d e zw am s TOCH NOG KARELHOOFD'i HET KAN! Een kostelijk U/ATERQAT Vierenvijftigste Jaargang. Vrijdag 15 februari 1980 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN -JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement440 Fr. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De mensen op het nationaal depot in Brussel, bij wie wekelijks ook de Denderklokbelandt, moeten zo stilaan de indruk krijgen dat de Karel- hoofd/Kaardeloodstraat een zeer belangrijke straat van Ninove is zij is, om zo te zeggen, het laatste half jaar niet meer uit het nieuws geweest. Schijn bedriegt. De straat in kwestie is de Ni- novieters nauwelijks bekend; zelfs de doorsnee- politieman dat heb ik onlangs nog ondervonden krabt in zijn haar wanneer je naar Karelhoofd/ Kaardelood informeert. 't Gaat dus duidelijk om een achterbuurt waar men zich eigenlijk niet druk om hoeft te maken. Men maakt er zich trouwens al sinds lang geen zorgen over, laat staan dat men die plaats interessant zou achten. Eén klein voorbeeld om dat te illustreren tus sen ca. 1890 en 1960 zijn er voigens een voorzich tige schatting liefst 900 verschillende postkaar ten met beelden uit Ninove in omloop gebracht. Wanneer men nu een representatieve verzameling van deze kaarten doorbladert, munten de kleine straatjes uit door hun afwezigheid. Geen beelden dus uit Karelhoofd, maar evenmin uit het Peperstraat je (alias Despauteerstraat). de St.-Jorisstraatjes. Vestbarm, Lange Muren, en Eeiersteeg (zeg Aare- kasj). Slechts het Twijndersstraatje, beter bekend als SKramoeljekasj, is met één pover beeld bedacht, juist op tijd om ze voor totale vergetelheid te behoeden. Want de buurt is nu even deskundig als netjes opgeruimd. Sindsdien echter heeft de idee van democrati sering veld gewonnen, en daar hebben klaarblijke lijk onze kleine straatjes mee van geprofiteerd. Zelfs Karelhoofd is de aandacht van ons stadsbestuur waardig bevonden. Meer nog men (wie dat ook moge zijn) heeft zich de moeite getroost om zonder dringende noodzaak de naam te wijzigen, en voor die wijziging een verantwoording te zoeken. Maar. om het zacht uit te drukken, die verant woording lijkt het werk van een amateurzij is slor dig en met weinig zin voor historische kritiek op gesteld. Dit kloeg Dirk Van de Perre volkomen terecht aan. Er zijn wel, denk ik, verzachtende omstandig heden en zelfs argumenten. Want eerst en vooral lijkt de oprechte bedoe ling aanwezig geweest te zijn een oude naam Kaardeiood in ere te herstellen. De historische interesse die hieruit spreekt, ruikt zonder twijfel fris ser dan de materiële geurtjes die opstijgen uit de diepten van B.P.A. Prutsdam. Een tweede punt is dat de oude naam Karel hoofd niet inzichtelijk isik bedoel hiermeede betekenis van die naam ontsnapt alsnog aan een aanvaardbare en historisch-gefundeerde verklaring. Daarentegen is Kaardelood naar betekenis ondub belzinnig. Het vreemde is wel, dat de mensen eerder zul len vragen naar de betekenis van Kaardelood dan naar deze van Karelhoofd. Karelhoofd werd (en wordt nog) door volksetymologie vaak aangepast tot Karei Hoofd/t, wat volstrekt verstaanbaar leek. Siechts één bezwaarin Nmove heeft nooit een edelachtbare heer K. Hoofd/t geschiedenis gemaakt. Dat heeft, naar men mij vertelt, zekere mensen niet belet om brieven te versturen naar de K. Hoofdstraat, soms kortweg Hoofdstraat te Ninove. Het ver dient een piuim dat de post desondanKS de stukken nog bestelt. Hoe de naam Kaardelood door briefschrij vers zal vervormd worden, horen we nog wel. He't begint alvast veelbelovend met Koordelood Paardelood en ook dit juweeiKarei de Lood een tweede spookgedaante, ditmaal van adel (merk de kleine de Een derde argument had men kunnen halen uit het feit, dat de huidige straat voor het grootste ge deelte nieuw is ze volgt immers een gewijzigd tra ject en loopt verder door om aansluiting te geven op de Centrumlaan. Ai bij al was er dus voor de straatnaamwijziging een betere verantwoording mogelijK. Is dit nu het einde van de Karelhoofdstraat Hoogstwaarschijnlijk. Het stadsbestuur zou echter haar beslissing tot naamverandering kunnen handhaven en tegelijk vee! kritiek kunnen ontzenuwen indien, in de straat met haar nieuwe naambordjes voor- (en ook achter-!) in, het oude naambordje Karelhoofdstraat opnieuw bevestigd werd aan de gevel van het kleine huisje (nr. 32/34 naast de magazijnen van Dirk Martens. Daarvóór ligt immers, nog duidelijk herkenbaar, een stuk van de oude Karelhoofdstraat. Op die manier zou geen naam verdwijnen waar blijkbaar nog mensen aan gehecht zijn, en waarvan nu wel bewezen is dat ook hij oud en eerbiedwaar dig is. Tevens zou deze kleine technische operatie de aandacht vestigen op een echte bezienswaardig heid het naast eikaar bestaan van de oude en de nieuwe straat, met hun typisch schaalverschil. Voor de basisscholen van Ninove is dit eigenlijk een gedroomd oord om aanschouwelijk en concreet werkelijkheidsonderricht te geven. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat men bij de aanleg van een nieuwe wijk op het domein Stichel- mans de oude naam in eer hersteit. Ik vind evenwel dat men die gelegenheid beter zou reserveren om een nagenoeg onbekende, maar zeer verdienstelijke figuur uit de Ninoofse geschie denis te eren, nl. de vooruitstrevende en sociaal- voeiende burgemeester J. Fr. van Asbroeck, die zo wat tweehonderd jaar geleden met veel inzicht en werkijver, maar met nog meer tegenkanting de schepenbank voorzat. Afwachten wat het worden zal. Intussen blijft de raadselachtige naam Karelhoofd nog steeds om een verklaring vragen... Die voigt nog wel eens... in uw Denderklok. Einde 1973 kreeg de stad Ninove een faktuur, gedagtekend op 27 december 1978, als nieuwjaars cadeau van de Nationale Maatschappij der Water leidingen. De faktuur beliep op 562.668 F. Ze betrof een waterverbruik van 33.940 KUBIE KE METER in het stadspark te Ninove. Op 3 januari 1978 besliste het College een on derzoek in te stellen. Op 20 februari 1979 besliste het College de faktuur te betalen en tevens bezwaar in te dienen. Er kwam aan het licht dat op 3 augustus 1978 twee watermeters vervangen werden door één nieu we watermeter. Die nieuwe watermeter startte op 3 augustus 1978 op de stand 0. Op 12 december 1978 wees de nieuwe water meter op een waterverbruik van 25.559 KUBIEKE METER gedurende iets meer dan vier maanden tijd Hieruit volgt dat de resterende (33940 25559) 8.381 KUBIEKE METER verbruikt werden gedu rende de eerste acht maanden van 1978. hetzij vanaf de opname van de stand der watermeters einde 1977 en vóór hun vervanging op 3 augustus 1978. Het geval belandde voor de Gemeenteraad op 5 juli 1979. De kredieten van de gewone dienst voor de werkingskosten van de openbare werken moes ten verhoogd worden met 562.668 F omwille van de vereffening van de faktuur van 27 december 1978 van de Nationale Maatschappij der Waterleidingen. Het College legde de nadruk op het feit dat Duitse experten opdracht kregen cm een onderzoek in te stellen naar de oorzaak en de plaatsen van de lekken in de ondergrondse leidingen. Tot daar de feiten. Wat vertegenwoordigt een waterverbruik van 33.940 kubieke meter Er zijn oneindig veel verschillende manieren om het aanschouwelijk voor te stellen. Zulke hoeveelheid laat b.v. toe een vijver met een oppervlakte van 3 hectaren 39 aren 40 centiaren te vullen met één meter water, of een vijver met een oppervlakte van 1 hectare 69 aren 70 centiaren met twee meter water, of een vijver met een opper vlakte van 1 hectare 13 aren 13 centiaren met drie meter water. Zulke hoeveelheid zou ook toelaten om een vak van de Dender op een breedte van 25 meter en een diepte van 3 meter met water te vullen over een lengte van 452 lopende meter. Een lengte van 452 meter vertegenwoordigt na genoeg het vak van de Dender vanaf de Begijnen wees verder op pagina 2)

Denderklok | 1980 | | pagina 1