/f y/Z~ o\^s^e u'Qams 6^ z'ind we v<y Gemeenteraadszitting van 25 mei 1978 Vrijdag 16 juni 1978 Tweeën vijftigste Jaargang GROOT TUMULT! HET GEWESTPLAN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN- JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 395 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 2) Advies over de rekeningen der kerkfabrieken. Dhr Waltniel geeft lezing van het resultaat der rekeningen. Algemene goedkeuring met 27 stemmen. 3) Kerkfabrieken Sint-Amandus (Aspelare) en Sint- Gertrudis (Appelterre) Wijziging begroting 1978 Advies. Dhr Waltniel geeft lezing van de voorgestelde wijzigingen. Algemene goedkeuring met 27 stemmen. 4) Bespreking toestand van de begraafplaatsen. Alle raadsleden ontvingen bij het begin van de zitting een document met een voorstel tot wijziging van de beslissing van 22 december 1977. Dhr Baro Tot tweemaal toe heb ik dit punt aan de dagorde gebracht en nu vind ik het toch we! spijtig hier op de zitting zelf een voorstel van het Schepencollege in handen te worden gespeeld. Dit document hadden we toch vroeger moeten ont" vangen. Dhr De Riemaecker begint met de opsomming van de retroacten en betreurt dat het begraafplaat senprobleem een passionele kwestie is geworden. De oppositie heeft er geen schuld aan. De ver wijten hier in een vorige zitting tot dhr Van Der Per- re gericht houden niets om t lijf. Het was een taal onwaardig voor de voorzitter van deze gemeente raad. Daarop verklaart spreker in naam van zijn groep dat de beslissing van 22 december 1977 ten onrech te goedgestemd werd. De onjuistheden in het ver slag van de Schepen werden niet tijdig opgemerkt en de groep betreurt zich geleend te hebben tot de bezichtiging van 21 begraafplaatsen in één en kele rondrit. Dhr Burgemeester springt plots woedend recht en roept heel luid Dat heb ik van U niet ver wacht. U zijt de laatste die mij dit verwijt mocht maken. Gij zijt tegen iedereen tegen de politie, tegen de ere secretaris met wie pe 18 jaar hebt samen gewerkt, tegen de gewezen secretarissen van de buitengemeenten. Ge hebt het nog gezegd tijdens de laatste sectievergadering. Wanneer zich dan nog enkele andere leden van de Raad in het geroep komen mengen is er geen enkel woord meer verstaanbaar. Stilaan luwt dan het tumult... Dhr Torrekens Hil. Blijf toch kalm Mr de Burgemeester. Dhr Burgemeester (nog roepend) Gij wilt hier mijn proces maken. Dhr De Riemaecker En dat moet gij nu pre cies tegen mij zeggen. Dhr Burgemeester Ik vind dit onaanvaard baar. Dhr Waltniel Gij hebt hier vroeger ook nog mensen aangevallen die in de publieke tribune aan wezig waren. Dhr De Riemaecker Het is de eerste keer dat een Burgemeester hier de debatten van een sectievergadering commentarieert. Wat ik in de sectievergadering gezegd heb was de waarheid. Na het luwen van het orkaan gaat dhr De Rie maecker dan verder met zijn betoog Onze groep is niet gekant tegen een verant woorde sluiting en wettelijke ontruiming van zekere begraafplaatsen. Administratief bekeken zijn er voor t ogenblik 21 begraafplaatsen voor 12 deelgemeen ten. Hetzij dus 9 te veel. Hun sluiting en ontruiming is een eerste zware stap vóór dat er sprake kan zijn van concentratie van begraafplaatsen. Daarna worden opvolgentlijk ontleed het ver slag van de Schepen van openbare werken, de be slissing van 22 decemver die er het gevolg van was en het perscommuniqué van het College. Besloten wordt met vier voorsteilen 1) de intrekking van de beslissing van 22 de cember 1977; 2) een onmiddellijke juiste en volledige inven taris van de gewone graven en van de concessies op elke begraafplaats; 3) de behandeling in de toekomst van de pro blemen van elke begraafplaats afzonderlijk; 4) vei bod tot begraven op de oude begraaf plaatsen te Meerbeke en te Denderwindeke in af wachting van een datum hunner sluiting. NOTA VAN DE REDACTIE Onze volgende nummers zullen dit betoog in tegraal publiceren omdat het de problematiek duide lijk stelt. Dhr Baro Ingevolge herhaalde kerkhofbezoeken der laatste maanden was ik verrast te zien hoe al gemeen en geheel het jaar door de grafbezoeken plaatshebben. Zeer intens de laatste vijf jaar... nog zeer veelvuldig tot 10 tot 15 jaar. Die belevenis werd voor mij een verwijt inge volge mijn ja stem van 22.12.77 betreffende de slui ting op korte en lange termijn van de begraafplaat sen van onze zes kleinste deelgemeenten. Ik werd steeds méér en méér overtuigd dat we het recht niet hadden zo onvoorwaardelijk en vlie gensvlug van uit onze ivoren toren die beslissing te nemen zonder voorlichting en raadpleging van de betrokken gemeenschappen, die deze nutsvoor ziening op eigen bodem méér dan 1000 jaren hebben genoten en die wij, binnen het eerste fusiejaar reeds, onbezonnen en veel te vlug naar andere ge meenten overplaatsten. In die sfeer heb ik het dossier Raldes Van De Perre in mijn bus gevonden; het was een gelegen heid voor mij om op 30.3 het gekende punt op de dagorde te brengen. Niet om te vragen de goedge keurde voorstellen te vernietigen, ook niet om al tijd een begraafplaats per deelgemeeote te behou den, MAAR WEL om onze beslissing te schorsen en met de betrokken bevolking te overlegggen en even tuele sluitingsbeslissing wettelijk te laten verlopen. Er werd op mijn stelling niet ingepikt, ernstige aanpak van het dossier zelf evenmin; maar onmid dellijk werden we allen verrast door een bescha mend huilconcert van de hoofdpersonages van de raad aan het adres van de ondertekenaar. Ik ben niet meer tussengekomen gezien de wending van het gesprek; thuis gekomen herlas ik (Lees verder op pagina 2) Het Belgisch Staatsblad nummer 111 van zaterdag 10 juni 1978 kondigt af dat bij ko ninklijk besluit van 30 mei 1978 het gewest plan «Aalst-NinoveGeraardsbergenZottegem» is vastgesteld. Dit gewestplan wordt omgevormd door een plan met het daarbij behorend aanvullend stedebouwkundig voorschrift. Dit plan bestaat uit 41 ortofotoplans die de bestaande feitelijke toestand aanduiden, uit 12 kaarten die de juridische toestand weergeven en uit 12 kaarten die de bestem- mingsgebieden omschrijven. Aldus de bekendmaking met als bijvoeg sel de tekst van het advies van de commissie van advies voor de streek OostVlaanderen betreffende het gewestplan Aalst Ninove- Geraardsbergen Zottegem Dit advies van gezegde commissie be- tie; helst A: een algemeen advies; B. het advies van de bestendige Deputa C. algemene klachten; D. infrastruktuur; E. advies over de adviezen van de ge meenteraden, bepaaldelijk over de gemeenteraadsadviezen zelf; over specifieke bezwaarschriften en opmerkingen. li We stellen ons voor weer te geven deel gemeente per deelgemeente al hetgeen het gewestplan over Groot Ninove behelst. S/W,

Denderklok | 1978 | | pagina 1