vu u'QQms bh Ekonomische DIEFSTALLEN IN GEMEENTEHUIZEN TwMinvijftlgste Jaargang Vrijdag 5 mei 1978 Jaar 1973 1974 1975 1976 1977 Totalen EN NOG DE RAADSZITTING VAN 30 MAART 1978 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstrael 10 - 0400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 395 Fr. Prijs per nummer: 9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dagelijks kan men vaststellen hoe onrustwek kend onze ekonomische toestand blijft en men kan zich wel degelijk afvragen hoe deze situatie terug kan opklaren. Vroeger beheersten enkele monopolies alle ak- tiviteiten. Tijdens de Middeleeuwen lieten de groot grondbezitters de laten voor hen werken voor een hongerloon. Enkele tientallen jaren terug be heersten enkele families onze ekonomie en lieten de werknemers voor een klein loon werken. Inmiddels is er bij ons veel gewijzigd en men zou nu bijna durven te beweren dat de zaken precies andersom zijn en een van de gevolgen hiervan is de huidige krisistoestand. De belastingen zijn zeer zwaar voor iedereen. Een familie waar man en vrouw loontrekkende zijn, moet vaak vijf of zes maanden per jaar voor vader tje Staat werken. De belastingen zijn nog veel zwaar der voor diegenen die na betaling ervan ook nog moeten zorgen voor de nodige investeringen in een bedrijf. Uiteindelijk is het monopolie nu verschoven naar de Staat waar het dan moeilijk wordt de nodige kontroles uit te oefenen, met ais gevolg dat er veel van onze mogelijkheden verloren gaan. Men zou moeten betrachten het evenwicht te herstellen tussen Staat, werkgevers en werknemers. Ook op het wereldvlak lijkt de toestand niet nor maal. Honderden miljoenen mensen in de onderont wikkelde landen leven in abnormale omstandigheden en deze die werk vinden ontvangen vaak niet meer dan 50 fr. per dag. Vergeleken met die toestand leven wij werke lijk in een luilekkerland, en dit niettegenstaande de krsis. Deze onderontwikkelde landen beginnen stelselmatig onze ekonomie te boycotten, wat dan tenslotte ook geen oplossing is. Beter zou het zijn een toestand te scheppen om tot een kiimaat van samenwerking te komen in het voordeel van elke partij. Meer en meer zullen wij moeten aanvaarden dat sommige basisindustrieën grotendeels zullen ver plaatst worden naar andere landen waar talrijker en goedkoper werkkrachten voorhanden zijn. Men denke vooral aan die industrieën die kunnen werken met weing hooggeschoold personeel. Anderzijds zullen we bij ons deze takken van de industrie moeten uitbreiden die zeer veel gespe cialiseerde vaklui tewerkstellen. Maar vaak worden hier dusdanige technologische eisen gesteld dat men zeer dikwijls ook tot internationale samenwer king moet overgaan, bijvoorbeeld in het kader van Euromarkt en zo ook blijft het eerder een status quo. De oplossingen bestaan om de toestand te nor maliseren; de moeilijkheid zal er eerder in bestaan de leiders te vinden die werkelijk de nodige maat regelen kunnen opdringen. Hieronder een tabel waarin, wat de Belgische identiteitskaarten betreft het aantal diefstallen en de hoeveelheden tijdens de jongste 5 jaar ontvreem de stukken zijn vermeld. Naar aanleiding van diefstallen van identiteits kaarten op gemeentehuizen, stelde een volksverte genwoordiger een reeks vragen aan de bevoegde minister. De kwestie belangt ons ook aan vermits het stadhuis van Ninove bezocht werd door dieven die er van onder muisden met de droogsiempel van de gemeente, die weken nadien toevallig te Brus sel ontdekt werd. Het ANTWOORD van de minister Sinds verschillende jaren maakt mijn departe ment zich bezorgd om het toenemend aantal dief stallen van Belgische identiteitskaarten in de loka len van de gemeentebesturen. Zo wordt bij omzendbrief van 24 april 1974, bekendgemaakt in het bestuursmemoriaal van elke provincie, aan de colleges van burgemeester en schepenen de strenge verplichting opgelegd alle no dige maatregelen te treffen ter voorkoming van ver lies en vernietiging van de identiteitskaartformulie ren, waarvan de voorraad voortdurend achter slot moet worden bewaard. Bij rondschrijven van 31 januari 1977 werd door mijn ambtsvoorganger aan die omzendbrief herin nerd en tevens aangedrongen op strikte naleving van de volgende voorschriften 1) De voorraad identiteitskaarten moet in een safe worden bewaard. Voor zover de schikking van de lokalen zulks mogelijk maakt, moet de toegang tot die safe zoveel mogelijk worden bemoeilijkt 2) De safe moet worden geplaatst in een lo kaal dat van de politiepost afhangt, tenzij die in een ander gebouw is ondergebracht 3) De droogstempel (reliëfstempel) die het ge meentezegel reproduceert (rf. nr. 182, 11° van de Algemene Onderrichtingen van 31 december 1970) moet op een andere plaats achter slot worden be waard 4) Uit de safe mag slechts de hoeveelheid kaarten worden genomen die strikt noodzakelijk is voor de dagelijkse afgifte. De toepassng van die voorschriften blijkt doel treffend te zijn aangezien het aantal diefstallen in 1977 merkelijk is afgenomen. Aantal diefst. 5 11 14 26 4 60 Aantal I.K. 1.073 2.231 1.539 2.206 1.005 8.054 Vanwege C.V.P.-Raadslrd CLEMENT PRIIELS ontvingen wij nog enkele aanvullingen omtrent zijn tussenkomst tijdens de gemeenteraadszitting van 30 maari 1978 betreffende de adyiezen van de Kulturele Raad inzake betoelaging en de houding van het Col lege daartegenover 1) Wij hebben de aandacht gevestigd op de verslagen van de vergaderingen van de Kulturele Raad. Of deze verslagen de weergave zijn van de beraadslagingen moet in de K.R. zelf beoordeeld worden, maar aangezien de verslagen telkens goed gekeurd werden mag een positief antwoord gegeven worden. Wij hebben NOOIT gezegd dat de K.R. zijn bevoegdheid te buiten ging. Integendeel. 2) Uit deze verslagen blijkt dat de Schepen van Kuituur de adviezen overgebracht heeft en dat de K.R. opdracht kreeg een voorstel van betoelaging uit te werken. Dat was de reden waarom wij aan de Schepen van Financiën gevraagd hebben of hij de verslagen uit de K.R. gelezen had. Daaruit kon hij de goede trouw van de K.R. aflezen. Het College kon ingaan (geheel of gedeeltelijk) op de adviezen van de K.R. door een begrotingswijziging voor te stellen. 3) Discussie over kulturele kredieten had ook plaats bij de bespreking van de begroting 1978 (in commissie en openbare zitting). Wij hebben toen voorgesteld de kredieten bestemd voor de socio-cultu- rele sector te globaliseren. Hieraan werd gedeelte lijk gevolg gegeven. Toelagen voor ontspannings verenigingen (vrouwenbonden en bejaardenbon den werden overgeheveld. en ze te verhogen teneinde een rechtvaar dige betoelaging van de verenigingen te bekomen, ook in vergelijking met andere sectoren (o.a. feeste lijkheden en sport). Hieraan werd geen gevolg ge geven. 4) Wij hebben aan de Schepen van Financiën ook gevraagd of de rechten van de Gemeenteraad in acht genomen werden, gezien de bepalingen van het decreet op het cultuurpact. Hierop kwam geen antwoord. d e^n

Denderklok | 1978 | | pagina 1