EDITORIAAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 19 februari 1982 imsm Staken en betogen, een gesei of zegen van de democratie Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 12. De staking van maandag 8 februari was één van de meest besproken, maar ook één van de kalm ste nationale stakingen die België ooit heeft gekend. Voor sommigen vooral uit de linkse en Waalse middens was het een waarschuwing die meer dan nodig was om een kruisvaart te beginnen tegen de fameuse volmachten, ook al kende men de ware toedracht er r>og niet van. Voor anderen was het een politieke stunt louter en alleen van het A.B.V.V., de openingszet van een partijtje schaak tussen een centrum-rechtse regering in crisistijd en een op roem en macht beluste linkse oppositie. ledereen vond de staking vanuit zijn eigen stand punt een succes. Het A.B.V.V. dacht aan het plat gelegde Wallonië, de regering putte moed uit het geringe enthousiasme bij de stakers dat zou kunnen laten vermoeden dat de massa zeker niet veel voelt voor een lange confrontatie. Het A.C.V. was tevreden over de discipline van haar leden in Vlaanderen die het ordewoord werkenmassaal hebben opge volgd. Over één zaak moest men het hoe dan ook eens zijn alles was in rust en vree verlopen. De verkla ring die hiervoor werd gegeven verschilde echter naargelang de bron. De enen schrijven het toe aan de discipline van de stakers (een pluim voor de vakbond in kwestie). Anderen dachten aan het feit dat de meeste arbeiders en bedienden het niet zo heel goed zagen zitten met die staking. Tenslotte waren er ook zij benaderen waarschijnlijk het dichtst de waarheid die er op wezen dat weinig werkwilligen zo gek waren om echt herrie te zoeken met de stakingspiketten-van-één-dag, want 's ande rendaags moet men steeds opnieuw, liefst in de bes te verstandhouding, samen aan de slag. Immers, indien er iets is dat de werknemers en de bevolking in het algemeen sterk en passioneel kan verdelen dan zijn dat wel stakingen. Dit betekent natuurlijk niet dat stakingen altijd zinloos zijn, zeker niet. Maar in elk geval, en de voorbeelden ontbreken niet. is de tol aan vertroebelde sociale relaties binnen de groep vrij groot, in het bijzonder wanneer het con flict blijft aanslepen zonder resultaat. De R.B.P.-staking en -bezetting is één van de weinige voorbeelden met een happy-end, na heel wat leed. Van het tegendeel zijn er eindeloze rijen voor beelden. De actie van de Renardisten en hun stakin gen brachten het rooms-blauwe kabinet ten val, maar toen de socialisten in de regering kwamen voerden ze de eenheidswet waar het tenslotte allemaal om was begonnen bijna integraal in zijn oorspron kelijke versie door. De vrede en de rust keerde weer in het land maar de verhoudingen binnen de linkerzijde werden voor jaren gehypothekeerd. Een meer recent voorbeeld was de staking op de Boelwerf. De steun van de vakbonden het financiële element is zeer belangrijk om een staking overeind te houden voedde de staking maanden lang. Het enthousiasme, de eensgezindheid voor de camera was groot. Het voorstel van de regerings- bemiddeiaar beviel weinigen maar toch werd geen 2/3 meerderheid gevonden om het te verwerpen. De vakbonden konden niet langer de zaak steunen. De strijd zou doorgaan tot het bittere einde... maar één week later was iedereen aan het werk en in die ene week was de eensgezindheid van maanden omgeslagen in harde verdeeldheid met bijzonder pijnlijke confrontaties aan de stakingsposten. Wat sommigen elkaar aandeden in een menselijke ont lading van frustraties zal de persoonlijke verhoudin gen lang blijven tekenen. Er zijn studenten die elkaar nooit meer bekijken na de onenigheid over het al dan niet (verder) sta ken. De ongewone sfeer en de vaak gevoelsgeladen confrontatie duwen maar al te vaak de reden waarom het allemaal was begonnen hopeloos op de achter grond. Stakingen en vooral daarbij aansluitende beto gingen leiden in bepaalde gevallen tot ernstige con frontaties met de openbare ordehandhavers. Slechts een minderheid wilt echt op de vuist met het ge zag maar het spel van kat en muis dat klein begint kan soms op een grote massa overslaan. Wanneer de sfeer oververhit geraakt heeft men meer oog voor de ordehandhavers dan voor de eigenlijke doel stelling van de staking of betoging en de mensen van de ordediensten dan zijn ook maar... mensen. Opvallend is we! de agressie die bij rellen hoe langer hoe meer toeneemt. Het gaat dan echt om rellen zoals in Noord-lerlana, de Engelse sloppen wijken, bepaalde Duitse steden en noem maar op waar het echt om een fysische confrontatie met de orde van de maatschappij gaat. Vooralsnog bleven wij hiervan in België meer dan behoorlijk gespaard. Een staking, een betoging kan zinvol zijn maar het blijkt wel dat de democratie er letterlijk en figuur lijk zwaar kan worden door op de proef gesteld. Het is duidelijk dat het slechts een laatste wapen mag zijn want de problemen die er door worden gecreërd maken de oplossing nog moeilijker dan zij tevoren was. Maar al te vaak wordt een staking in eerste instantie gebruikt. Het geeft immers de nodige opvallendheid aan het vraagstuk. Want over iets praten of onderhandelen komt niet in de media. Er hoeft actie bij te komen. Het meest frappante voorbeeld is in feite een studentenstaking. Wie zal er last van hebben dat de studenten staken De bevolking De Belgische economie De professoren Misschien de studen ten want de eerstvolgende cursus zal door de prof er eventjes vlug de schade worden ingehaald... Was het maar waar dat men fascisten kan neu traliseren door in de straat te betogen, dat Voeren en Komen een gezonde oplossing kunnen krijgen door, liefst in volle kiesstrijd, er kat en muis met de Rijkswacht te spelen en dat de werkgelegenheid, hét probleem van onze wereld, kon worden opgelost door te staken... Met een staking of een betoging kan men dus wel de aandacht vestigen op een of ander probleem. Men kan het daarmee echter niet oplossen. Men kan er eventueel de tegenpartij mee onder druk zetten maar de sociale relaties in de groep blijken vaak een zware tol te betalen. Stakingen en betogingen krijgen bovendien een extra dimensie in ons Belgenland. Als de dikbetaalde staalarbeiders gaan betogen tegen de E.E.G. omdat zij akkoord zijn met een aantal positieve punten uit het reconversieprogramma maar tegen de aflos singen van de overbodige arbeiders en daarbij zware brokken maakten in Brussel en dreigen als het niet verandert de zaak nog grondiger aan te pakken, dan zegt Wallonië met Spitaels en Mathot op kop dat dit onvermijdelijk is maar laat Vlaanderen duide lijk zijn afkeer en minachting uiten. Als de econo mische crisis ooit op straat wordt uitgevochten zou het wel eens tussen Vlamingen en Walen kunnen gaan. De spiraal van stakingen en betogingen en het daarmee gepaard gaande geweld kan tot hopeloze situaties leiden. Anderzijds kan het ook als een zand storm zijn onverwachts en zeer hard om dan even plots in het niets te verdwijnen. Denken wij daarbij aan de stakingen van de jaren zestig, Parijs, mei 1968... Het hoeft ook gezegd dat staken en betogen wel constructief kunnen zijn. De vredesbetogingen die in de meeste Europese landen totaal rimpeloos zijn verlopen kunnen de geschiedenis ingaan als schoolvoorbeelden. Men kan opmerken dat zij mis schien zonder direct resultaat waren maar hiertegen over kan men stellen dat ook met geweid en verniel zucht men niet verder zou zijn geraakt. Integendeel, de geloofwaardigheid van de actie zou alles hebben verloren wat ze nu wel aan authenticiteit heeft kun nen bieden. Niemand werd gedwongen er aan deel te nemen en toch waren meer dan 200.000 mensen er voor naar de hoofdstad getrokken. Zoveel mensen zijn in feite tegen dit of dat maar om zomaar mee te doen aan een demonstratie moet het neen heel diep zitten. Ook tegen de kernwapens en de kernenergie als zodanig is er veel protest en op nationaal vlak heeft men reeds voor de nodige uitstraling kunnen zorgen. De lokale demonstratie van twee weken te rug miste echter de nodige spontaniteit en behande ling van de problematiek ten gronde. Waarom jon geren waarvan een aantal die nog geen zestien was zonodig een aantal scholen (waar geen en kele leerling bleek mee te doen) lastig moeten val len en onder het oogluikend toezicht van de po litie de scholen moeten binnendringen is ondui delijk. Of dit de ideale manier is om bepaalde school bevolkingen uit hun onwetendheidwakker te schudden zoais in de geschreven pers ergens wordt gesuggereerd is een twijfelachtige zaak. Staken en betogen zijn nuttige maar soms goedkope wapens van onze democratie. De democratie gaat echter zolang te water tot een staking haar breekt...

Denderklok | 1982 | | pagina 1