e ^/Qarns VROUWENHUIS Gemeenteraadszitting van 22 juni 1978 Tweeënvijftigste Jaargang Vrijdag 7 juli 1978 Drukker - Uitgever. PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 395 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Naar aanleiding van het artikel in «De Dendar- klok» van 19 mei 1978, eisten wij een recht op ant woord. Dit werd ons geweigerd... en wat verscheen in het nummer van 9 juni jf. was in feite een herha ling van de gewraakte handelwijze, namelijk het halen van een citaat uit zijn kontekst, zodat dit op nieuw een tendentieuse betekenis kreeg. Daarom volgt hier de volledige tekst van ons oorspronkelijk antwoord Een even gemene toon aanslaan als de auteur van het niet ondertekende artikei verschenen in dii blad van 19 mei 1978, is welhaast onmogelijk. Dat is zeker niet onze bedoeling, daar wij ervan over tuigd zijn dat iemand met een minimum aan kriti sche zin dit artikel besiist niet «au sérieux» kon rie men. Verbazend daarbij is de vaststelling dat dit artikel tegenstrijdig is met de in «De Denderkiok» van 27 januari 1978 verschenen aankondiging van het Vrouwenhuis. Hierin werden de doelstellingen duidelijk kenbaar gemaakt, met belichting van het pluralistisch karakter van de v.z.w. Vrouwenhuis. Waarom dan plots de venijnige reaktie op het (ondertekende) artikel op het meinummer van Nino ve Info Daar wij menen dat aan de basis van het artikel een onvolledige en uit zijn kontekst gerukte informa tie ligt, willen wij hier één en ander rechtzetten. Eerst en vooral een woordje over het verwijt als zou het Vrouwenhuis niet pluralistisch en uit sluitend «rood» getint zijn. Toen de idee van het Vrouwenhuis vorm kreeg, nodigde een niet rode vereniging, de Federatie van Vlaamse Vrouwen, alle 22 vrouwenbewegingen van Groot Ninove uit op een kontaktvergadering die tot doel had na te gaan of er enige vorm van samen werking tussen de verschillende bewegingen moge lijk zou zijn. Een dergelijke samenwerking lag met een voor de hand in de uitbouw van een Vrouwen huis te Ninove. Op die vergadering kwamen jammer genoeg slechts een paar verenigingen opdagen de totale afwezigheid van «kristelijk georiënteerde» bewegingen was opmerkelijk. Eén enkele vrouw uit deze middens kwam in eigen naam en stelde zich positief op voor het projekt. Op een latere vergadering, namelijk die van 22 februari, waarvan in het gewraakte artikel mel ding wordt gemaakt, waren een twintigtal vrouwen aanwezig die uit loutere belangstelling voor de wei king van het Vrouwenhuis waren gekomen Hun ideo logische of filozofische overtuiging speelde daarbij, en speelt nog steeds, geen enkele rol. Uit het verslag van die vergadering werd dooi de auteur één enkele paragraaf gehaald die, uit zijn kontekst gerukt, een totaal vals beeld geeft van de doelstellingen van het Vrouwenhuis. Over een van de voornaamste doelstellingen, namelijk het zich objektief kunnen opstellen en afstand kunnen doen van zijn eigen opvattingen bij het helpen van vrou wen met problemen, werd door de vergadering een algehele consensus bereikt. Het abortuspiobleem, waarmee wij vroeg of laat zullen worden gekonfrorr teerd, werd dan ook aangesneden om meteen onze houding ondubbelzinnig en openlijk te bepalen. De vergadering, konsekwent met de pluralisti sche ingesteldheid van de v.z.w. Vrouwenhuis, was unaniem om aan te nemen dat iedere medewerkster voor zichzelf diende uit te maken of zij al dan niet informatie zou verschaffen. Dat is ver van iemand te verplichten die informatie door te spelen Trouwens de meningen van de medewerksters, gebazeerd op hun filozofische overtuiging, zijn uiteraard verdeeld. Dit sluit niet uit dat zij hun aktieve medewerking verlenen aan het Vrouwenhuis dat een instelling is met ruime doelstellingen. Dat noemen wij samen werken in een geest van pluralisme en verdraag zaamheid (één van de principes van de kristeiijke leer Of moeten wij handelen in een geest van hypocrisie Tijdens voornoemde vergadering vernamen we immers hoe men in kristelijk georiënteerde krin gen het abortusprobleem omzeilt een maandenlang verblijf in het buitenland, afstaan van de baby bij de geboorte, waarna de vrouw onbesproken, met de slanke lijn en een gebruinde tint naar nuis terug keert. Een uitweg die uiteraard alleen voorbehouden is voor gegoede kringen die zich een jaar Zwitser land kunnen permitteren, ofwel de weg kennen en geen beroep hoeven te doen op een andere in stelling. Om de sfeer van vertrouwen die net Vrouwen huis typeert, en niet om informatie te verzwijgen, werd in het verslag geen gewag gemaakt van voor noemde oplossing geciteerd door de enige kristelijk georiënteerde vrouw aanwezig op de vergadering. Wij menen dat wij dat nu wel dege lijk moeten doen omdat van het vertrouwelijke, doch onvolledige verslag, misbruik werd gemaakt. De eenzijdige voorstelling als zou de werking van het Vrouwenhuis gekoncentreerd zijn op het ge ven van informatie over abortus, werd trouwens al na tien dagen werking volledig tegengesproken. Het feit dat we toen reeds met acht, totaal andere, pro bleemgevallen werden gekonfronteerd (dit Kan door de politie en door de rijkswacht worden beaamd) bewijst niet alleen dat het Vrouwenhuis broodnodig is, maar dat het wel degelijk beantwoordt aan zijn doelstellingen, ondermeer opvang en begeleiding. De uitlatingen aan het adres van het Vrouwen huis door een auteur die blijkbaar anoniem wenst te blijven, noemen wij dan ook ronduit misleidend, denigrerend en getuigend van een destruktieve hou ding tegenover een werking rie tot stand is geko men dank zij de inzet van talrijke vrouwen die in een geest van sociaal engagement en over de gren zen van politieke kleur of filozofische opvattingen heen, daadwerkelijk met de problematiek van de vrouw begaan zijn. voor de v.z.w. Vrouwenhuis (getekend) Ingrid Van Waeyenberghe Lena Maus sekretaresse van de lid van de Raad van Beheer Raad van Beheer 7) Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Wel zijn Goedkeuring principe oprichting van een dienst bejaardenzorg aan huis. Dhr Moens Uitgaande van de gedachte dat elke persoon recht heeft op maatschappelijke dienst verlening, heeft het OCMW van Ninove het prin- ciepe goedgekeurd tot oprichting van een dienst voor bejaardenhelpsiers aan huis; om aldus tege moet te komen om de bejaarden te laten blijven wonen in hun oude vertrouwde omgeving, die zij al die jaren van hun aktief bestaan hebben bewoond. De verlengde levensduur van osze bevolking dwingt ons immers meer dan ooit aandacht te besteden aan een groot gedeelte van inwoners boven de pensioengerechtigde leeftijd. Onderzoeken hierom trent wijzen uit dat de grote meerderheid er de voorkeur aan geeft zolang mogelijk in hun natuur lijke leefkader te verblijven, ook wanneer zij hulp en verzorging nodig hebben van buiten uit. Deze regeling is niet alleen de meest menselijke, maar ook een besparende, en geeft verder aan de bejaar den niet meer het gevoel van nutteloosheid en over tollige last. Omdat wij aan deze kategorie van onze bevolking het zinvolle van het leven in onze samen leving moeten blijven stimuleren, is een dienst van bejaardenhelpsters een noodzaak. Deze zullen im mers vele praktische problemen kunnen wegwerken en opiossen zodat deze mensen, onze gepensioneer den, zich nog altijd betrokken zullen voelen bij het gebeuren. Ik vraag U dan ook Mevrouwen, Mijne Heren het princiepe tot oprichting van een dienst bejaar denhelpsters in het OCMW goed te keuren; U zult alzo het bejaardenbeleid van uw stad stimuleren in de meest positieve zin. We denken eraan 5 bejaardenhelpsters in dienst te nemen, Dhr Coppens P. Er is in het OCMW beslist eerst de noodzakelijkheid van deze dienst en het financieel aspect ervan te onderzoeken. Dhr Moens Zeker, maar dat belet niet van hier nu een princiepsbeslissing te nemen. Dhr Prieels Er wordt ons gevraagd een prin ciepe goed te keuren tot oprichting van een dienst bejaardenzorg aan huis. Het besluit van het OCMW terzake vermeldt dat er mogelijkheid bestaat een dergelijke dienst op te richten en dat door de sociale dienst een onderzoek zal ingesteld worden of het noodzakelijk is een der gelijke dienst op te richten. Vóór dit onderzoek verricht is besluit men reeds tot oprichting, in princiep, van een dienst be jaardenzorg. Terecht menen wij volgende vraag te mogen stellen. Waarom wordt naast het aangekondigd onder zoek terzelvertijd geen onderzoek ingesteld naar de (Lees verder op pagina 2) e^in

Denderklok | 1978 | | pagina 1