HET DEVIES VAN ONZE STAD De lijdensweg van ons oud gemeentepersoneel Vrijdag 11 april 1980 Vierenvijftigste Jaargang. Drukker - Uilgever PAUL LUYSTERMAN IACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement440 Fr. Prijs per nummer10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Ninove staal verheerlijkt in een juweel van een wapenspreukde oudste, de stoutste en de wijste der steden Die spreuk wordt dan ook bij elke ge legenheid en op ieder ere-plakket in herinnering ge roepen. Terecht, zo schijnt hetwaarom zou men niet fier mogen zijn op dit oude compliment Alleenklinkt het niet een beetje tè fraai om als compliment bedoeld te zijn En hoe oud is onze spreuk Om de laaste vraag het eerst ie beantwoorden Antoon Sanders, alius Sanderus, citeert de spreuk in zijn FLANDRIA ILLUSTRATA, - een beschrijving van Vlaanderen die in 1641 te Amsterdam werd uit gegeven. De spreuk is dus iets vroeger betuigd dan de kapelanie van het veelbesproken Carelhooft. Een ge luk misschien, want God weet of men anders ook in deze woorden geen verschrijvingen en negentien- deeeuwse fouten had gevonden Dezelfde Sanderus acht het wel nodig zijn lezers ervoor te waarschuwen dat de spreuk niet ernstig bedoeld is. Nadat hij de poorten van Ninove heeft opgesomd, voegt hij er als een curiosum aan toe dat zij zelden gesloten worden. Hieruit wordt spot tend afgeleid dat Ninove de stoutste (d.i. de moe digste) der steden is: de stad wacht immers met open poorten de vijand op De geschiedenis die aan de bijnaam Wortel krabbers vastzit, is een variatie op hetzelfde the ma wanneer die fameuze Ninovieter een wortel als sluitpin gebruikte, dan was het omdat het gepaste tuig al lang niet meer te vinden was. 't Zal verdwe nen geweest zijn zoals de bloemen van 't stad op heden. Men kon toen nog niet telefoneren naar de de Bodtkaai, want die lag er nog niet. En er was ook nog geen Ninove-info om er allemaal een scho ne verklaring voor te geven. Poorten zijn altijd een zwak punt geweest. Wij houden ons hart vast bij de gedachte aan de restau ratie van de Koepoortmen heeft het nu met het abdijpoortje al zo kwaad. Een ontroerende geschie denis, een dramaatje in vele bedrijven en met on verwachte wendingen En wanneer ik nu die gevel zie, dan vraag ik me af of de daklijn zonder boere- vlechten wel stijlzuiver is, in harmonie met de oude steen die men per se gebruiken moest Ninove was dus de stoutste der steden. Zij was ook de oudste der steden. Sanderus acht dit al even ernstig Ninove is de oudsre, omdat zij de naam heeft van de hoofdstad van de AssyriërsNinive. (Sanderus noemt Ninove in het Latijn Ninive van Vlaanderen»). Men weet er im mers, zo schrijft hij, de preekstoel van de profeet Jonas aan te wijzen, nl. de puinhopen van de oude burcht. Die puinhopen heeft Sanderus kunnen be wonderen in de brousse achter de bloemenmarkt van de 1ste april. Misschien zou hij nu twijfelen of dit niet eerder de mestvaalt van Job is geweest, waarop deze afgeschafte heilige scherven vond om zijn zweren mee te krabben. En waar heeft Ninove tenslotte de titel wijste der steden verdient Weer is de verklaring zeer eenvoudig omdat de burgergilden geen nar heb- ben en omdat de Vismarkt netjes blijft, door het feit dat er zelden vis wordt aangeboden. Wijs wil dus zoveel zeggen als ernstig en op orde gesteld Dat is raak opgemerkt. Ninove had geen eigen nar (in 't Ninoofs van die dagen: een sot). Uit de oude stadsrekeningen blijkt inderdaad dat men voor professioneel vermaak een beroep deed op specialisten van elders zo werd ondermeer eens een vergoeding genoteerd voor eenen sot uit Cude- naerde Zijn naam wordt niet genoemd, zijn gees tigheden evenmin. Jammer misschien, maar onge twijfeld was er ook in die tijd wel een overpampelde metten en waren er andere landbouwmatenalen om er een geestige satire rond te monteren. Tenslotte heeft de verwijzing naar de Ninocfse zin voor orde en netheid ook nu nog zin. Het grapje met de Vismarkt-zonder-vis doet het natuurlijk niet meer. dank zij de vooruitgang die sindsdien is ge boekt inzake snel transport. Daar staat echter tegen over dat men met voorbeeldige ijver is blijven op ruimen wat vuil, lelijk, onpraktisch en hinderlijk werd geacht. Zoais ons station. - een creatie van Cluyse- naer in één van zijn mindere dagen het ziet er op postkaart veel beter uit dan ik het ooit heb ervaren. En waarom bij het station blijven hangen? Een ander treffend bewijs van de openbare zorg voor netheid is toch wel de royale wijze waarop men de vijver aan de zwemkom van water is blijven voorzien... tot er een watergat(e) van kwam. Aldus de verklaring van onze wapenspreuk door Sanderus, afgerond met enkele beschouwingen. Men kan zich afvragen hoe deze grap tot ernstig devies is geworden en wanneer, maar zijn boertige oorsprong was alleszins het vermelden waard: weinig blijkt soms zo actueel, als het ver leden. Op 1 januari 1977 werd de fusie verwezenlijkt van de 12 deelgemeenten van Groot-Ninove. Ons gemeentebestuur zou evenwel wachten tot 25 januari 1979 om de personeelsforma ties vast te leggen tot 26 april 1979 om een reglement uit te vaardigen betreffende sommige verloven en de dis- ponlbiliteit tot 13 september 1979 om aanwervings- en bevorderingsvoorwaarden vast te stellen tot 13 september 1979 om het geldelijk sta tuut te bepalen -- tot 20 december 1979 om de personeelsle den van de administratie van de samengevoegde ge meenten te benoemen in de betrekkingen van het nieuwe personeelskader tot 20 maart 1980 om kennis te geven van het besluit door hetwelk de Gouverneur de politie commissaris van Meerbeke benoemde tot... adjunct politiecommissaris-inspecteur... van Groot-Ninove!! De gemeenteraad moest alles slikken - zonder onderoek en inspraak van haar sectie personeel - onder voorwendsel dat de hogere overheid van Gent en Brussel en. de syndikaten ondubbelzinnig had den diets gemaakt dat het zó moest om goedkeuring te bekomen in hoger hand. Dat zou stroken met de nieuwste opvattingen over gemeentelijke autonomie. Spoedig zou nochtans blijken dat alle vraag stukken daarmee niet van de baan waren. Reeds op 26 april werd de PERSONEELSFOR MATIE gewijzigd, die slechts op 25 januari 1979 vastgelegd werd. Het vergde voor de oppositie weinig moeite om te doen inzien dat de voor- en vastgestelde per soneelsformatie voor het politiekorps ontoereikend was. Brussel zelf - waar het geval Ninove van zeer hoog en van zeer ver bekeken werd - dierf de aan gevoerde argumentatie niet van kant schuiven. De voorgestelde verhoging met 8 veldwachters werd niet weerhouden. Maar reeds op 22 juni 1979 werd koninklijke goedkeuring verleend voor een verhoging van 'de vastgestelde effectieven van het politiekorps met 5 politieagenten. Het regiement betreffende sommige VERLOVEN EN DE DiSPONIBILITEIT struikelde op 12 juni 1979 op een schorsing door de Gouverneur, omdat de (Lees verder op pagina 2) N I V C t L A K K U V M Vui^u X t c» v r. k V»

Denderklok | 1980 | | pagina 1