d e ^/Qqivs Het probleem der begraafplaatsen in Groot -Ninove Tweeënvijftigste Jaargang Vrijdag 30 juni 1978 BETOOG VAN DE HEER DE RIEMAECKER TIJDENS DE GEMEENTERAADSZITTING VAN 25 MEI 1978 Retroacten Een passionele kwestie Te onderlijnen Ten gronde Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN- JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 395 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. BKSBXa Het is niet van belang ontbloot de retroacten goed vast te leggen omdat ze best zekere tekort komingen in 't daglicht stellen. Op 31 october 1977 bezichtigde de gemeente raad de 21 begraafplaatsen van GrootNinove. Op 16 november kregen we een versiag met voorsteilen van de schepen van openbaie werken. Op 22 december trof de gemeenteraad de om streden beslissing. Op 10 maart werd door ons een voorstel inge diend tot wijziging van het politiereglement op de kerkhoven. Op 15 maart kregen we de protestnota Raldes. Op 30 maart verwierp de gemeenteraad het wijzigingsvoorstel, had het incident Burgemeester Vande Pene plaats, en werd de verbintenis aange gaan het begraafplaatsenprobleem ter eerstkomen de zitting te behandelen. Op 17 april kregen we de bundels van de scne pen van openbare werken ter inzage. Op 21 april werden de bundels teruggegeven met acht opmerkingen, één vraag en met melding dat we vanaf 27 april paraat waren voor sectievergade ringen. Op 2 mei kwam het perscommuniqué van het college in omloop. Het geval was niet op de agenda van de ge meenteraadszitting van 11 mei en de vraag desbe treffend ingediend door dhr Baro werd verdaagd tot 25 mei. Op 22 mei werd het geval behandeld ter sectie van openbare werken onder voorzitterschap van de schepen van openbare werken, met de vereiende aanwezigheid van de andere twee leden van de wer kelijk besturende drievuldigheid het brein in de persoon van de eerste schepen Waltniel en het on derstel in de persoon van de Burgemeester. We betreuren oprecht dat het begraafplaatsen probleem een passionele kwestie is geworden. De oppositie treft daarvoor geen schijn van één verwijt. Op 22 november hebben we de schepen van openbare werken terechtgewezen toen hij zich liet ontvallen dat de oppositie hier een gelegenheid zou vinden om beroering te verwekken. Onze terechtwijzing werd andermaal benadrukt ter gemeenteraadszitting van 22 december. Met haar nota van 15 maart heeft Raldes, bij monde van dhr Vander Perre, slechts gebruik ge maakt van haar grondwettelijk recht. We kunnen en moeten een groot deel onder schrijven van de inhoud van dit verslag; met bepaal de interpretaties zijn we niet akkoord; van enkele beschouwingen nemen we afstand. Evenwel kunnen dit verslag en een vraag tot begraving van een overledene te Pollare nooit ver rechtvaardigen hetgeen de gemeenteraad van Nino ve nog NOOIT beleefd had een scheldpartij ge richt door de voorzitter van deze vergadering tot een waarnemer of een toeschouwer die niet mocht antwoorden Waar artikel 69 van de Gemeentewet bedingt dat AL de inwoners van de gemeente inzage mogen nemen van de besluiten van de gemeenteraad, daar was het, op z'n minst gezegd, volledig misplaatst iemand het verwijt toe te richten inzage genomen of gekregen te hebben van zulke beslissing. Waar iedereen onder eigen dak of in eigen werkmilieu zorgen en werk te over heeft, daar was hel ergerlijk misplaatst leerlingen uit te nodigen om hun leraar te beoordelen Waar de hoge toon aangeslagen werd om ge wag te maken van misbruik van één iijk, daar heb ben wij NERGENS iets gemeen met diegenen die zulk schandalig misbruik gepleegd hebben tijdens het Zaïre debat in de Wetstraat. We willen niet verder aandringen om geen af breuk te doen van vroegere stellingname. We hebben dit evenwel moeten onderlijnen om dat hier op 30 maart het vertreksein gegeven werd en niet door ons vcor de protestineeting van 13 april te Pollare; vcor de protestmeting, enkele dagen later, te Lieferinge; voor de beioering onder de bevolking. Ik ben niet altijd integraal akkoord met al de moties van het A.C.W. De motie gesteld in de «Volksmacht» van 21 april verdient melding Het hoofdbestuur van het A.C.W. Ninove, vraagt dat de verdere besluitvorming over de be- graafplaatsen in een serene en objectieve sfeer zou geschieden, dat insinuaties en persoonlijke aanvallen zouden achterwege gelaten worden en dat ook in deze delikate en persoonsgebonden aangelegenheid de eigenheid van de dorps- en leefgemeenschappen zou gewaardeerd blijven We menen dat iedereen dit kan en zal onder schrijven. Alvoiens de grond van de kwestie te behande len houden we eraan een paar aspecten te onder lijnen. VOOREERST houden we er aan ik spreek in naam van heel de C.V.P. groep openbaar te ver klaren dat we TEN ONRECHTE de beslissing van 22 december hebben goedgestemd. We hebben niet voldoende aandacht geschon ken aan het inleidend verslag dat onvolledig was en onjuistheden behelsde. We hebben ons ten onrechte geleend tot de bezichtiging van 21 begiaafplaatsen in een enkele rondrit. We hebben onze vei gissing niet opgemerkt in het verslag over de zitting van 22 december omdat ze gevolgd werd door een academische zitting voor prijsuitreikingen. VERVOLGENS houden we eraan en ander maal spreek ik in naam van gans de C.V.P. groep openbaar te verklaren dat we NIET GEKANT ZIJN tegen een verantwoorde sluiting en een wettelijke ontruiming van zekere begraafplaatsen. Administratief bekeken telt Groot-Ninove voor 't ogenblik 21 begraafplaatsen voor 12 deelgemeen ten. Volgens ons zijn er 9 te veel. De sluiting en de ontruiming van 9 overtollige begraafplaatsen is een eerste en zeer zware stap, die op wettige wijze mag en moet gezet worden, lang vóór dat er ooit sprake kan zijn van een con centratie van begraafplaatsen van de verschillende deelgemeenten. VOOREERST Het verslag van de Schepen van Openbare Werken. Het is oppervlakkig, onvolledig, onjuist en onbe hendig Ninove Kerk kan spoedig volledig ont ruimd worden. Indien «binnen afzienbare tijd» be doeld wordt, dan akkoord. AppefterneEichem de mogelijkheden van de wet van 1971 dienen dan maximaal ingezet om ten spoedigste tot ontruiming te komen dat moet aanstootgevend inwerken omdat iedereen best weet dat de termijn voor de gewone graven verre van verstreken is en dat eerst daarna de kwestie (Lees verder op pagina 2) IfcaÈC-y&Stm

Denderklok | 1978 | | pagina 1