d w e S/ifr/ Z\U n Qamssb EERSTE ELPEE VOOR GROEP SPIRAAL Tweeënvijftigste Jaargang Vrijdag 24 november 1978 Zaterdag 25 november 1978 te 21.30 u. POMPIERSBAL de zaal Roxy te Ninove met JOE HARRIS en zijn orkest Drukker - Uitaever PAUL LUYSTERMAN- JACOBS Koepoortsiraai 10 - 94Q0 NiNGVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 410 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. HUI BH De voorstelling van de eerste L.P. van de Groep Spiraal had vorige zaterdag een 100-tal personen in de Raadszaal van het stadhuis te Ninove samen gebracht, die aandachtig luisterden naar het merk waardig betoog van de feestredenaar de Heer Paul Van Den Haute, voorzitter van de Culturele Raad, Ninove. Mevrouwen, Mijne Heren, Deze raadszaal van het stadhuis kende reeds vele opwindende gebeurtenissen. Sinds zovele jaren heeft zij lijdzaam plaatselijke politieke smaakmakers in de gemeenteraad hun ge animeerde debatten laten voeren. In haar schoot heeft zij commissies van uiteen lopende disciplines gekoesterd. Raden van advies heeft zij zien groeien uit embryonale statuten en veel discussie, en nadien, met nog meer discussie, rook en getranspireer, haar adviezen weten formuleren. Bij de jaarlijkse karnaval vormt deze zaal het prestigieuse kader voor de machtsoverdracht, en sportverenigingen, muziek- en andere culturele ver enigingen genieten in deze zaal een plechtige ont vangst. als zij weer eens aan een jubileum toe zijn. Vanavond wordt deze raadszaal een ervaring rijker. De vereniging die hier vanavond te gast is. en tevens als Uw gastheer fungeert, het vokaal en in strumentaal ensemble, groep Spiraal, wil U in deze zaal haar eerste langspeelplaat voorstellen. Op het eerste zicht zou -U zich in een louter commerciële bedoening kunnen terecht weten, ware het niet dat de prestatie die vervat zit in deze elpee voor deze groep niet zo direkt in commerciële ter men te vatten is. De elpee nr 1 Groep Spiraal die U straks kunt beluisteren, is, naar ik meen, niet zozeer het produkt van een wel overwogen, commercieel reken sommetje van uitgekookte show-businesses-lui. maar eerder het resultaat van een maandenlange collec tief gebalde inspanning van een groep mensen, voor wie hobby en talent uitgegroeid zijn tot een tijdsbe steding die de grenzen van de vrije tijdsbesteding bijwijlen ernstig overschrijdt. De groep Spiraal is voor U geen onbekende. In haar zesjarig bestaan mocht zij bij talrijke gelegen heden in het Ninoofse vergasten op een reeks voor stellingen waarvan de kwaliteit steeds maar de hoog te inging. Geleidelijk aan is haar programma uitgebreid, gediverifrieerd en geschraagd geworden door een professioneel getinte aanpak. De groep bestaat momenteel uit 7 orkestleden, 20 zangeressen en zangers, een koreografie-danse- res, een presentatrice en een drietal geluids- en lichttechnici. Samen met de dirigent is dit 33 men sen. Deze groep is - dit moge bij het beluisteren van de plaat blijken - een hechte groep geworden, waar van de samenhang, het gepaste doseren van emo tionele elementen, af en toe in staat is bij de luiste raar de glimlach der herKenning, het moment van onvergetelijkheid, het heimwee naar het verloren pa radijs. de vonk van haar eigen enthousiasme over te brengen. Sinds haar eerste optreden ter gelegenheid van de boekenbeurs van het Davidsfonds-Outer. in no vember 1972. gaf de groep Spiraal voorstellingen in steden en dorpen in een brede kring rond Ninove Deinze, Oudenaarde, Strombeek, Brussel, Zottegem. Geraardsbergen. Sint-Amandsberg zijn er enkele voorbeelden van. Uitschieters kunnen genoemd wor den een optreden voor de BRT. en optredens in Ant werpen en Eupen. In Eupen werd Spiraal in oktober 1977 door een enthousiast publiek toegejuicht. De organisator, het jubilerend mandoline-orkest van Eupen was hiermee nog het meest verblijd en verrast. Op zoek naar een groep uit Vlaanderen was hij zonder verdere infor matie dan de lijst der gesubsidieerde educatieve ma nifestaties op Spiraal gevallen. Spiraal stal de show, en een persbericht in een regionale Duitstalige krant met als titel Flamische Gaste waren Glückstreffer loog er niet om. Een belangrijk moment in de nog korte geschie denis van het vokaal en instrumentaal ensemble is wel de officiële erkenning door het Ministerie van Nederlandse Kuituur, op 28 juni 1976. Hierdoor kwam de groep op de lijst der gesubsidieerde kulturele ma nifestaties van de Dienst voor Volksontwikkeling. Uiteraard verhoogde dit de vraag naar optre dens. wat een aantal bijkomende investeringen in materiaal mogelijk maakte. Het bestuur van Spiraal had het daarbij kunnen laten, en via het effekt van deze officiële erkenning de groep langzaam naar een nieuwe dimensie laten groeien. Maar de stuwing die in het bestuur en de ganse groep zit verplichtte hen tot meer. En zo groeide de idee om via het uitgeven van een eigen plaat - met alle financiële risico's daaraan verbonden - de stap naar de bekendheid in bredere Vlaamse kring en, waarom niet, tot in Nederland te zetten. 25 uur studiowerk in een dure opnamestudio, voorafgegaan door maandenlang intensief repeteren gaf deze eersteling als resultaat. De plaat werd uit gegeven onder eigen beheer, met een eigen platen label R.G.S. - Records Groep Spiraal. Hierbij zou ik het kunnen laten, alhoewel ik eigenlijk nog niets over de inhoud en de kwaliteit van de plaat heb gezegd. Uit hetgeen voorafgaat moge echter duidelijk blijken dat de premissen gesteld zijn om een meer dan behoorlijk resultaat te bereiken, maar daarover oordeelt U beter zelf. In naam van de Stedelijke Kulturele Raad wil ik de groep Spiraal alvast gelukwensen met de inhoud als met de kwaliteit van deze eerste elpee. Mevrouwen, Mijne Heren, Liever dan een uitgebreide bespreking te wijden aan deze plaat vind ik het nu tijd worden om er eens aandachtig naar te luisteren - en ze eventueel te kopen... Bij wijze van poëtisch afscheid - en tegelijk als niet meer zo verdoken publiciteit voor deze fangspe- ler - dacht ik deze inleiding te beëindigen met de tekst - hij staat op de hoes - van een naar mijn smaak toch wel bijzonder geslaagd lied. in een ge zamenlijke inspanning getoondicht door Theo Van- derpoorten en in woorden neergeschreven door Achiel Haers, nu zowat 10 jaar geieden, als mijn informatie juist is, tijdens een bijzonder creatief mo ment. tussen twee lesuren door. in een plaatselijk instituut Verlangen Gewond lijkt de dag en de regen verveelt en hoe hard klinkt de lach die de wonde niet heelt zo zwaar weegt de nood mij aan kleuren en zon doch de zomer is dood keert zo traagzaam weerom en toch ik weet eens zal het lente zijn met rozen geel en rood en goud en zonneschijn dan bloeit mijn hart en zingt het bloemfonteinen tere bloesems die zo gauw verkwijnen Gewond is de dag... Onder luide toejuichingen overhandigde spreker een exemplaar van deze L.P. met de handtekening van alle Spiralers aan de Heer Moens, Schepen van Kuituur der stad Ninove. Dirigent Theo Vanderpoorten was zichtbaar een beetje gepakt van zo'n bijval en dankte al de aan wezigen maar vooral alle leden van Groep Spiraal, dank zij wie dit alles mogelijk werd. Met zeer veel aandacht werd toen de uitvoering van de langspeelplaat beluisterd die werkelijk een waar succes is Een receptie besloot deze zeer aangename avond. De Denderklok feliciteert oprecht alle leden van de Groep Spiraal met haar eerstgeboren elpee, en wenst de Groep nog zeer veel succes in de toe komst. De dag van het bal blijven de plaatsen voorbe houden tot uiterlijk 22 uur. TOEGANG 100 F.

Denderklok | 1978 | | pagina 1