nst Qiris Qr/ NIEUWE BEVORDERINGSPERIKELEN... Vierenvijftigste Jaargang. Vrijdag 5 december 1980 NINOVE HERDACHT DESPAUTERIUS (1480 - 1980) HERNIEUWING DER ABONNEMENTEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 470 F. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Op 11 september 1980 verklaarde de Gemeente raad drie betrekkingen open van hoofdinspecteur van politie, te begeven bij bevordering volgens de voorwaarden van het statuut. De examens, over een programma vastgesteld door het College, gingen door voor een jury samen gesteld door het College. Een proces-verbaal van 30 oktober van die exa menjury meldt dat drie kandidaten slaagden daar ze minstens 50 der punten behaalden, op elke proef of onderdeel van proef, en, minstens 60 der punten, op het totaal. Deze drie kandidaten met een uitslag van respectievelijk 80,5, 68 en 61 van de punten werden op 20 november 1980 door de Gemeenteraad bevorderd tot de graad van hoofdinspecteur. Ogenschijnlijk alles O.K. Toch valt er na te praten vermits VIJF kandi daten zich hadden aangemeld bij de start. Een der vijf schakelde zich zelf uit door opgave tijdens het parcours. Een andere slaagde niet, ondanks het feit dat hij 74,5 behaalde van het totaal der punten. Hij leed schipbreuk met slechts 9 op 20 voor de conversatieproef... De Voorwaarden gesteld door het statuut wer den evenwel stipt nageleefd. De examenjury buiten en boven alle verden king heeft het programma, vastgesteld voor het examen, stipt gevolgd en de voorwaarden, vereist om te slagen, juist toegepast. Ogenschijnlijk nogmaals O.K. WAAR nijpt dan het schoentje Zonder meer bij de keuze van de voorwaarden en van het programma, in het veronachtzamen van het feit dat examen NU, in 1980, ingericht was voor de bevordering van oudere mensen. Oudere mensen die jarenlang naar bestvermo gen hebben willen en moeten werken in omstandig heden en in een omgeving die niet als ideaal kun nen bestempeld worden. Oudere mensen die geen hedendaagse beroeps opleiding mochten genieten en die meestal op eigen vorming aangewezen waren. Oudere mensen die hoofdzakelijk hun leerschool kregen en t is niet de slechtste van een dage lijkse confrontatie met de harde werkelijkheid. DAT blijkt volledig uit het oog verloren geweest te zijn bij het vastleggen van voorwaarden en pro gramma. t Is erg, want het breken van de normale loop baan van een goed en onbesproken lid van het politiekorps, omwille van één enkel punt in één con versatieproef, is tenslotte toch een zeer zware be slissing Leden en gegradueerden van een politiekorps moeten behoorlijk en inhoudelijk kunnen converse ren. Maar alles is relatief vermits hun conversatie mogelijkheden feitelijk neerkomen op gesprekken buiten dienstaangelegenhe den op onderhoren of onderzoeken op uitnodi ging of ter tussenkomst van de politie over klachten of vragen door de bevolking zelf betreffende politionele aangelegenheden. VOOREERST zijn ze uiterst zeldzaam diegene die, binst de diensturen, leden van het politiekorps lastig vallen voor conversaties over de voorbije pre sidentsverkiezingen in de Verenigde Staten of over de toekomstige presidentsverkiezingen in Frankrijk. Want zelfs voor de meest gewone zaken blijft een zekere omzichtigheid geboden voor de gewone burger. Het gevaar van het boek op voor smaad is niet denkbeeldig. Bezorgdheid aan de dag leggen met onschul dige vraagskens is een roekeloosheid die kan fataal worden. Zo bij voorbeeld hoe zit het in de bloemis terij Nog een ander voorbeeld veel bestellingen voor het plaatsen van elektrische leidingen Te mijden, omdat iedereen wellicht niet weet dat zulke onschuldige vragen niet aan iedereen mo gen gesteld worden. VERDERS is het sinds lang van algemene be kendheid dat conversaties naar aanleiding van po litieverhoren niet veel om 't lijf hebben. Bestaan er nog daders die iets gedaan of mis daan hebben Bestaan er nog getuigen die horen en zien en op de hoop toe nog babbelen ledereen of bijna iedereen is tegenwoordig overtuigd dat er slechts gevochten wordt nadat alle getuigen naar het toilet vertrokken zijn, dat er slechts nog aanrijdingen gebeuren nadat alle omstaanders naar elders kijken en dat Jef bij Marie aankomt om de nacht door te brengen binst dat gans het gebuur te in de cinema zit. Conversaties op onderhoor zijn doorgaans van korte duur en samen te vatten in een paar regels. TENSLOTTE waar het gaat om conversaties over klachten of vragen om inlichtingen ingediend door Ninovieters geen problemen De woordenschat voor zulke gevallen is te Ni- nove eerder beperkt.. Hij is overbekend in stad en gewest Mens, dat is voor ons niet Maske, dat is voor de Juge Man, dat is voor de gendarmerie Het was dus niet billijk aan een conversatieproef een THEORETISCH belang te hechten, dat zij IN FEITE niet waard was. Alles is tenslotte relatief. Daarom was het niet verantwoord iemand te kort te doen om niet grondig verantwoorde redenen. A.D.R. Onze befaamde stadsgenoot Johannes Despau- tsrius werd op vrijdag 28 november plechtig her dacht, ter gelegenheid van de 500ste verjaardaq van zijn geboorte. Een akademische zitting had plaats, om 20 uur, in de stijlvolle opgesmukte raadszaal ten stadhuize,' met een merkwaardig programma. De zitting werd geleid door de heer Paul Van den Haute, voorzitter van de stedelijke kultuurraad, die het waarom toelichtte van deze herdenking en de voorstelling deed van de twee eminente sprekers. De eerste rede werd gevoerd over Het huma nisme in het begin van de 16de eeuw door de heer Rudolf De Smet, licentiaat filologie, medewerker aan het Instituut voor Studie van de Renaissance en het Humanisme van de V.U.B.-U.L.B. Vertrekkend vanaf Dante met zijn Divina Come- dia - volgens hem misschien te ver en wellicht niet ver genoeg - schetste hij het tafereel van de tijd, van de omgeving en van de omstandigheden die aan leiding gegeven hebben tot de werken van Despau- terius en hun ontstaan verduidelijken. De tweede rede werd uitgesproken over Figuur en betekenis van Johannes Despauterius door de heer Constant Matheeussen, docent klassieke filo logie aan de U.F.S.A.L. Despauterius werd toegelicht met fijne humor en grondige tijdskennis en het waarom werd mees terlijk uitgelegd van het eeuwenlang sukses van het werk van een man waarover tot nu toe zo weinig konkrete gegevens gekend zijn. Beide referaten, gevolgd met flinke belangstel ling, werden onthaald op langdurig applaus. Burgemeester Cosyns besloot met dankwoor den aan de gevierde sprekers, aan de inrichters en aan iedereen die iets had bijgedragen tot het wei- lukken van de herdenking. Paul Rans, gevestigd te Londen en specialist in het uitvoeren van oude muziek en het bouwen van instrumenten, en Lieven Misschaert, leraar aan het Conservatorium van Brugge, zorgden voor de muzikale omlijsting van de avond, met liederen en luitmuziek uit de Vlaamse Renaissance. Het slot van hun fijne prestaties werd begroet door een langdurige ovatie, zoals er zelden weer klonken in de raadszaal. Kortom een geslaagde manifestatie met stan ding. Wij naderen zo stilaan het einde van het jaar en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van (B-T.W. inbegrepen) op postcheckrekenlna 000-0478685-87 van: Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. 0^a«ind weeH'

Denderklok | 1980 | | pagina 1