ams Een verdienstelijk initiatief! Raadszitting Vierenvijftigste Jaargang. Vrijdag 1 februari 1980 VAN 17 JANUARI 1980 o HOE ZET NINOVE DE BLOEMEKE3 BUITEN? Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN-JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-37 Prijs voor Jaarabonnement440 Fr, Prijs per nummer: 10 F, VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Telken jare laat de Damiaanaktie van zich ho ren. Wellicht zullen velen zich herinneren hoe Dhr. St. Dobbelaeie zich in 1966 heeft ingespannen om de hulde aan Dr. HEMERIJCKX te doen uitgroeien tot een prachtige manifestatie van de bevolking van Ninove en omliggende gemeenten aan de stille en nederige geneesheer die het aangedurfd had zijn leven te wijden aan de melaatsen. Dit gebeurde in de zaal Roxy op 30 januari 1966. De geldinzame ling, dank zij persoonlijke voetstappen en publieke inzamelingen (briefomslagen) voor de aankoop van auto s om de zieken op te zoeken en hulp te bren gen, heeft toen de som van 232.107 F opgebracht. Prachtig Er werden vier auto's aangekocht. En de leprozerij te Polambakkam groeide!... groeide!. Dr. Hemerijckx overleed te Leuven op 15 okto ber 1969 en gans België heeft toen gerouwd. De huip aan de melaatsen zou echter voortgezet wor den. Op 7 april 1970, bij gelegenheid van een natio nale hulde in het Paleis der Congressen te Brussel, heeft dhr. Dobbelaere, daartoe aangezocht door de Burgemeester van Ninove, uit naam van de stad. beloofd een jaarlijkse storting te doen ten voordele van het Dr. Hemerijckx Fonds voor de melaatsen. Ninove mag en moet fier gaan over zijn stads genoot. De jeugd van Ninove mag zijn voorbeeld steeds gedenken en trachten na te volgen. In die geest werd aan het stadsbestuur een voorstel gedaan om een Comité te laten samenstel len en de studie te maken van de mogelijkheden om een monument op te richten en een konkreet voorstel aan de stad voor te leggen. in januari 1972 meldde de Burgemeester ons de goedkeuring van het Schepencollege. Sindsdien zijn er tal van voetstappen gebeurd en tal van brie ven gewisseld, tot wij, op 25 oktober 1979, met de medewerking van de Schepen Moens, een definitief voorstel aan de stad konden aanbieden. Daarbij, op verzoek van de Burgemeester, was een gedetailleerd projekt gevoegd van de mogelijke financiering en, vanzelfsprekend, een klaar en goed omschreven te kening van het monument dat 6 m. breedte zou heb ben op 2,20 m. hoogte. Sinds einde oktober wachten wij nu op verder nieuws Maar in het staartje zit 't venijn - de Bur gemeester heeft ons de vraag gesteld of de ieden van het Comité zich persoonlijk konden verbinden om de gelden ter beschikking te stellen voor het oprichten van een monument Dat zou dan het monument zijn van de Stad Ninove aan haar ERE BURGER de fierheid en dankbaarheid van Vlaan deren, van gans België, over de historische figuur van de Dokter der melaatsen, de redder van duizen den en nog duizenden mensen die anders verloren waren voor hun volk en voor hun famiiie, die geen levenslust meer konden hebben omdat ze, zonder enige hoop op genezing, moesten wegrotten tot hun droevig einde. Dat zou dan de appreciatie zijn van ons volk, kleingeestig en petieterig, dan wanneer de hoogste instanties van Kerk en Staat openlijk hun bewondering hebben uitgedrukt voor het reuzewerk van Dr. Frans Hemerijckx, in Congo en in India, en niet minder voer de geheel uitzonderlijke kwalitei ten van de mens, om, gedurende 40 jaar in die lan den en in die omstandigheden, zijn ideaal tot helden moed op te brengen. Neen, Heren van het Gemeentebestuur, Ninove HEEFT DE PLiCHT Dr. Hemerijckx te huidigen en blijvend te gedenken. Twee ministers van P.T.T. heb ben ons reeds krachtig geholpen. Terugdenkend aan wat in juni 1966 kon gedaan worden zeggen wij nu NINOVE DOET HET OVERIGE K.F. 25) Aankoop van een tuinbouwtraktor uitgerust met aanbouwwerktuigen ten behoeve van de dienst openbare werken, afdeling plantsoenen - Goed keuring - Vaststellen wijze van gunnen der op dracht - Goedkeuring van de voorwaarden. Dhr Timmermans Die tractor met benodigd heden wordt geraamd op 1,3 miljoen F. Goedgekeurd met 13 stemmen tegen 12 (C.V.P. en V.U.). - Schepen Moens had even de zaal ver laten. 27) Organiseren van een bebloemingsaktie - Goed keuring voorstel - Machiiging aan het college van burgemeester en schepenen tot het uitwer ken van deze aktie - Goedkeuring uitgave ver bonden aan deze aktie. Dhi Timmermans Met wat groen en bloemen kunnen de dorpskernen, de dorpsstraten, de stads kern een heel ander en levendiger uitzicht krijgen. De oppervlakten tussen twee rijen huizen zijn echter meestal in zulkdanige mate aan de auto geofferd dat er nog maar weinig ruimte rest voor voetgangers, laat staan voor bomen en groen. Dit wil echter niet zeggen dat er geen pogingen kunnen worden ondernomen tot verfraaiing van Tiet straatbeeld. Denken we even aan de realisatie van tegeltuintjes en het aanbrengen van bloempotten en bloembakken aan de huisgevels door de bewoners. Mooi bebloemde vensterbakken, tegen de gevels op groeiende klimplanten of van de terrassen hangende planten kunnen de straat omvormen tot een oase in de steenwoestijn. Bloemen versieren je vensterbank en de gevel ook de huiskamer wordt er stemmig door. Het maakt immers voor de huisgenoten weinig verschil of de geraniums nu langs de buiten- of binnenzijde van het raam hun bloei tentoon spreiden. Daar heei wat mensen er wel iets willen aan doen maar niet goed weten welke de mogelijkheden zijn of hoe men dient te werk te gaan, vinden wij als stadsbestuur van Ninove dat hei onze plicht is de mensen te informeren over de mogelijkheden. Daarnaast kan ons stadsbestuur zowel mate rieel (ter beschikking stellen van gereedschap, sub straat...) als financieel (betoelagen van bebloemings aktie, inrichten van prijskampen...) zijn medewer king verlenen. Initiatieven die net stadsbestuur kan nemen 1Het organiseren van een speciale marktdag (en): een bloemenmarkt genaamd: waar alleen bloembakken, potgrond en éénjarige planten worden verkocht (rond haif mei en einde juni) gratis standgeld voor de verkopers en alleen de verkopers van Groot-Ninove zijn toeaelaten (ook eventueel de verkopers die op de dinsdagmarkt staan 2) Tijdens deze marktdag kan het stadsbestuur potgrond en personeel ter beschikking stellen om de bloembakken op te vullen en te beplanten. 3) Tevens kan door het stadsbestuur een idee- ententoonsteliing georganiseerd worden. Deze ten toonstelling kan voorafgegaan of aangevuld worden door informatieavonden over de aktie met als pro gramma - een film of diamontage over de voortuin- en qevei- versierina .een technisch gedeelte betreffende de bloembakken welke grond gebruiken welke planten gebruiken bevestigen van bloembakken begieting en bemesting een gratis bloementomboia voor de aanwezigen. 4» Het ter beschikking stellen van een vracht wagen om oe bloembakken rond te voeren. 5) Publicaties van de aktie in de plaatselijke weekbladen en Nino-lnfo (speciale bijlage van 16 blz. in 4-kleurendruk) 6) Het lanceren van een leuze, v.b.«Ninove zet de bioementjes buiten door middel van affiches. Een van de mooiste bijdragen die een stads- oestuur bij een dergelijke aktie kan leveren is op haart beurt te zorgen voor het bebloemen van de openbare gebouwen en pleinen. 8) Inrichten van een bebloemingswedstrijd Een prijskampidee maakt deel uit van de aktie. met om de prijskamp als element van een competi tie. maar ais stimulans, als bekroning van de inspan ningen met daarbij de mogelijkheid tot het bekend maken van de beste resultaten. Rond half augustus zal de jury een rondrit ma ken door alle straten van Ninove en kwoteert, reke ning houdend met de hoeveelheid en plaatsing der bloembakken - bloempotten (Lees verder op pagina 2). w

Denderklok | 1980 | | pagina 1