gemiddeld 11%, dan kan men niet hetzelf de zeggen van de bruto of netto inkomens van onze bedrijven. (Lees verder op pagina 2) Stilaan naderen wij het einde van het jaar en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 360,- fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Gr. Hert. Luxemburg en Nederland 390 fr. Frankrijk, Italië, Duitsland, Spanje635 fr. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. i m^»i. J»

Denderklok | 1976 | | pagina 1