d e zw u^ams NINOVE EN HET GERECHT EDIT ORIAAL Zesenvijftigste Jaargang Vrijdag 23 april 1982 EEN EXPERT Verkeer in Ninove, echt onmogeSijk? Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 0400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 Prk. 000-0478685-67 Prijs voor Jaarabonnement500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Een volksvertegenwoordiger heeft de Vice Eer ste Minister en Minister van Justitie en Institutionele Hervormingen ondervraagd over de wijziging van de kantongrenzen van Vredegerechten. De VRAAG luidde letterlijk als volgt. De aanpassing van de grenzen van de vredege rechten, noodzakelijk ten gevolge van de fusies van gemeenten zijn tot heden uitgebleven. Ik verneem dat men aan de uitwerking ervan op dit ogenblik bezig is en dat is positief. Is het echter waar dat de hertekening van de kantonnale ressor ten niet beperkt blijft tot hetgeen noodzakelijk is ingevolge de fusies van gemeenten of dat men een veel ruimere wijziging van de kantongrenzen zou overwegen? In dit laatste geval wil ik de vraag stellen naar het waarom van deze wijzigingen, vooral omdat behoudens de fusie van gemeenten mijns inziens geen enkel ander feit aanleiding kan geven tot een grootscheepse wijziging van de kantongrenzen. In het bulletijn van vragen en antwoorden num mer 13 dd 16 april van de Kamer verscheen het MINISTERIEEL ANTWOORD in volgende bewoordin gen. In december 1976 werd de Commissie opge richt met de dubbele opdracht de vigerende bepa lingen van het Bijvoegsel bij het Gerechtelijk Wet boek aan te passen aan de wet van 30 december 1975 houdende de samenvoeging van sommige ge meenten alsmede de gebeurlijke anomaliën die uit deze aanpassing mochten zijn ontstaan, in de mate van het mogelijke, uit te schakelen. Het is juist dat in de loop van de werkzaamhe den van voormelde Commissie ook rekening gehou den werd met andere elementen, inzonderheid de bepalingen van het wetsontwerp betreffende de po litierechtbanken. Ingevolge opmerkingen van de Inspectie van Fi nanciën en van de Minister van Begroting wordt de door de Commissie voorgestelde tekst thans opnieuw onderzocht. Die kwestie mag Ninove niet onbetuigd laten. Elf van de twaalf deelgemeenten van Groot-Ni- nove vallen onder de bevoegdheid van de rechtbank van eerste aanleg van Den- de nnonde de handelsrechtbank van Dendermonde, af deling Aalst de arbeidsrechtbank van Aalst het vredegerecht van Ninove. EEN enkele van de deelgemeenten van Groot- Ninove, bepaaldelijk Voorde, valt onder de bevoegd heid van de rechtbank van eerste aanleg van Oude naarde de handelsrechtbank van Oudenaarde de arbeidsrechtbank van Zottegem het vredegerecht van Geraardsbergen. Aldus beschikt Ninove thans over een waaier van twee verschillende rechtsspraken op gebied van rechtbank van eerste aanleg, van handelsrechtbank, van arbeidsrechtbank en van vredegerecht. Een bepaalde rechtsspraak voor circa 32.000 inwoners en een andere bepaalde rechtsspraak voor circa 1.500 inwoners van DEZELFDE STAD De bestendiging van dergelijke wantoestand kan noch het Gerecht noch de rechtsaanzoekers ten goede komen. Het verwekt verbazing om niet méér te zeg gen in april 1982 te moeten vernemen dat dit probleem met andere onderzocht worden door een speciale commissie, daarvoor opgericht ...in decem ber 1976... We zijn ervan overtuigd dat onze schepen voor fusieproblemen het geval met scherpe aandacht volgt. 't Is een geruststelling. A.D.R. 21. Op zaterdag 10 april werd te Aalst in een feest zaal een konferentie belegd over «dorps- en stads kernvernieuwing». Het ging in hoofdzaak over «herwaarderingsge bieden» en over «toelagen of rentevermindering bij aankoop of renovatie in deze gebieden», ten behoeve van architekten-inpenieurs, aannemers van bouw- en woninginrichtingswerken, privé eigenaars, politieke mandatarissen van provincie, gemeenten, O.C.M.W.'s. Er werden drie inleiders gemeld, onder wie Leo nard Quintelier, Kabinetsattaché (Hi), adviseur ruim telijke ordening, schepen ruimtelijke ordening Ge raardsbergen. We veronderstellen dat voorzegde gewichtige personaliteit gewag zal gemaakt hebben over ons gewestplan en over de wijze waarop het B.P.A. Burchtdam van Ninove erop getoverd werd i België is het land met het dichtste autosnelwe gennet van Europa. Het spoorwegnet is internationaal bekend om zijn uitgebreidheid en gelukkig minder om zijn winterweervertragingen en het gebruik ervan als politiek drukkingsmiddel. Verkeer, transport, communicatie zijn in deze tijd van internationalisering sleutelbegrippen. Alhoe wel «zomaar autorijden» ongelooflijk duur is gewor den, blijft de doorsnee-burger in de ban van zijn ge motoriseerde vierwieler. Voor de luxe. voor dit stukje geluk en individue le vrijheid worden zware prijzen betaald. Vooreerst wordt er financieel gezwoegd om de wagen te kopen, af te betalen en rijdende te houden. En wordt des noods op andere posten gespaard. Zo bleek met de grote oliecrisis plots de vleesconsumptie in de E.E.G. die overigens tot dan toe een duidelijke groei trend had gevolgd, met een paar procent af te ne men. Een andere priis werd betaald in landbouw grond, bossen en ontwrichte omgevingen. Dit beant woordde deels aan de nooit honderd proceni ver mijdbare «achterkant» van de vooruitgang auto wegen zijn zonder meer noodzakelijk voor de ont wikkeling van internationaal massavervoer deels aan de weinig milieubewuste burgers en beleids mensen die er politiek of ander brood in zagen. De tijd van de autowegexcessen is nu echter gelukkig voorbij. De economische crisis heeft er meer dan haar duitje toe bijgedragen dat iedereen tot het nodige realisme terugkeerde. Daarmee is de kous niet af. Hoewel iedereen van ons in een liefde-haat relatie leeft met het ver keer blijkt dat dit verkeer dan ook nog een echte dooddoener in de meest afgrijselijke en enge bete kenis van het woord is. Meer dan de overal woeke rende hartziekten waarvan er waarschijnlijk heel wat worden opgedaan in het... verkeer meer dan de talrijke ongeneeslijke ziekten is het verkeer de bondgenoot van Piet-met-de-zeis. Het aantal onge vallen met bromfietsers, fietsers, voetgangers en automobilisten is een tragisch gegeven in de tijd waar men vlekkeloos een paar mensen naar de maan kan sturen. Verkeer is iets waar men gewoon niet zonder kan. Dit belet niet dat het verkeersbeleid zeker een onvoldoende op zijn schoolrapport voor de jaren zeventig krijgt. Tot ons aller spijt moeten wij vast- (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1982 | | pagina 1