n Qamssn De economische toestand Raadszitting verschijnt iedere week. Vierenvijftigste Jaargang. Vrijdag 25 Januari 1980 VAN 17 JANUARI 1980 o Schepen Timmermans is geen technieker, zelfs al tast men zijn zakken af o De beste spruiten zijn ene keer vervroren!. Drukker - Uilgever PAUL LUYSTERMAN- JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-37 Prijs voor Jaarabonnement440 Fr. Prijs per nummer: 10 F. Welke was de evolutie die onze economie ken merkte sinds de petroleumcrisis van 1973 Heeft onze industrie zich kunnen aanpassen Er zijn wel enkele lichtpunten, namelijk vier lan den in de EEG zijn er in geslaagd hun productie capaciteit tot 1977 jaarlijks op te voeren met 4% en meer: de Duitse Bondsrepubliek, Denemarken, Nederland en België, terwijl de aangroei voor alle landen van de EEG samen maar 1,9% vertegenwoor digde. In sommige landen was er zelfs een zeer zwak ke achteruitgang waar te nemen. Niettemin daalde de tewerkstelling in de Bel gische industrie met 2,6% over het geheel van deze periode. Uit hogervermelde cijfers kan men dus con cluderen dat de productiviteit in onze industrie sterk toenam. Toch ook wel enkele negatieve aspecten. Maat regelen dienen getroffen te worden om ons indus trieel potentieel zodanig verder uit te breiden dat een steeds verhoogde productiecapaciteit ook voor gevolg heeft dat de tewerkstelling gehandhaafd blijft. Inderdaad 2,6% minder tewerkstelling heeft voor gevolg dat enkele tienduizenden werknemers de ran gen van de werklozen zijn gaan vervoegen. Reken hierbij het feit dat onze regering gedurende dezelfde periode ook jaarlijks ongeveer 50.000 buitenlandse arbeidskrachten toegelaten heeft, terwijl er jaarlijks ongeveer 30.000 ons land verlaten hebben. Deze twee factoren geven een duidelijke uitleg omtrent het belang van de werklozen in ons land, en indien men aan deze verschijnselen geen oplos sing geeft is het zinloos de werkloosheid te bestrij den door de werknemers minder uren te laten pres teren. Inderdaad, de gevolgen van de petroleumcrisis van 1973 heeft men maar ten dele kunnen opvangen door het opvoeren van de productiviteit. Anderzijds was er ook een belangrijke daling waar te nemen van de winsten vari onze ondernemingen. Welke is dan uiteindelijk de huidige toestand Op de allereerste plaats kan men op het natio nale vlak vaststellen dat de kloof, reeds vroeger ont staan tussen Wallonië en Vlaanderen, steeds maar groter en dieper wordt. De aangroei van de produc tiviteit in België is alleen toe te schrijven aan Vlaan deren dat nu ongeveer 70% van de buitenlandse handel voor zijn rekening neemt. Wallonië circa 20% en dit niettegenstaande het feit dat bijna 50% van ons nationaal budget naar Wallonië en Brussel gaat. Wanneer twee of drie part ners samenwerken en één blijft achterwege dan schept dit moeilijkheden voor het geheel. Men zou de laatste regeringscrisis ook naar die gegevens kunnen ontleden. Sinds 1973 is er werkelijk een energiecrisis ontstaan onlangs werd opnieuw de beslissing ge troffen om de kostprijs van de ruwe olie drastisch op te voeren. Zal onze economie zich opnieuw kun nen aanpassen Eerder moeilijk rekening houdende met de ge ringe rentabiliteit van onze industrieën en ook ze ker ten gevolge van de hoge kostprijs van de kre dieten. Een kaskrediet bij onze banken kost nu on geveer 15%, en met de bijkomende kosten zelfs 16%. Vele van onze ondernemingen die werken met een kleine winstmarge krijgen het hierdoor zeer moeilijk. Van overheidssteun moet men ook niet veel ver wachten. Eerst moet men één miljoen werknemers van de Staat betalen, ook ettelijke honderdduizen den werknemers werkzaam in provinciale- en ge meentediensten en parastatalen, meer dan driehon derdduizend werklozen en verder nog de andere sociale lasten. Dan pas kan men eerst spreken van steun aan de nijverheid, aan openbare werken enz... en hiervoor blijft er in de huidige omstandigheden maar zeer weinig over. Wij zien de nabije toekomst dus met een be paald pessimisme tegemoet. Wat kan er gedaan wor den De intresten voor kredieten verminderen Dii punt is eerder afhankelijk van een internationale toe stand laat ons immers niet vergeten dat in Frank rijk bijvoorbeeld de inflatie voor 1979 dubbel zo be langrijk was dan bij ons. Een van de enige oplossingen bestaat hierin energiebesparende maatregelen te treffen. Sinds '73 heeft men op dit vlak zeer weinig verwezenlijkt. Een voorbeeld door bepaalde aanpassingen aan onze hoogovens zou men voldoende energie kunnen spa ren om aan een agglomeratie met 850.000 inwoners verwarming te verschaffen. Alle belangrijke agglo meraties van ons land zou men kunnen voorzien van stadsverwarming volledig gevoed door recuperatie calorieën van de industrie (hoogovens, nucleaire centrales...). Tevens zou men bepaalde druk kunnen uitoefenen op de olieproducerende landen, ten einde de prijzen cp de internationale markten te milderen. De meeste van de olieproducerende landen be zitten praktisch niets buiten petroleum. Wanneer zij conferenties kunnen beleggen waar zij de olieprijzen bepalen, dan zou men toch ook overeenkomsten kun nen aisiuiten waar men de prijs van de goederen kan aanpassen die wij hen leveren. Hiermede zou men natuurlijk de kern van de zaak niet oplossen. De petroieumreserves zijn niet onuitputtelijk. Het huidig exploitatieritme zou men ongeveer 25 jaar kunnen volhouden. Meer dan waarschijnlijk zal men in de toekomst nog nieuwe bronnen vinden, maar anderzijds neemt het verbruik van jaar tot jaar toe. Er moeten dus dringend andere mogelijkheden gezocht worden. Atoomenergie In zekere mate wel. De gekende reserves aan uranium zijn voldoende om de huidige productie 250 jaar lang vol te houden. Maar moest men de productie met 10 vermenigvul digen dan zouden deze reserves ook al maar voor 25 jaar volstaan, zonder dan te spreken over de an dere nadelen. De enige oplossing die wij zien is het uitbaten van de zonenergie. Niet de oplossing die er in zou bestaan panelen op de daken van onze woningen en in onze tuin te plaatsen. Bij ons vooral is dit niet renderend. Wel bestaat de mogelijkheid om centrales te bouwen in de ruimte. De Verenigde Staten werken aan het ontwerp van een prototype van dergelijke centrale die voldoende energie zou ieveren om in de helft van de elektriciteitsbehoeften van een land zoals België te voorzien. De zonnepa nelen van dergelijke centrale zouden een rendement hebben die ongeveer 40 maal belangrijker is dan deze gebouwd op de meest gunstige plaatsen op Onze aarde. Aangezien dergelijke centrale zich op een hoogte zou bevinaen van ongeveer 36.000 km. zou men 22 op 24 uur energie kunnen produceren. Deze energie wordt dan naar de aarde gestuurd met een systeem van microgolven. Het is niet voor niets dat men in de U.S.A. koorts achtig werkt om een tweetraps-raket te bouwen die een nuttige belasting in de ruimte kan brengen van 250 Ton eri waarvan één van de twee delen meer malen kan gebruikt worden. Dei gelijke centrale in de ruimte bouwen zou heel wat investeringen vergen, maar tevens kan zij theoretisch tientallen jaren werken zonder noemens waardige onkosten en enorme hoeveelheden ener gie leveren. De ruimtevaart was vroeger een prestiegekwes- tie en in Europa had men gelijk hieraan niet mee te werken. Nu echter neemt de ruimtevaart een steeds belangrijker plaats in op het industriële vlak, b.v. op het gebied van de telecommunicaties. In een zeer nabije toekomst ook nog voer andere ontwer pen. In het kader van de EEG moet men maatrege len tretfen om gezamenlijk de nodige fondsen samen te brengen die het mogelijk moeten maken de op gelopen achterstand ongedaan te maken. Voor onze economie zou het beslist een impuls vertegenwoordigen die wij zeer goed kunnen ge bruiken en bovendien zou het op langere termijn de energienota zeer sterk milderen Het is 19.30 uur wanneer 1ste Schepen Waltniel de zitting voor geopend verklaard. Worden verontschuldigd dhren Burgemeester Cosyns en de Schepenen Beeckmans en De Ville. Zijn afwezig dhren Ccolen. Evenepoel en Van Varenbergh Karei. Twee toehoorders en vier persmensen volgen de debatten. De energiebesparende temperatuur van 20 graden doet niet gezellig aan. (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1980 | | pagina 1