d e HET MARKTPLEIN TE DENDERWINDEKE EDITORIAAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 16 april 1982 Tewerkstelling in de gemeente te verantwoorden Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Nlnova Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-67 Prijs voor Jaarabonnement: 500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De toestand is voldoende gekend de dorps kom van Denderwindeke wordt gedwarst door de rijksweg nummer 55, Solre sur Sambre - Aalst, beter gekend als Edingenbaan of Edingsesteenweg. In het hart zelf van Denderwindeke hgt die rijks weg in S-vorm, met twee gevaarlijke onoverzichtelij ke bochten op net uiteinde van een helling. Langs die rijksweg in volle dorpskom de ge meenteschool, de kerk en het rusthuis Voor enkele jaren terug, vóór de fusie, werd een eerste grondige inspanning gedaan om de be staande toestand te kunnen verbeteren. Verschillende vooruitspringende gebouwen wer den gesloopt door en voor rekening van de Staat. Na de fusie heeft alles zich beperkt tot het slopen van nog enkele resterende gebouwen, zodat het vroegere marktplein de afmetingen bekomen heeft die iedereen thans kent. Een tweede poging om het nijpend probleem van de veiligheid in de dorpskom van Denderwindeke op te lossen, wordt weergevonden op het ontwerp tot gewestplan. Het ontwerp van gewestplan voorzag de ont dubbeling van de Edingsesteenweg door een weg- omlegging vanaf het Hemelrijk tot in de omgeving van de grens met Brabant. Dit ontwerp kon wellicht enkele kleine partiku- liere belangen schaden en dit is het enige dat sommigen gestoord heeft maar het was een on middellijke degelijke oplossing voor de verkeerspro blematiek en, op langere termijn, een enige kans voor de expansie, op alle gebied, van ae gemeente Denderwindeke. De ontworpen wegomlegging werd geschrapt uit het definitief gewestplan, zodat het onafwendbaar is dat een oplossing moet worden gevonden in volle dorpskom zelf. XXX Gemeenteraadslid Caliebaut, gebruik makend van zijn recht op initiatief, heeft de kwestie van het marktplein van Denderwindeke opgerakeld ter GE MEENTERAADSZITTING van 18 maart. Niet alleen werd het probleem van de verkeers veiligheid gesteld en onderlijnd, doch tevens werd de uitzichtloze toestand van gans het marktplein zelf, met recht en reden, aangeklaagd. De vraag wat de Stad zinnens was werd afge wenteld met de bevestiging dat het Bestuur der We gen van het Departement van Openbare Werken moest instaan voor de oplossing. De gemeenteraad nam voorlopig vrede met de verklaring dat een conferentie belegd werd tussen het Actiecomité voor de economische expansie van het arrondissement Aalst en het Bestuur der Wegen te Gent, waarop, onder meer, het vraagstuk van het marktplein van Denderwindeke zou besproken wor den. Het geval kreeg weerklank in het PARLEMENT via het Bulletijn van vragen en antwoorden in de Senaat. XXX V.U.-senator Paul Peeters stelde op 23 FEBRUA RI 1982 de vraag nummer 37 betreffende een ver klaring door het Schepencollege tijdens de gemeen teraadszitting van 13 MAART 1981, datum waarop de Ninoofse gemeenteraad niet gezeteld heeft. Hierna letterlijk de VRAAG aan de minister van openbare werken betreffende de rijksweg 55, de ver harding van het marktplein te Denderwindeke (Nino- ve) Tijdens de gemeenteraadszitting van 13.3.1981 te Ninove werd door het Schepencollege gemeld dat de verharding van het Marktplein te Denderwin deke niet opgenomen was in het prioriteitenplan van Openbare Werken en dit wegens besparingen. Gezien de zeer slechte staat van genoemd plein, vernam ik graag van de geachte Minister of het hem mogelijk is mij te melden wat men denkt te doen om deze onhoudbare toestand te saneren. Het ANTWOORD VAN DE MINISTER in het bul letijn nr 10 van 23 maart 1982) Ingevolge zijn vraag heb ik de eer het geacht Lid mede te delen dat het eigenlijke marktplein te Denderwindeke tot het gemeentedomein behoort. De aanpalende gronden die door het Rijk zijn aan gekocht ter verwezenlijking van de rooilijn der RW. 55 Ninove-Edingen worden evenals het marktplein als parkeerterrein gebruikt. De stad Nincve heeft destijds gevraagd deze terreinen gelegen buiten de eigenlijke rijweg in te richten ais parkeerplaats met tussengelegen groenstrook. Afgezien van het feit dat deze herinrichting en de beplanting geen hypotheek mag leggen op de latere modernisering van RW. 55 kan de uitgave hiervoor niet ten laste van het Rijk gelegd worden. Wel kan dit terrein bereidbaar gehouden wor den door het uitvlakken en profileren van de putten met steenslag of dolomiet. XXX Op 6 april ging de conferentie door van het Actiecomité voor de economische expansie van het arrondissement Aalst met het Bestuur der Wegen te GENT. (Lees verderop pagina 3) 20. Op een ogenblik waarop meer dan 10% van de actieve bevolking werkloos is gevallen is het belang rijk dat alle mogelijkheden om aan werk te geraken en ook te geven worden benut. Het past in het anti cyclisch beleid en het is sociaal zeer waardevol. Anderzijds weet iedereen het nu stilaan wel dat kortzichtig wanbeleid en politieke onmoed op natio naal en lokaal vlak onze toekomst hebben opgeof ferd en in bepaalde gevallen nog blijven opofferen aan de voordelen en voorrechten van vandaag. Een goede arbeidsplaats is er één die haar vruchten af werpt voor onze economie en samenleving en niet zomaar iemand een maandbedrag bezorgt om hem bezig zou men niet beter zeggen onledig te houden. Er is dus wel degelijk nood aan een gedurfd sociaal-economisch beleid dat enerzijds het even wicht weet te vinden tussen de harde werkloosheids- problematiek en anderzijds constructief en actief «werk» kan leveren. Daarbij wordt tegenwoordig soms terecht, soms niet terecht naar de initiatie ven van de gemeente gelonkt. De gemeente kan best een eersterangswerkge ver zijn, maar meer dan ooit zijn ook de gemeenten indien ze zichzelf een toekomst op lange iermijn willen verzekeren financieel beperkt. Een realis tisch personeeiskader, niet te weinig maar ook niet teveel, moet worden uitgebouwd. Wat echter een realistisch kader is blijft op zijn minst een open vraag die in niet belangrijke mate afhankelijk is van de Sinterklaasroeping van de betrokken gemeente vaderen. Een andere kernvraag betreft de mate waar in men kan toelaten dat de gemeente werk en dus ook tewerkstelling uit de privé-sfeer weghaalt. Dit is inderdaad iets dat steeds meer gebeurt het ophalen van het huisvuil, het uitvoeren van kleine openbare werken, karweidiensten... In elk geval is het wenselijk een personeelska der dat overbezet is, durven af te bouwen tot de gewenste en ideale bezetting en het op dat niveau goed te organiseren. Eventueel zou ook de arbeids duur kunnen worden aangepast. Is het in deze tijd waar middelen beperkt zijn immers niet rechtvaar diger twintig gezinnen een tweede, weliswaar een half-time betrekking te bezorgen in plaats van tien gezinnen met twee inkomens en tien gezinnen met één of nog minder inkomen? Waarom ook niet ge daan maken met overuren en recuperatie in de plaats geven?... (Lees verder op pagina 2) e«6/ vzw

Denderklok | 1982 | | pagina 1