yllQms en Gemeenteraadszitting van 8 september 1977 Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 30 september 1977 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement360 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. (VERVOLG) 26) Stedelijke bibliotheek - bespreking in verband met de eventuele uitbreiding ervan - in voorko mend geval goedkeuring. Dhr Moens - De openbare bibliotheek, in de werkelijke zin van het woord, is het instrument bij uitstek om het meest demokratisch kultuurobjekt, dat het geschreven woord is, in ruime mate te ver spreiden. Zij geeft elke burger de gelegenheid om al hetgeen dat werd voortgebracht door wetenschaps mensen, kunstenaars en technici, en dat werd vast gelegd in geschriften, ter hand te nemen en ervan te genieten. Niettegenstaande ongeluksprofeten reeds meer dere malen de ondergang van het boek hebben voor speld, door het in werking treden van andere infor matie- en kommunikatiemiddelen, blijft het boek op het gebied van de overdracht van kennis en infor matie, nog steeds een zeer belangrijk element, dat zijn uitstraling nog altijd vergroot. Uitgaande van de gedachte dat onze openbare bibliotheek met haar kollekties boeken en tijdschrif ten, een onmisbaar kuitureel element is. en wetende dat in het toekomstig Cultureel Centrum een ruimte voorzien is voor een bibliotheek van middelbaar be lang, heeft het Schepencollege gemeend om u van daag het voorstel ter goedKeuring voor te leggen om onze Stedelijke Bibliotheek nu om te vormen tot een bibliotheek van groot belang. In het K.B. van 20 december 1968 erkent de Staat een openbare bibliotheek als zijnde van groot belang als aan de volgende voorwaarden wordt vol daan 1) De bibliotheek moet in het bezit zijn van een boekenvoorraad van encyclopedische aard, die tenminste uit 10.000 delen bestaat (11.753 in 1976). 2) Er moeten minimum 30.000 uitleningen per jaar bereikt worden met inbegrip van de uitleningen onder bibliotheken (32 465 in 1976). 3) Beschikken over een leesafdeling en een jeugdafdeling, die op de verplichte uitleenzittingen regelmatig toegankelijk zijn. 4) Er moeten wekelijks tenminse 5 uitleenzit tingen gehouden worden, ieder van minimum 2 uren, op verschillende dagen. 5) Buiten de bibliothecaris, tenminste over 2 hulpbibliothecarissen beschikken die de bekwaam heidsakten bezitten. Onze bibliotheek voldoet aan punt 1, 2 en 3 die ik daar juist heb aangehaald, de punten 4 en 5 die nen aangepast te worden. In de praktijk zou dit be tekenen dat a) in de volwassenbibliotheek moet overgestapt worden van de nu bestaande 3 uitleenzittingen van ieder 2 uur. b) in de jeugdbibliotheek een bijkomende zit tijd van 2 uren ingevoerd zou m-oeten worden, omdat er hier een uitleencijfer wordt bereikt van 11.000 boeken, waardoor de 2 zittijden te weinig zijn. Er zijn ongeveer 300 lezertjes ingeschreven die om de 3 weken boeken (ongeveer 5) komen afhalen. Dit betekent dat op 12 uren (4x3) al die kinderen boe ken komen inleveren, ontlenen, om bijstand vragen enz... Daarbij komen nog de administratieve bezig heden van het ogenblik, zoals uitleenactiviteiten, te rugplaatsen van de boeken in de rekken, en de con trole op de beschadiging. Bij de huidige toestand kan de bibliothecaris nog geen 3 minuten aandacht per lezer besteden. Gelet op de belangrijkheid van de begeleiding van de jonge lezers is dit ruim onvoldoende, zodat vanuit pedagogisch en bibliothecair standpunt een bijko mende zittijd niet wenselijk maar een dringende noodzakelijkheid is. Wij zouden dan in deze nieuwe toestand, vol gende verdeling kunnen voorop stellen; een verde ling die trouwens aanvaard wordt door het ministe rie van Nederlandse Cultuur, bestuur voor volksont wikkeling en openbare lectuurvoorziening. Hulpbibliothecaris A zou instaan voor de jeugd afdeling 10 uur. Hulpbibliothecaris B zou instaan voor de lees zaal 10 uur. Bibliothecaris 20 uur. In totaal zouden er dus 40 uren bezoldigd die nen te worden. Dhr Prieels - De uitbreiding van de stadsbiblio theek kan nieuwe kansen en mogelijkheden schep pen voor de volksontwikkeling Dit zal hier niemand betwisten. De optie welke in het voorstel genomen wordt is echter gehypothekeerd 1) De inzichten van het bestuur in verband met het bestaansrecht en -mogelijkheden van de vrije bibliotheken doen ons argwaan koesteren. Het be staan van deze en de opvattingen waarop zij stoelen waarborgen nochtans het pluralisme. 2) Dit pluralisme, anders gehanteerd, mag ech ter geen dekmantel zijn om in een bibliotheek van de gemeenschap en op kosten van deze, lektuur on der te brengen waarvan de inhoud afbreuk doet aan de menselijke waardigheid. Punt 32 van deze dag orde zal daar een treffend voorbeeld van geven. Wie behoefte heeft aan een soort pornografische litera tuur moet zich deze maar zelf aanschaffen. Volkskuituur beoogt vorming van de massa en verhoging van de kansen daartoe. Wat immoreel is, is strijdig met deze opvatting. 3) Een derde voorbehoud heeft betrekking op de aanduiding van de stadsafgevaardigden in de bi bliotheekcommissie, dat ons in geheime zitting wordt voorgelegd. Dit voorstel is onevenwichtig en kan niet aanvaard worden wanneer kristelijk ge- oriënteerden van aanduiding hiervoor uitgesloten zijn. Dat is discriminatie. Dit alles wettigt het voorbehoud ten overstaan de visie van het bestuur op de toekomst van het bi bliotheekwezen en wijst op een ingesteldheid die het kristelijk geïnspireerd gedeelte van de bevol king zeer wantrouwig stemt. Daarom zeggen wij neen aan het voorstel en wachten wij tot tekenen van echt pluralisme waar neembaar zijn. Goedgekeurd met 20 stemmen tegen 9 (CVP). Hierna wordt 20 minuten gepauzeerd. 27) Nationale Maatschappij der Waterleidingen - aanpassing toevoerleiding ingevolge wegenwer- ken aan de rijksweg 59 - onderschrijven van aandelen. Dhr Waitniel - Wij moeten 77 aandelen van 1.000 fr. onderschrijven. Algemene goedkeuring met 29 stemmen. 28) Waterleiding - Goedkeuring van uitbreidingen van het net - onderschrijven van aandelen - lening voor het financieren dezer uitbreidingen. Dhr Waitniel - Deze lenning beloopt 372.000 fr. Algemene goedkeuring met 29 stemmen. 29) Kerkfabriek Voorde - goedkeuring der rekening 1976. Algemene goedkeuring met 29 stemmen. 30) Kerkfabriek Voorde - begrotingswijziging 1977 - toelage vanwege de stad. Algemene goedkeuring met 29 stemmen. 31) Kerkfabriek Outer - begrotingswijziging - ver hoging der toelage van de stad. Algemene goedkeuring met 29 stemmen. 32) Goedkeuring inhuurneming van woning te Ne- derhasselt voor het onderbrengen van het ge meentehuis - goedkeuring huurcontract. Dhr Waitniel - Het gaat hier om een woning in de Vanderschuerenstraat aan 1200 fr. per maand. Dhr De Riemaecker - Uw manier van betalen is in tegenstrijd met uw contract. Ge hebt per drie maand betaald en in uw contract staat er per maand. Dhr Waitniel - Dat slaat op de manier van beta len en niet op de periode. Dhr De Riemaecker - Dan zult U dat best ver melden. Dhr Waitniel - Inderdaad. Dhr De Riemaecker - De inhuurneming loopt al sinds januari en het afsluiten van een contract moet voor de Gemeenteraad komen. Dhr Burgemeester - Gij vormt een echt scha duwkabinet. Dhr De Riemaecker - Inderdaad, wij zorgen er voor om U het werk te vergemakkelijken. Dhr Waitniel - Hier ging het om een noodzake lijke en zeer dringende aangelegenheid. Algemene goedkeuring met 29 stemmen. 33) Goedkeuring der facturen. Dhr Waitniel - Dit zal wel een meer gekruid punt worden (gelach). Dhr De Riemaecker - We zijn er ongeveer. Dhr Waitniel - We hebben grote kuis gehouden in de fakturen en heb er 4 weerhouden. Dhr De Riemaecker - Ik vraag de goedkeuring faktuur per faktuur. Dhr Burgemeester - Het zal we! over 3 fakturen plus uiteindelijk 1 faktuur gaan. Dhr Waitniel - Eerst de faktuur Van De Velde 117.133 fr. Dhr De Riemaecker - Geen opmerkingen. Dhr Waitniel - Faktuur voor de kiezerslijsten 304.506 fr. Dhr De Riemaecker - Geen opmerkingen. Dhr Waltniei - De faktuur De Leenheer van 9.12. 76 160.543 fr. voor de kerkhofstijlen in de Vlae- minckstraat. (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1977 | | pagina 1