darns INTERPELLATIE Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 17 februari 1978 SENAAT Drukker - Uitgever. PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraal 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 395 Fr. Prijs per nummer: 9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Wij vervolgen deze interpellatie van Senator Vernimmen over de sluiting van UNALIT te Geraards bergen, met het antwoord van de heer EYSKENS, staatssekretaris voor begroting en voor strookeco- nomie Ik begrijp de emotie van de spreker, want de sociaal-economische toestand van hun gewest is bij zonder moeilijk. De investeringen met toepassing van de expansie wetgeving zijn in het arr. Aalst in de jongste jaren inderdaad verminderd. In Aalst werden in 1977 slechts 361 werkplaatsen geschapen, in Oudenaarde 351 en in de fusiegemeente Geraardsbergen amper 15. De investeringen bedroegen voor dat jaar in die arrondissementen respectievelijk 1,02 miljard, 950 miljoen en 31 miljoen. In Geraardsbergen is ook de bevolking teruggelopen. In 1976 waren er in Ge raardsbergen geen nieuwe investeringen van Belgi sche of buitenlandse ondernemingen. Bovendien kampen veel bedrijven in de streek Aalst-Oudenaar- de met moeilijkheden. Onlangs ontving ik het bezoek van de Zweedse directeur-generaal van de multinational waartoe Una- lit behoort. Uit het gesprek is gebleken dat elke ver daging van de sluiting van de Unaht-afdeling de ge hele vestiging te Geraardsbergen in het gedrang zou brengen. Niettemin is het de bedoeling de lucifers afdeling te behouden, te moderniseren en uit te brei den. In het kader van de herverdeling van de taken binnen de groep zou de Unalit-afdeling naar Frank rijk gaan, terwijl de lucifersproduktie in Geraards bergen zou worden geconcentreerd. Er is sprake van een investering van 185 a 200 miljoen. De tewerkstellingsfactor is voor mij van priori tair belang wanneer voor die investering staatssteun wordt gevraagd. Ik zal dan aandringen op het behoud van de werk gelegenheid in de lucifersafdeling en op e maxi male inspanning om personeel van Unalit over te hevelen. Voor een tiental bedienden zou die kans bestaan. De bedrijfsleiding is echter geen hulp in de vorm van een lening, van kredieten of van overheidsparti- cipatie komen vragen. Uit een onderzoek blijkt dat in de jongste vier jaar de onderneming geen investeringen met staatssteun heeft verricht. Dergelijke steun kan dus niet worden teruggevorderd. De sanctie behoort derhalve niet tot de onderhandelmgsmogelijkheden. De 250 werknemers van Unalit zullen zeer binnen kort hun vooropzeg krijgen. Het verbruik van de pro- dukten van Unalit is de jongste jaren met 20 pet. te ruggelopen. De onderneming heeft wellicht onvol doende inspanningen gedaan om de afzetmogelijk heden bij voorbeeld door het produceren van een dikkere plaat te vergroten. De jongste jaren werd er gewerkt met een bezettingsgraad van onveveer 75 pet. Sinds 1970 stegen de prijzen met 20 pet. en de kosten met 100 pet. In die omstandigheden zou ae onderneming bij de voortzetting van haar activitei ten tot 1980 jaarlijks een verlies van 50 a 60 miljoen lijden. De prijzen konden niet verhoogd worden om dat anders de afzet nog verder zou zijn teruggelopen Voor de harde verzelplaat bestaat een dergelijke overcapaciteit onder andere door het opdrijven van de produktie in de Oostbloklanden, de Verenigde Staten en Zuid-Amerika, dat Unalit daar niet tegen op kan. Voor de lucifersafdeiing is de rendabiliteit her steld, maar zijn de vette jaren voorbij omdat het lu- ciferverbruik door de verspreiding van aanstekers, de automatisering van de wooninrichting en het ver minderd aantal rokers erg is teruggelopen. Door de rationalisatie, grotere produktie-eenheden en derge lijke probeert men die vermindering op te vangen. Geraardsbergen werd daartoe uitgekozen. Mevr. D'Hondt-Van Opdenbosch heeft terecht ge wezen op de noodzaak aan sociale begeleiding van de werknemers. De onderneming zal haar verplich tingen inzake opzeggingstermijnen en vergoedingen nakomen. Dhr Vernimmen - Dat zou er nog aan moeten ont breken Dhr Eyskens De vergelijking met Rodange-Athus oaat enigszins op omdat Unalit praktisch het enige arbeidsintensieve bedrijf is in de streek van Ge raardsbergen. In de toekomst zouden we beter sociale subsidies dan wel gecamoufleerde economische subsidies aan ondernemingen zonder overlevingskansen verlenen. De toestand van de openbare financiën biedt niet de mogelijkheid voor elke onderneming in moeilijkhe den een sociaal fonds op te richten. Enkel de solida riteit van werkgevers en werknemers over de secto ren heen zou een uitkomst kunnen bieden, bijvoor beeld door het creëren van een solidariteitsfonds. Aan dhr De Padt kan ik zeggen dat ik op de hoog te gebracht werd van de feiten de dag voordat de ondernemingsraad werd ingelicht. Ik heb getracht de sluiting tegen te houden, maar ik beschikte niet over de nodige wapens hiervoor. Als oplossing zie ik de overheveling van zoveel mogelijk werknemers naar de luciferafdeling en het bewerkstelligen van de solidariteit tussen de diverse sectoren. Zoals ge vraagd werd zal ik kontakt nemen met de federatie voor de houtverwerkende nijverheid. Ook zal ik in spelen op de suggestie om een speciale werkgroep op te richten; wellicht is het best dat deze werkgroep groeit vanuit de streek zelf. De kosten die eruit zou den voortvloeien zai ik graag vanuit het departement dragen. Een beleidsnota vanwege de werkgroep zal waarschijnlijk tot concrete realisaties kunnen leiden. Wat de overige bedrijven uit de streek van Ge raardsbergen betreft, werd er voor het bedrijf Hael- terman voorzien in een steunprogramma. Hopelijk zullen de moeilijkheden van het bedrijf Motte de si tuatie van Haelterman niet vertekenen. Voor de tex tiel-, confectie- en breigoedsector werden steun maatregelen voorzien, namelijk een tussenkomst van 20.000 frank per werkplaats. Ik moet de bedrijven aansporen dat zij ten minste een aanvraag zouden doen om van die toelage te genieten. Dhr Vernimmen Gedurende bijna twee jaar heb ben zij op de uitkering van de eerste toelage van 7.000 frank moeten wachten. Dhr Eyskens De uitbetaling bleef inderdaad lang achterwege. Dhr De Padt De toelage van 20.000 frank is in feite een lening. Dhr Eyskens Het is inderdaad een renteloze le ning, en dat betekent toch een niet te onderschatten hulp. Het is evident dat de streek van Geraardsbergen een prioritaire behandeling vereist. De expansiewet geving zal maximaal worden toegepast, zodat de staatssieun tot ongeveer een vierde kan worden op gevoerd. Voor de industriële ontsluiting is er wel een en an der gebeurd, o.a. op de industrieterreinen van Aaist en Oudenaarde, maar zeer weinig voor Geraardsber gen. Dat is te wijten aan de moeilijke toegankelijk heid van dit gewest. We staan hier inderdaad voor het dilemma tussen de eerbied voor de natuur en de eerbied voor de mens, het dilemma tussen brood en groen. !k ken de perikelen rond de A8. Mijn standpunt is dat men op het gewestelijk vlak tot een goed voor stel moet komen. Ik meen dat de centrale overheid zich daarmee zo min mogelijk moet bemoeien. Dhr Vernimmen Wanneer alle gemeentebesturen, de intercommunales, de syndicale bewegingen, zo wel het ACV, ais het ABVV als het ACLVB, tot ge meenschappelijke standpunten komen, hoe kan de staatssekretaris dan verklaren dat de centrale over heid zo weinig mogelijk moet tussenkomen? Ik heb de indruk dat men luid moet roepen om iets te be reiken. Dhr Eyskens Dhr Vernimmen stelt hier de repre sentativiteit en de samenstelling van de vertegen woordigende lichamen in vraag. Het is de streek zelf die moet bepalen wat zij wenst op het gebied van de ruimtelijke ordening. Uiterlijk in mei zal bij konink lijk besluit het gewestplan van de streek Aalst, Nino- ve, Geraardsbergen, Zottegem bekrachtigd worden. Ik verzoek de interpellanten contact op te ^men met mijn kabinet. Ik wil zoveel mogelijk teb .oet- komen aan de bezwaren, zowel inzake de Noord- Zuidverbmding als de Oost-Westverbinding. Mevr. D'Hondt wenste voor deze interpellatie de aanwezigheid van meerdere ministers. Ik wil de tolk zijn bij mijn collega's en pleiten voor de verbetering van de verkeers- en wegenisinfrastructuur. Ik kan niet aankondigen dat wij in Geraardsber gen morgen naar een goede toekomst evolueren. Er bestaan geen toverformules maar wij moeten door solidariteit tot een oplossing komen. De overheid, de privé-sector, de financiële instellingen, de lokale besturen en andere instellingen zoals de G.O.M.'s, moeten een gezamenlijke inspanning doen. De crisis is niet voorbij. Geraardsbergen beves tigt wat er gebeurt in andere streken in Vlaanderen en zeker ook in Wallonië. Ik hoop op een verbetering in 1978. Aan dhr Van Ooteghem kan ik antwoorden dat wij het nog wel twee of drie jaar zullen uithou- (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1978 | | pagina 1