d e z\n s EDIT ORIAAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 13 maart 1982 De eerste verkiezingskoorts. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 16. Nog acht maanden scheiden ons van de ge meenteraadsverkiezingen van oktober 1982. Deze verkiezingen zijn om verschillende redenen bijzonder interessant. Op de eerste plaats zal het de evaluatie zijn van zes jaar fusiebeleid waarbij tot uiting moet komen hoe de bevolking, vooral deze van de deelgemeen ten, denkt over de fusies van gemeenten en de daarmee gepaard gaande voor- en nadelen. Bovendien is het de eerste gemeenteraadsver kiezing sinds de fusie waarbij een statistisch verge lijk zal kunnen worden gemaakt. Hierbij kan dan vooral worden gelet op de zetelverdeling maar ook op de evolutie van het aantal voorkeurstemmen. Zo wordt nu reeds algemeen verwacht dat men ge middeld méér voorkeurstemmen zal moeten halen dan bij de vorige verkiezingen de kandidaten heb ben immers gedurende zes jaar de kans gekregen hun stemmenpotentieel in de andere deelgemeenten te ontwikkelen. Het zal natuurlijk sterk afhankelijk blijven naargelang de partij waarvan men deel uit maakt. Zo kon je bij de vorige verkiezingen voor de S.P. met slechts 209 stemmen worden verkozen, terwijl je bij de C.V.P. moest uitpakken met maar liefst 781 voorkeurstemmen om in één van hun tien zetels te geraken. De vraag is ook wel of men in de deelgemeenten konkreet en en bloc zal biijven stemmen voor de kandidaten van zijn deelgemeente, m.a.w. mag ai dan niet een zekere elektorale vervreemding van de lokale kandidaten worden verwacht. De derde belankrijke factor is deze van de coali tievorming. Nationaal gezien kwam de C.V.P. zeer sterk uit de coalitievorming maar in de eigen streek vielen er rake klappen. Zo werd de C.V.P. in Aalst maar ook in Ninove, na 18 jaar bestuursmeerderheid met de B.S.P., in een oppositierol geduwd. Hier en elders zijn er aanwijzingen dat de kaarten wel eens grondig zouden kunnen worden geschud. Voor de C.V.P. kan het bovendien een interes sant gegeven zijn om te kijken of men de opdoffer van de laatste nationale verkiezingen reeds heeft verteerd. Het is dan ook niet te verbazen dat de C.V.P. tijdens haar nationaal congres van 13 en 14 maart 1982 één dag heeft besteed aan de evaluatie van het C.V.P.-beleid en één dag specifiek aan het gemeentebeleid. Ook voor de P.V.V. is het interes sant om na te gaan of de kiezer niet negatief zal reageren op een hard maar krachtdadig crisisbeleid. Immers, de sterke achteruitgang van de S.P.D. in West-Duitsland bij gemeenteraadsverkiezingen in een deelstaat wijst er op dat lokale verkiezingen wel eens worden benut om een nationaal regeringsbeleid goed of af te keuren. Last but not least zuilen meerderheid en oppo sitie verschijnen voor de kiezer, de opperste rechter in onze democratie, die hun doen en hun laten van de iaatste zes jaren kan belonen door een bolletje achter hun naam al dan niet rood te maken. Op dit terrein mag men in Ninove een ware veldslag ver wachten. Voor wie het Normandië, Arnhem of het graf van de onbekende soldaat wordt is nog niet duidelijk maar aan explosieve oorlogsmunitie zal het niet ontbreken. Bij gelegenheid zullen wij hier nog uitvoerig op ingaan. Om reeds even het geheugen op te frissen de sluiting van begraafplaatsen en de daarmee gepaard gaande perikelen, de verhaal be lasting, de benoe- mingspolitiek, de grote en kleine schandaaltjes gaan de van de benzine-tank-schepen, de schilderijen, de B.P.A.-Burchtdam-story, het geknoei bij het O.C.M.W. en andere vuile was de grote maar dure bouw werken, de milieuperikelen waarmee de jongens van de Werkgroep Leefmilieu binnenkort waarschijnlijk opnieuw zullen uitpakken, en dit is nog maar een selektie Daarnaast zijn er de niet te onderschatten per soonlijke contacten tussen de kiezer en de eventueel potentiële mandataris of de partij. Heeft hij of zij ter dege de belangen van vrouw of zoonlief behan deld bij de benoeming in deze of gene functie Is hij of zij wel aanwezig geweest op ons bal, op onze receptie en heeft hij of zij met smaak van onze pensen en mosselen gegeten Kan men tevreden zijn over het dienstbetoon Wordt mijn vriend die aan politiek doet rechtvaardig bejegend binnen de partij Het zou wel eens interessant zijn om in een sociologische studie na te gaan waarom men wel voor Piet maar niet voor Jan gaat stemmen. De verschillende partijen werken dan ook aan de voorbereiding. Er wordt gezwoegd op het pro gramma-ontwerp. Het aantal politici die op de meest uiteenlopende plaatsen hun acte-de-présence en public relations verzorgen neemt zienderogen toe. Het verbruik van bier, pensen en mosselen stijgt. De kas voor de verkiezingsfondsen wordt zo goed mogelijk gespijsd want een professionele cam pagne kost tegenwoordig stukken van mensen. Bovendien wordt er aan de lijstvorming gewerkt. Technisch maar vooral psychologisch worden dege nen die vooraan op de lijst staan bevoordeeld. En er is geen enkele partij waar deze ordening zonder het nodige trek- en duwwerk tot stand komt. Naargelang de partij werkt men met een zuivere poll bij de leden of met een gehele of gedeeltelijke mo- dellijst. Wegens de hete hangijzers die hierbij moe ten worden behandeld laten de partijen weinig over de gebeurtenissen de deuren uitgaan. Immers met de verkiezingen in zicht wordt er sterk de nadruk op gelegd om zo eensgezind mogelijk naar buiten te komen. Het is dan ook zeer moeilijk, temeer daar de partijen meestal zelf nog niet klaar zien, om enig zicht te krijgen op de lijstvormingen. Wat hier volgt is dan ook met het nodige voorbehoud te nemen ...of te laten. Bij de V.U. is het in de partij schijnbaar al even stil als met hun fractie op de gemeenteraad. Er zul len daar wel bepaalde vragen worden gesteld over de lijsttrekker. Zal men het bij André Baro houden of zal Georgette De Kegel het roer over nemen Bovendien schijnt de kans klein dat Staf Scheerlinck nu eindelijk zou meedoen en wat Urbain Daumerie betreft zijn er heel wat geruchten tot zelfs in de karnavalrevue dat hij voortaan voor de groen blauwe ploeg zou spelen. Of komt tensüotte de lijsttrekker uit Voorde met het nieuwbakken provin cieraadslid Renaat Raes Bij de P.V.V.-C.L. zal het leiderschap van Bur gemeester Cosyns uiterlijk niet in vraag worden ge steld. Een Staatssecretaris heeft wél een speciale waarde en tenslotte hebben ze reeds het hoge lot mogen uitdelen zonder elkaar een duimbreed toe te geven. Het heeft in deze partij, die het sterkst uit de vorige verkiezingen kwam, ferm gedonderd in verband met de opvolging van Staatssecretaris Waltnie! als Schepen van Financiën. De strijd tussen Luc Durant, een P.V.V.-voorzitter die liefst een zui vere P.V.V.-lijst zou willen, en de meer gematigde André Van Varenbergh was zo hard en onbeslist dat dit de partij dwong om iemand naar voor te brengen die voor iedereen aanvaardbaar was No taris Jacques Evenepoel die zeker voor deze taak is opgewassen maar in feite er alles behalve op uit was Schepen te worden. Hoe het toch wei allemaal kan draaien... In elk geval zullen daar nog diepe wonden moeten worden geheeld. Een bijkomende vraag is het aantal voorkeur stemmen van Burgemeester Cosyns. Duizend stem men min of neer zouden de uitslag in zetels sterk kunnen beïnvloeden, tenzij zou blijken dat men hem in P.V V.-kringen niet langer met een naamstem wil steunen. Een andere open vraag zijn de eventuele nieuwkomers. Op een kartellijst zijn immers grote verrassingen van die aard niet uitgesloten. In de S.P. zijn er ook vragen genoeg. De reeks schandalen die deze partij troffen begint zwaar te wegen. Het leiderschap van Jacques Timmermans is niet meer als voorheen. De oudere garde zou een beleid willen dat meer de lijn van vroeger zou vol gen. Daartegenover staat de soms fanatiek doctri naire lijn van de jongeren binnen de partij. Misschien is Urbain Verekens wel de rijzende ster maar onder handelen met de andere partijen zou er waarschijn lijk niet gemakkelijker door worden. Bovendien heeft rnen een tekort aan kandidaten die én technisch onderlegd én elektoraal waardevol zijn. Bij de C.V.P., die van nature met haar verschil lende standen het niet gemakkelijk heeft om een lijst op te stellen die enigszins aan ieders verwach tingen beantwoord, is het, vooralsnog, schijnbaar nog zeer kalm. Hilaire Torrekens komt opnieuw uit als lijsttrekker. Voor de volgende plaatsen is het minder duidelijk. Clement Prieels van het A.C.V. en Johny Timmermans, de coming-man die de positie van de middenstand en van Klein-Ninove in het al gemeen binnen de C.V.P. moeten versterken, zouden grote ambitie hebben. Ook de namen van partijvoor zitter Norbert Coppens, Paula Roosens, Michel De Bodt en Antoine Callebaut worden veel gehoord. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1982 | | pagina 1