h nst u^ams efl i luiu^uciuun i Raad szitting \j Mjivy I Vijfenvijftigste Jaargang Vrijdag 23 oktober 1981 DE INHULDIGING VAN HET DOKTER FR. HEMERIJCKX - GEDENKTEKEN ti ïlt/s*l JUL i 1 m I wee%, Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement470 F. Prijs per nummer: 10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Vorige vrijdag, 16 oktober, had te Ninove de plechtige inhuldiging plaats van het Dokter Frans He- merijckx-monument in aanwezigheid van talrijke voor aanstaande personaliteiten o.m. Mgr. De Kesel, hulp bisschop van Gentoud-Minister L. Moyersoen de Heer Leysen, voorzitter van het Rode Kruis, Vlaamse vleugelhet bijna voltallig Schepencollege en tal rijke gemeenteraadsleden. Mevrouw Frans Hemerijckx, kinderen en familie leden waren ook op deze plechtigheid aanwezig. Enkele honderden schoolkinderen uit het Ninoof- se en een flink opgekomen publiek schaarden zich rond of in de omgeving van het gedenkteken. De Heer Jozef Moeremans, Voorzitter van het Huidecomité Dr. Fr. Hemerijckx, verwelkomde de aanwezigen, gaf een korte schets van de bijzonder ste feiten en data die het edele werk van onze oud stadsgenoot en ere-burger zo indrukwekkend als rij kelijk illustreerden, en drukte de trots uit van de Ninoofse bevolking over deze grootse figuur die te recht de opvolger van Pater Damiaan wordt genoemd Hij bracht hulde aan onze oud-stadsgenote Mevr. Fr. Hemerijckx, voor het edel begrip dat zij steeds toonde voor het ideaal van haar echtgenoot en voor het mooi gezin dat zij hem schonk. Onder luide toe juichingen overhandigde de Heer Burgemeester Co- syns een mooie bloemtuil aan Mevr. Hemerijckx. Tot slot van zijn betoog drukte de Heer Moere mans de hoop uit dat dit huidemonument een blij vende aansporing zal zijn om de steun aan de Da- miaanactie op te voeren en zeker op de jaarlijkse omhalingen te Ninove, ter gelegenheid van de We relddag der melaatsen. X x x Het mooie monument dat tot stand kwam vooral dank zij de bezielende inzet van ere-Voorzitter de Heer Karei Fransman, de grote vriend van Frans Hemerijckx, en van Voorzitter de Heer Jozef Moere mans, en dat verwezenlijkt werd door het beeldhou wersgezin Livia en Stefaan Depuydt-Canestraro, in samenwerking met architect Vivian Desmet, op het door de stad aangeboden mooie inplantingsterrein, alsmede de belangrijke financiële hulp van het stads bestuur, van belangrijke financiële bijdragen door het Ministerie van Posterijen, van het Vlaams Staatsse cretariaat voor Cultuur, van diverse Ninoofse vereni gingen en instellingen en niet in het minst door de jeugd en de bevolking van Groot-Ninove, is een blij vende hulde van deze gewaardeerde leproloog die een voorbeeld stelde voor de huidige jeugd en de komende generaties, van de vele menselijke deug den welke wonderen kunnen verrichten. Dit mooi symbool wordt aan de Stad Ninove overgedragen. Het stelt voor: aan de ene zijde het natuurgetrouw beeld van de dokter, waaruit goed heid en minzaamheid uitstralen en aan de andere zijde een voorstelling van de wereld der melaatsen met in hun midden de reddende dokter; terwijl op het middengedeelte zijn naam prijkt met onderaan zijn levensdata en het embleem van de strijd tegen de melaatsheid. XXX Als tweede spreker betoogde dhr. Etienne Co- syns, Burgemeester, dat woorden tekort schieten om de waardering en de eerbied te vertolken die wij ten overstaan van de achtenswaardige figuur van Dr. Hemerijckx koesteren. Deze totale overgave die wij, mensen van deze moderne samenleving, als quasi onbegrijpelijk ervaren, moet ons en vooral de school gaande jeugd, dieper doen nadenken over deze bijna onschatbare verdiensten van deze man, die geheel belangloos en onvoorwaardelijk zijn leven, zijn ken nis en vermogen ten dienste stelde van de nood lijdenden. Mijn bijzondere dank gaat naar al diegenen zon der wier steun en medewerking, onder welke vorm dan ook, dit monument niet zou zijn ontstaan. Voor namelijk richt ik mij tot de voorzitter en de leden van het Dr. Hemerijckxcomité die zich belangloos en met al hun energie hebben ingezet om de tot stand- koming van dit kunstwerk te verwezenlijken. Het is dan ook met bijzonder groot genoegen dat ik, in naam van het stadsbestuur, het monument in ontvangst neem. Ik moge terloops aanstippen dat het monument als het ware een harmonieus geheel zal vormen met de nederige figuur van Dr. Hemerijckx, die schitterde en groot was door zijn eenvoud. Het monument is daarom sober gehouden, eenvoudig, doch betekenis vol. Ik verzeker U dat het stadsbestuur het met al zijn vermogen en zijn beste zorgen in bescherming zal nemen. XXX Na deze toespraken onthulde de Heer Burge meester het monument en legde samen bloemen neer voor de gedenksteen. Het werd dan plots volle dig stil toen de vaderlandse liederen werden ge speeld en velen in gedachten het beeld van de heer lijke figuur van Dokter Fr. Hemerijckx, voor hun ogen zagen oprijzen. Met een défilé en bloemenhulde van de Ninoofse onderwijsinrichtingen werd deze eenvoudige maar schone hulde besloten. Vervolgens werden de genodigden door het Hui decomité in de feestzaal van het stadhuis ontvangen, die ter beschikking was gesteld door het stadsbe stuur, en waar Voorzitter Moeremans een laatste dankwoord en een heildronk uitsprak. 18) Distributiedienst van drinkwater in de Dender streek Goedkeuring algemene uitbreiding. Dhr Moens Wij moeten intekenen voor 15.848 aandelen van 1.000 F. Dhr Torrekens Is dit gebruikelijk dat wij aan delen onderschrijven voor de Provincie Dhr Waltniel Het is een zekerheid voor de Provincie. Dhr De Riemaecker Men heeft ons gezegd dat een globale uitbreiding voorai gewenst was om kleine uitbreidingen te vermijden, maar daarom moet nu toch de globale som niet onderschreven worden. Dhr Miens Dat gebeurt toch voor de elektri citeit. Dhr De Riemaecker Maar daar hebben we een aandeel in de winst. Dhr Waltniel Inderdaad, voor het waterver bruik ontvangen we niets. Het is een maatschappij zonder klaar water. Dhr Baro Men stelt ons voor dat we met een globaal plan voordeel zullen hebben. Dhr Waltniel Akkoord met een globale aan pak, maar financieel is dat wat anders. Dhr Prieels Er zal natuurlijk ook een globale aanbesteding plaatshebben. Dhr Waltniel Dat zal inderdaad de reden zijn. Algemene goedkeuring met 26 stemmen. 19) Bouwen waterzuiveringsstation te Ninove - Goed keuring aangepast ontwerp Vaststellen wijze van gunnen van de opdracht Goedkeuring voorwaarden. Dhr De Riemaecker Ik stel voor dit punt in geheime zitting te behandelen daar sommige ar gumenten niet openbaar hoeven gekend te zijn. Dhr Burgemeester Akkoord. 20) Uitbreiding gemeenteschool Denderwindeke Technieken Goedkeuring principe Vaststel len wijze van gunnen van de opdracht voor de aanstelling van een ontwerper Goedkeuring ontwerp-overeenkomst. Dhr Moens geeft enige toelichting. Algemene goedkeuring met 26 stemmen. 21Plaatselijke Openbare Bibliotheek Personeels formatie Wijziging. 22) Buurthuizen Gemeentehuis en schoolgebouw te Okegem Voorstel to! sloping der gebou wen. 23) Patrimonium Aankoop ontmoetingscentrum O.C.M.W. te Okegem Princiepsbeslissing. Deze drie punten worden verdaagd. 24) Stadhuis Oudstrijdersplaats Ninove Uitvoeren restauratiewerken Goedkeuring principe. Dhr Moens geeft enige toelichting. Algemene goedkeuring met 26 stemmen. Dhr Evenepoel neemt zijn plaats in. 25) Vaststellen stadswapen en -vlag. Dhr Moens Eindelijk is er een antwoord ge komen. Nu kunnen we de vlag en het wapen voor- steiien aan de hand van de opmerkingen. Dhr De Bodt Er staan tientallen benoemingen en kulturele zaken aan de dagorde en men achtte het niet nodig de personeelscommissie of de kultu rele commissie samen te roepen. Dat aanvaard ik niet. Dhr Moens Het zijn toch maar gewoon be noemingen. Dhr Torrekens De kandidaten zijn niet alle maal gekend. Dhr De Riemaecker - Sommige kandidaten wor den zelfs niet vernoemd in het dossier. Ik ga niet akkoord met de opmerking dat Ninove (Lees verder ep pagina 2) i V

Denderklok | 1981 | | pagina 1