d vu e e2-in Wan EEN LEEMTE IN ONZE POLITIEVERORDENING OP BEGRAAFPLAATSEN EN BEGRAVINGEN Relatie EUROPA/JAPAN Tweeën vijftigste Jaargang Vrijdag 17 maart 1978 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraal 10 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 395 Fr. Prijs per nummer: 9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het stoffelijk overschot van wijlen P.F. Beeck- man, geboren te Ninove, gewezen Commissaris voor Prijzen en Lonen, werd begraven te Sint-Kwintens- Lennik. Toelating tot begraven op de stedelijke begraaf plaats te Ninove werd geweigerd. Gebrek aan afdoende overtuigende redenen gaf aanleiding tot volgende reacties. 1. De vrije keuze van een begraafplaats en de vrije keuze van een burgerlijke of een kerkelijke begrafenisplechtigheid is een burgerlijk recht voor particulieren. Dit recht mag niet beknot worden door de ge meentelijke overheid. 2. Een teraardebestelling mag evenwel niet door gaan zonder machtiging afgeleverd door de Officier van de Burgerlijke Stand van de plaats van het over lijden. 3. De gemeentelijke overheid MOET instaan voor de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de inwoners van de gemeenfe, onaf- gezien van de plaats van hun overlijden van de personen overleden op het grondge bied van de gemeente van de rechthebbenre van grafconcessies. 4. In voorzegde gevallen kunnen het delven van graven en de aflevering van machtigingen tot be graven geen aanleiding geven tot betaling van ver goedingen of van taksen. 5. Het is niet verboden de stoffelijke overschotten ter aarde te bestellen van personen die in de ge meente niet gehuisvest waren en er geen verblijf plaats hadden. 6. Een gemeentelijk reglement kan beslissings recht hierover opdragen aan de gemeenteraad. 7. Bij ontstentenis aan gemeentelijk reglement be hoort het beslissingsrecht hierover aan de Burge meester. De Burgemeester heeft politionele bevoegdheid over de begraafplaatsen. Hij treft bij onstentenis aan gemeentelijk re glement alle schikkingen voor teraardebestellin gen volgens de voorschriften vari de wet en volgens gevestigde geplogendheden. 8. De gemeentelijke overheid is nochtans NIET VERPLICHT tot dergelijke teraardebestellingen te doen overgaan. Gezien de inrichting van begraafplaatsen en hun gebeurlijke uitbreiding zware lasten zijn voor de gemeente, zo wordt er aangenomen dat taksen geheven worden op de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van personen die in de gemeen te niet gehuisvest waren of er geen verblijfplaats hadden. Deze taksen, uitgevaardigd door de gemeente raad, kunnen slechts geheven worden na koninklijke goedkeuring. Het zijn indirecte gemeentebelastingen waarvan de invordering geschiedt overeenkomstig de wet van 29 april 1819. 9. Hun betaling behelst geen vergunning van graf concessie. Het is in een zekere zin een inkomgeld tot de begraafplaats om de gemeente te vergelden voor een last die ze niet verplicht is te dragen. De betaling behelst enkel toelating om gebruik te maken van een recht dat ingezetenen van de ge meente kosteloos kunnen uitoefenen. 10. De politieverordening van Groot-Ninove op de gemeentelijke begraafplaatsen en op de begravin gen bedingt dat de begraafplaatsen van Groot-Nino ve bestemd zijn voor het teraardebestellen o.m. Ingevolge bijzondere toelating van de burgemeester vanpersonen niet ingeschreven in het bevolkings- of vreemdelingenregister der stad en elders over leden. Het afwijzen van een bepaald verzoek tot ter aardebestelling te Ninove deed terecht de vraag op rijzen welke normen gevolgd en toegepast worden voor het verlenen van de bijzondere toelating Het verder verloop bracht ons tot het besluit dat de gemeentelijke verordening een leemte behelst die dient aangevuld te worden. De mogelijkheid ertoe bestaat. A.D.R. In dit verband stuurde Raadslid de Heer De Rie- maecker in datum van 10 maart 1978, volgend voor stel aan het Schepencollege Betreft voorstel tot wijziging van de stedelijke politieverordening op de gemeentelijke begraafplaat sen en op de begravingen. Mijne Heren, Ik heb de eer U te verzoeken volgend voorstel te willen stellen ter dagorde van de eerstkomende gemeenteraadszitting Artikel 1. De tekst sub c van artikel 1 wordt ingetrokken en vervangen door c) personen niet ingeschreven in het bevol- kings- of vreemdelingenregister der stad en elders overleden, mits betaiing van de desbetreffende re- tributie Artikel 2. Opdracht wordt gegeveYi aan het College om een voorstel in te dienen tot vervolledi ging van de vigerende desbetreffende taksverorde ning. Artikel 3. Onderhavig besluit treedt in wer king na koninklijke goedkeuring. Met de meeste hoogachting. Algemeen is het bekend dat de vrije wereld economisch bestuurd wordt door drie grootmachten namelijk de Verenigde Staten van Amerika, Japan en West-Europa. Wanneer men de evolutie van de relatie Europa- Japan van de laatste jaren nagaat, dan is een evo lutie in het nadeel van Europa merkbaar, om niet te beweren dat deze toestand angstwekkende vor men aanneemt. Enkele cijfers tonen dit aan. In 1970 vertegenwoordigde de handelsbalans Europa-Japan een deficiet van 1,1 miljard dollar in ons nadeel natuurlijk in 1977 was dit bedrag reeds opgelopen tot 4,8 miljard dollar. Ongeveer 5% van de wagens, verkocht in Europa, zijn van Japanse makelij, maar ook 60% van de elektroni sche rekenmachines. Besprekingen zijn aan gang om aan deze toe stand te verhelpen; verschillende oplossingen blijven mogelijk. Men zou bepaalde maatregelen kunnen treffen ten einde de invoerrechten te verhogen waarschijnlijk geen ideale opiossing omdat op deze wijze onze economie niet zal trachten zich aan te passen. Een betere oplossing zou er in bestaan de uitzonderlijke kenmerken van de Japanse markt be ier ie leren kennen on Europa uit mogelijk te maken, om dan in een later stadium tot een beter evenwicht te komen tussen de wederzijdse handelsrelaties. Door besprekingen zou men Japan er misschien kunnen toe brengen de landen van de derde wereld (Lees verder op pagina 2) ir»r\lnnhnnon VUIU^l^ llipiUMimyvi

Denderklok | 1978 | | pagina 1