h '-'st Wa ams en o\K5Se HUISVESTINGSBELEID SINT-eARBAnaFEEST \j Vierenvijftigste Jaargang. Vrijdag 12 december 1980 Wj de Ninoofse Vrijwillige Brandweer IJl jlf*t V Iqqm L' f - niiTki^é HERNIEUWING DER ABONNEMENTEN RESTAURATIE VAN KERKEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 470 F. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. i jMuiiic vjr yy r> C51 Sedert een paar jaren is er onder impuls van de Regering een nieuw beleid ingezet inzake huis vesting. Waar voorheen steeds enkel maar gedacht werd aan stimulering van de nieuwbouw, door het verlenen van premies, gaat de aandacht meer en meer naar het vernieuwen en saneren van oude wo ningen, vooral dan in de stadskernen. Dit nieuw beleid is ingegeven enerzijds wegens het bereiken van een dieptepunt van de totale aan groei van de bevolking, en anderzijds het veroude ren van de woningen en de onbewoonbaar gewor den grote steden. Volgens de cijfers verstrekt door het staatsse- kretariaat voor de huisvesting bedraagt het totaal aanwoningen in het Vlaams Gewest 1.700.000 een heden. Daarvan zijn er 430.000 voor sanering vat baar en 238.000 gelijk te stellen met krotwoningen. Nagenoeg 50% van deze woningen zijn meer dan 50 jaai oud, dit wil zeggen dat zij niet voorzien zijn van enig modern komfori en vooral gelegen in de steden. Verder zijn 20% van de woningen gebouwd vóór 1900. De aandacht gaat eerst en vooral naar de voor verbetering vatbare woningen, met de bedoeling ver dere verkrotting te voorkomen en de zeer duur ge worden nieuwbouw af te leiden. Deze politiek streeft er tegelijkertijd naar de kernen van onze steden op nieuw bewoonbaar te maken en de uittocht naar het platteland te stremmen. Rekening houdend met de steeds meer stagne rende immoblliënmarkt, niet alleen in ons land maar ook in de ons omringende landen, kan het streven van de Regering een dubbele weerslag hebben na melijk het bevorderen van de verkoop van oude wo ningen aan redelijke prijzen, wat het geval is, en een stimulans voor de jonge bouwlustigen om zich met betrekkelijk geringer middelen toch een menswaar dige woning te verzekeren. Binnen de gestelde voorwaarden kan beroep ge daan worden op een saneringspremie welke een ma ximum van 50% van de kostprijs der werken kan bedragen met een maximum van 100.000 F. Verder zijn er nog tegemoetkomingen bij het plaatsen van dubbele beglazing met een maximum van 15.000 F en het plaatsen van een regenwaterput, maximum 5.000 F. Dit alles mits inachtname van de inkomens voorwaarden. Hierbij valt evenwel aan te merken dat de kost prijs welke de saneringswerken meebrengen, volgens het stelsel geraamd op 200.000 F, niet strookt met de werkelijkheid, wat wel jammer is voor de particu lieren die er zouden aan beginnen. Deze krappe tus senkomst van staatswege steekt schril af ten over staan van de grootse projekten welke ter studie lig gen voor het Europa-kwartier te Brussel. Terecht moet men zich afvragen of dergelijke realisaties, zoals dezer dagen getoond op het scherm door de Minister van Openbare Werken, niet best zouden verlegd worden naar betere economische omstandig heden. Het was koud, vochtig en zelfs glad toen het hele brandweergezelschap, vorige zondag, in stoet naar de kerk opstapte om er de Mis bij te wonen voor de overleden makkers. Deze kerkelijke plechtigheid werd opgeluisterd door een zeer artistiek optreden van het Sint-Grego- riuskoor onder leiding van dhr. Georges Vanderpoor- ten, met aan het orgel dhr. Jose Coilin. Na de kerkdienst had een bloemenhulde plaats aan het monument der gesneuvelden op het Kerk plein. Sint-Barbarafeest 1980 kende een speciaal ka rakter vermits vóór het stadhuis de nieuwe Onder- Luitenanten W. Bellemans en D. imbo de eed afleg den. Samen met hun familie en het hele gezelschap werden de gepromoveerden op het stadhuis ontvan gen waar dhr. Burgemeester Cosyns een welkomst woord uitsprak en de felicitaties uitdrukte van het stadsbestuur. Spreker nam de gelegenheid te baat om het korps mede te delen dat de bouw van het nieuw arsenaal wellicht zal voltooid zijn in het eerste kwar taal van het jaar. Hij achtte het dan ook niet uitge sloten en stelde voor dat de inhuldiging van dit mo dern kompleks zou gepland worden op Witte Don derdag, hetgeen dan zou samenvallen met allerhande andere activiteiten die ter dier gelegenheid worden georganiseerd. Dhr. Burgemeester besloot als volgt Wanneer men zich de moeite getroost Uw mede werking en activiteiten gans het jaar te volgen - hoe zou men anders kunnen als Burgemeester, dan fier te zijn over U en vol waardering voor al hetgeen U doet voor Uw korps en de gemeenschap. Hiervoor hartelijk en oprechte dank. Commandant A. Moeremans dankte voor de ont vangst en de interesse van het stadsbestuur en fe liciteerde op zijn beurt de nieuwe officieren. Na te hebben gewezen op de start van hun taak, hun opdracht en hun verantwoordelijkheid, besloot de Bevelhebber met een wens Ik wil eindigen met een wens die komt uit het diepste van mijn hart, nl. dat de ervaring van de ouderen, naar dewelke ik met eerbied opkijk, en het enthousiasme van de jongeren, naar wie ik hoopvol opkijk, dat die ervaring en dat enthousiasme mogen samensmelten in één grote inspanning om onze Ni noofse Brandweer vooruit te helpen ten bate van de bevolking die wij moeten beschermen. Tijdens het Banket bracht de Commandant hul de aan enkele verdienstelijke korpsleden Sgt.-Maj. P. Luysterman, 25 jaar korpssekretaris, werd met een mooi geschenk bedacht. 1ste Bwm. Is. Popeliers, 25 jaar actieve dienst werd de Burgerlijke Medalie 2de Klas opgespeld eri ontving de traditionele gouden korpsring. 1ste Bwm. A. Huart. 25 jaar actieve dienst, werd de Burgerlijke Medalie 2de Klas opgespeld en ont ving eveneens de gouden korpsring. Daar Kpl. H. Walckiers dit jaar de ouderdoms- grens bereikte en derhalve de actieve dienst ver laat, werd hij bedacht met een mooi geschenk De Korpsoverste had ook nog een speciaal woordje voor de aanwezige en de niet-aanweziqe Inj MCl teweme overnjaen van 1ste Bwm. R. Van Aelbrouck in herinnering bracht, werd het even zeer stil in de zaal. Kap. Moeremans sloot zijn toespraak af met een oprecht dankwoord aan alle pompiers die zich, in om het even welke functie, hetzij voor de brand weer hetzij voor onze maatschappij, hetzij voor ons muztekKorps, in het afgelopen jaar hebben ingespan nen. Het weze mij toegelaten om iedereen globaal te danken en toch onze vriend Bwm. Jean De Ruyver speciaal te vermelden om de moeilijke en tijdrovende taak van schatbewaarder die hij dit jaar heeft aan vaard in opvolging van zijn geprezen voorganqer ere-Lt. Gustaaf De Jonge. Dhr. Burgemeester dankte voor de gastvrijheid en feliciteerde de gevierden. En daarna begon de feesttocht doorheen de stad die zijn apotheose kende bij een zilveren pompier, waar vier dames, zestig spuiters en tien enthousiaste muzikanten het Sint-Barbarafeest 1980 opvoerden tot een nooit gekende uiting van dolle vreugde, echt plezier en oprechte kameraadschap En Sint-Barbara keek monkelend en genietend neer op haar beschermelingen en liet niet toe dat deze feestroes door brandalarm werd gestoord. De Denderklok sluit zich graag aan bij de eerbetuigingen die alle gevierden 1980 te beurt vie len en dankt op haar beurt haar pompiers voor de geleverde prestaties in dienst van de evenmens. Wij naderen zo stilaan het einde van het jaar en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de oop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van nnn'inbe9rePen) <>P postcheckrekening 000-U478685-87 van: Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Een volksvertegenwoordiger vroeg aan Minister Ga Ie van de Vlaamse Gemeenschap hoeveel kerken er tot op heden door zijn departement gesubsidieerd werden voor restauratiewerken. De minister publiceerde op 28 november 1980 de lijst met de naam, de ligging van deze kerken alsmede het oedrag der verleende subsidies. nn 'tnfirJfoo? ,der vast9elegde bedragen beloopt op 308.044.997 frank. We noteerden voor gans Groot-Ninove enkel en alleen de Sint-Pieterskerk van Meerbeke met 744 644 frank. zind we ekb/ vptpranon or> k;: -

Denderklok | 1980 | | pagina 1