'''Ven u/aams ez'w Polen, vinger in Ruslond's oog BROEDERSCHAP Vijfenvijftigste Jaargang. Vrijdag 19 juni 1981 ZAL HET KREMLIN TOESLAAN 7 VAN SINT-KRISTOFFEL TE POLLARE GROTE WIJDINGSDAGEN: Zondag 21 juni te 10 uur: Solemnele Mis met homilie ter ere van Sint-Kristoffel voor de bedevaarders. Te 11 uur Tombola. Zegening van de voertuigen. Zondag 28 juni te 10 uur Solemnele Mis met homilie ter ere van Sint-Kristoffel voor de bedevaarders. Zegening van de voertuigen. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN ACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 PrMs voor Jaarabonnement: 470 F. Prils per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Solidariteit heeft er deze groep van beticht de voed selschaarste mee te organizeren door de verdeling te saboteren. De onrust in Polen blijft aanhouden. Enkele we ken pas na de aanslag op de Poolse Paus over leed weinige dagen later Primaat Kardinaal Wynszins- ki. Topfiguren uit het Kremlin strijken regelmatig in Warschau neer, om Moskou's ongenoegen met de gang van zaken over te brieven. Terwijl de kommu- nistische partij in staat van ontbinding verkeert, dui ken tekenen van verdeeldheid op in de vrije vakbond Solidariteit. Tegen de achtergrond van een katastro- fale ekonomische inzinking verdwijnen voedselvoorraden. De leiding van het land lijkt dit proces maar niet te kunnen stoppen. En ergert ma teloos Rusland en de andere Oostbloklanden. Wat komt er na de chaos Sinds op 30 augustus van vorig jaar te Gdansk, bakermat van de vrije vakbeweging, de grote akkoor den over het nieuwe Polen werden ondertekend door Lch Walesa, charismatische nieuwe vakbonds leider, en vice-premier Jagieiski, keerde de rust in Polen niet meer terug. Het impakt van die akkoorden kon bezwaarlijk worden onderschat. Niet zozeer omwille van de tal rijke ingewilligde materiële eisen dan wel omdat de ze akkoorden aan Solidariteit ineens het erkend sta tuut toekenden van derde macht in Polen, naast Staat en Kerk. Dit strookt immers op geen enkele wijze met de ortodoks-kommunistische staatsleer die stelt dat de partij en het landsbestuur de vertegen woordiging zelf is van de arbeiders. In deze logika is een vrije georganizeerde beweging van zo'n 10 miljoen leden, die zich tegen diezelfde Staat keert als veeleisende partij niet in te passen. Solidariteit trok als het ware de bestaansreden zelf van de kom- munistische Staat in twijfel. Deze voor een Oostblokland totaal ongerijmde situatie moest dus wel uitmonden in kwaad en erger. De hoerastemming waarmee onze pers de gebeurte nissen heeft verslagen lijkt dit wel even uit het oog te hebben verloren. De Poolse officiële vakbond klapte al meteen deze Zomer in mekaar, de mythe van de arbeiders- staat bestond dus niet meer. Gedreven op het grote elan dat de verkiezing van een Poolse Paus teweeg had gebracht, heeft de Kerk in Polen haar machtspositie nog verstevigd. Na jarenlang een monopolie te hebben gehad van georganizeerde oppositie tegen het bewind, is ze nu op het politieke schaakbord het dominerend stuk geworden, zonder veel aan haar houding te moeten wijzigen. Telkens de dreiging van een totale algemene staking ernstig werd, kwam de Kerk tussen, om vanop de kansel het te grote revolutionaire elan af te vlakken. Niet zomaar overigens, want elke inter ventie werd prompt door een geketend bewind be taald met nieuwe voorrechten die de Kerk ruimere toegang tot de media opleverde. De invloed van de Kerk strekt zich nu eveneens tot Solidariteit en ligt aan de basis van de verdeeld heid die zich langzaam begint te manifesteren. De zoekgeraakte verstandhouding is er trouwens oor zaak van dat Walesa steeds vaker luidop denkt aan aftreden. Door Walesa stevig te omringen met katolieke advizeurs, die bovendien na interne strijd de redaktie van het vakbondsdagblad, grootste oppositiestem in Polen hebben bemachtigd, is er immers tweespalt ontstaan met de groep intellektuelen rond het KOR, een comitee dat de stakingen in Gdansk heeft ge- organizeerd, en nadien Solidariteit voor de arbeiders heeft op poten gezet. KOR heeft eveneens de vor ming van de nieuwe vakbondsmilitanten op zich ge nomen. Deze groep marxistische demokraten zet zich af tegen een te grote invloed van de Kerk in politiek en vakbondswezen. Vandaar... Overigens is de boerenvakbond Landelijke So lidariteit niet bepaald een bondgenoot van Solidari teit. Hij is samengesteld uit de paar miljoen zelf standige boeren van Polen, wordt geleid door de lagere kierus, en hangt een soort pre-consiliaans geloof aan. Vermits deze groep instaat voor het grootste gedeelte van de voedselproduktie, hebben zij tegengestelde belangen aan die van de werkne mers. Elke prijsverhoging voor de boeren dient im mers direkt door de werknemers te worden betaald. Men verdenkt er ten andere de boeren van op de voedselschaarste te spekuleren. Aan Walesa wordt dan ook verweten dat hij zich een monsterverbond heeft laten opdringen. Deze konflikten spelen zich bovendien af tegen het dekor van een ontbindende staat. Bijna de helft van de leden van de officiële kommunistische partij is eveneens lid van de oppositie, van Solidariteit, een vreemde situatie. Met de regelmaat van een klok worden partijbonzen door de basiscellen tot af treden gedwongen. Het aanstaande negende buitengewoon partij- kongres, vorige Zomer in het vooruitzicht gesteld om het nieuwe Polen in kaart te brengen, dreigt nu op zijn beurt de chaos nog groter te maken. De harde stalinistische kern van partijambtenaren die alles te verliezen heeft van verdere demokratizering en zui vering, heeft de kop opgestoken en een ruchtbaren- de verklaring van Katowice eist een terugkeer naar klare toestanden, met uitschakeling van alle oppositiestemmen. Hierbij gretig gehoor vindend in Moskou en de andere bange Oostblokhoofdsteden. Ais Rusland redenen zoekt om tussenbeide te komen zijn die grif voorhanden. De Poolse overheid heeft geen greep meer op de situatie. De ekonomie is bankroet, nu het Comecom, de ekonomische te genhanger voor de E.E.G., heeft geweigerd de kolos sale schulden van Polen in het Westen te waarbor gen. Deze schuld bedraagt 27 miljard dollar. Er zijn de schermutselingen geweest met de in Polen gelegerde Russische soldaten. Kremlin-ideo- loog Soeslov is reeds komen waarschuwen. De op- (Lees verder op pagina 2) h d we e^6/

Denderklok | 1981 | | pagina 1