BZ-»1 ^/Qams U/at de cijfers vertellen.. Vijfenvijftigste Jaargang Vrijdag 20 november 1981 SENAAT DOKTER VAN BEVER EXIT HERNIEUWING VAN DE ABONNEMENTEN 2) HET ARRONDISSEMENT AALST, a) SENAAT: Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Arrondissement Aalst - Oudenaarde 8 november 1981. Verkiezingen... Volgens de meesten zou het een maat voor niets zijn. Specialis ten en opiniepeilingen voorspelden een toename van de blancostemmen en enige winst van de opposi tiepartijen ten koste van de meerderheid... Het draai de echter totaal anders uitde vroegere spijtstem mers van de V.U. keerden de Egmont-kwestie de rug toe en keerden terug naar de Vlaams-nationale stal. De jeugd van de jaren'80, bestemd om als moedeloze klasse in massa blanco te stemmen, keurden de traditionele partijen af door massaal op de nieuwkomer AGALEV te stemmen. De P.V.V., ener zijds dankzij 'n soms demagogische campagne ander zijds dankzij een ontgoocheling van de kaders, staats ambtenaren en middenstanders over de verstaatsing van het regimemen zegge en schrijve liever de aan slag van de regering op de teerste plek van elke bur ger nl. zijn portefeuille) leidde tot nieuwe winst van de liberalen. Wie de rekening zou krijgen was dan niet moeilijk meer. De socialisten Nee, want zij waren er in geslaagd om een aantal heilige huisjes van de arbeider overeind te houden. De C.V.P. kreeg dan ook de volle laag een verlies van meer dan 380.000 stemmen, 6,8% op nationaal vlak, verlies van 14 zetels in de Kamer, 7 in de Senaat en 73 in de Provincieraden. 1/4 ging verloren. Naast de verschuivingen tussen de partijen heb ben interne problemen van de C.V.P. tot deze afgang bijgedragen. Hierover later wat meer. Bekijken wij eerst even de cijfers. 1) PROVINCIE OOST-VLAANDEREN. De C.V.P. krijgt in Oost-Vlaanderen (steeds het zwakkere broertje van de partij geweest in vergelij king tot de andere Vlaamse provincies) een verlies van 10,52% te verwerken en valt terug op 30,49%. Het verlies is kleiner dan in de andere provincies voor Antwerpen zelfs 13,08% maar met 30,49' blijft de C.V.P. er zwakker dan in de andere provin cies. In Oost-Vlaanderen gaan 3 zetels van de 13 ver loren. Er is hier wel een unicum voor de C.V.P. te vermeldenin het arrondissement Oudenaarde blijft het stemmenverlies beperkter en wordt op die manier een zetel gewonnen. Opvallend is wel dat dit dus gebeurd in het bolwerk van De Croo, zonder de legendarische figuur Verroken en met de nieuwe lijsttrekker Paul Tant, burgemeester van Kruishoutem wiens eerste plaats op de lijst door de linkerzijde sterk werd betwist. Het verlies in de provincie werd gedragen door Gent-Eeklo 1), Sint-Niklaas 2) en Dendermonde 1). In Aalst bleven de 2 zetels behouden. De winst van de V.U. was sterk gelijkmatig voor het hele Vlaamse land. In Oost-Vlaanderen steeg men van 11,67'tot 16,39%. Er werden 2 zetels gewon nen respectievelijk in Sint-Niklaas en Dendermonde, wat dan de niet-verkiezing van Georgette De Kegel betekende. Voor de Senaat kreeg de V.U. een klap door het spel van de apparentering lijsttrekker De Rouck werd gewipt. Oost-Vlaanderen is steeds het bolwerk van de P.V.V. geweest: in 1978 was dit 21,80% voor Oost- Vlaanderen en slechts 14,07% in Antwerpen. Het groeipercentage in deze verkiezingen ligt echter het laagst 3,13%; Limburg +5,10%) maar brengt het totaal voor Oost-Vlaanderen op 24,93%. De P.V.V. versterkte hier zijn positie als 2de grootste partij. De S.P. boekt 0,21% winst en komt op 19,84% wat het minste is van de vier Vlaamse provincies. De K.P. en Vlaams Blok vallen allebei terug op 1,5% en AGALEV vindt met 3,63% hier haar sterkste aanhang indien Antwerpen buiten beschouwing wordt gelaten. De tendensen van de Senaat blijken in het al gemeen zeer parallel te lopen. C.V.P. P.V.V. S.P. V.U. VOLLEDIG 8,10 1,90 —0,40 +5,40 Aalst 9,25 1,95 —1,25 8,07 Geraardsbergen 10,35 6,12 —2,93 5,62 Herzeie 9,88 2,84 0,97 +5,85 Ninove 7,00 1,99 1,18 +2,95 Zottegem 6,83 1,38 —1,35 5,64 Politiek gezien treft men bij de senatoren uit ons district geen minister-effektaan. De V.U. deed het opnieuw met De Rouck, die echter door de (Lees verder op pagina 10) abonnement voor 1982 te hernieuwen door storting of overschrijving van 500 F. op postrekening nummer 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan dit bedrag ook betaald worden op ons redactieadres. Oprechte dank! Het feit dat hier de arrondissementen Oudenaar de en Aalst één district vormen maakt de analyse niet gemakkelijkertraditioneel heeft de C.V.P. een sterkere aanhang in Oudenaarde. Een korte bereke ning toonde evenwel aan dat in een geen enkele partij het verschil in aantal stemmen (in tussen de twee arrondissementen méér dan 2% bedraagt. Een aantal conclusies kunnen dus wel degelijk voor ons arrondissement uit de cijfers worden af geleid. Onderstaande tabel toont aan dat de winst- en verliescijfers voor het geheel van het kiesdistrict minder scherp waren dat de nationale gemiddelden, met uitzondering van de +5,4% van de V.U. Dokter Leo Van Bever heeft het tijdelijke voor het eeuwige verwisseld op de gezegende leeftijd van 88 jaar. Door zijn rotsvaste overtuiging was Dokter Van Bever een man uit één stuk, door zijn voorbeeldige levenswandel alom aanzien en geacht als een uit zonderlijk vooraanstaande en nobele figuur. Als kristen mens heeft hij zich ongemeten inge steld in dienst van de Kerk, die zijn verdiensten dankbaar erkende met hem te vereren met de gou den medaille van Sint-Bavo en het Pauselijk ereteken Pro Ecclesia en Pontifice Tot bij zijn afsterven was hij voorzitter van Sint-Pieterskerkfabriek te Meer- beke. Als burger heeft Dokter Van Bever veel meer gepresteerd dan hetgeen hij strikt genomen moest als oorlogsvrijwilliger 1914-1913 en als schepen van de gemeente Meerbeke. En het is niet mogelijk al de diensten op te som men die hij als geneesheer aan de kleine man be wezen heeft. De stijlvolle begrafenisplechtigheid had zater dag plaats in de bomvolle Sint-Pieterskerk te Meer beke in aanwezigheid en met assistentie van Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur Cardinale, Pauselijke Nuntius. De homilie van Z.E.H. Pastoor De Vleeschouwer was van diep indrukwekkende in houd en van het hoogste gehalte. Meerbeke en Ninove verliezen een zeer groot burger. De Denderklok neemt deel in de rouw van Mevrouw Van Bever en van gans haar familie. v uii: mmt/h «tkAvinAntan uriAnHoliilr uit hun yf jj 11 VIMiV WMWifinviMv»! -----

Denderklok | 1981 | | pagina 1