G77 ^/aaivs e O/V EDIT ORIAAL SCHOOLFEEST Zesenvijftigste Jaargang Vrijdag 21 mei 1982 I r e a Sport in Ninove. INSTITUUT HH. HARTEN NINOVE Zaterdag 22 en zondag 23 mei 1982 Jeugdtheater Nele Jeggpap New Orleans Jazzband Vrij Podium Een etentje... uit? Doorlopend Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 4 v 25. Sport is gewoon niet meer weg te denken uit onze samenleving. De media, de radio en vooral de televisie, hebben er toe bijgedragen dat sport op de meest passieve manier kan worden beleefd thuis, in een luie zetel, voorzien van de nodige spijs en drank. Het is een echt Romeins circus geworden. Bloedige nummers als grote prijzen voor formule I en boksen worden afgewisseld met de massahyste rie rond masochistische wielrenners die over antieke kasseien worden gejaagd en voetballers die elkaar naar het leven staan. En iedereen «leeft» er in mee. Wanneer een be langrijke voetbalmatch op woensdagavond wordt uit gezonden wordt 's anderendaags een verhoogd ab senteïsme vastgesteld in de autofabrieken. De ko mende weken met de Ronde van Italië, de Ronde van Frankrijk en de «Mundiai» in Spanje dreigen een zware dobber te worden voor de personeelschef en de produktiviteitsmanager van deze en vele andere bedrijven. Het zal hun een troost wezen dat Dallas binnenkort van de buis verdwijnt want dat programma blijkt het absenteïsme van de vrouwen te beïnvloe den... Het hele sportgebeuren is bovendien onvoor stelbaar gecommercialiseerd. Dit heeft er toe bijge dragen dat zelf sport doen steeds meer als een noodzaak is in onze wereld van stress en zittende beroepen wordt ervaren. «Ren je rot», «sport plus», «olympisch minimum»... iedereen kent het succes van deze akties. Met duizenden trekken zij er op zondagmorgen met de fiets op uit om, naar ieders kunnen, een persoonlijk stukje wielerepos te schrij ven. Ontelbaar zijn degenen die een tweede jeugd ontdekken in hun deelname aan wandelingen, jog- ging-wedstrijden en hoe langer hoe meer ook in de ellende van de marathon. En dan is er de jeugd. De generaties die fit ble ven door zware handenarbeid na de speelse school tijd, het klauteren in de bomen, het ronddolen in stukjes opgerepte natuur, zijn voor de jeugd van van daag getuigen van een stukje onbekend verleden. De schooltijd is ernstig geworden. De ongerepte na tuur of wat er nog van overblijft is geklasseerd en dan kan je er met meer spelen. Waar kan zij dan wel terecht? Men kan moeilijk als een revolutionair denker worden bestempeld als men zegt dat een gezond lichaam oefening en sport nodig heeft. Uit de oud heid kunnen wij ons allemaal wel de Spartaanse opleiding en de nu nog gangbare Romeinse uitdruk king «mens sana in corpore sano» of een gezonde geest in een gezond lichaam. Sport, spel en beweging worden dus erkend als een conditio sine qua non voor een evenwichtige en gezonde ontplooiing. Het wGrdt hoe ianger hoe meer beschouwd als een recht voor iedereen, ook voor de gehandicapte en de bejaarde. Het wordt hoe langer hoe meer een deel van onze kuituur en het algemeen welzijn. Onvermijdelijk komt men dan terecht bij het begrip massasport. Wie massasport zegt, zegt infra structuur en sportbeleid en denkt daarbij aan de rol van de nationale en lokale overheid. De politici moeten niet de menners van sport clubs zijn andere extra-sportieve belangen zouden de doorslag kunnen geven in het beleid zij moe ten er wel naar streven een gunstig klimaat voor de sportbeoefening te scheppen. Op hun congres over «Gemeentebeleid» benadrukten de C.V.P.-Jongeren de viervoudige taak van de overheid voor de sport het opstellen van een sportbeleid op een meerjaren- basis, het aanbieden van sportinfrastructuren, het uitbouwen van een degelijk functionerende sport- dienst en het subsidiëren volgens criteria van objec tiviteit, kontinuïteit en doelmatigheid. in Ninove is men nog niet tot een sportbeleid op meerjarenbasis kunnen komen. De fusieperikelen zijn een mogelijk excuus... dat in de toekomst niet langer kan opgaan. Wij hebben nu wel een sporthal die voor zijn prijs misschien wel de sociaal meest verantwoorde en economisch minst onverantwoorde uit de reeks «N.P.P.'s» (Ninoofse Prestige Projec ten) is, hoewel een stad met 30.000 inwoners zonder atletiekpiste nu ook nog niet van de hoogste toren moet blazen. Normaal is op het gemeentelijk vlak de goede samenwerking tussen de schepen van sport, voor het beleid, de sportraad, als adviesorgaan, en de stede lijke sportdienst, voor de uitvoering, van wezenlijk belang. Voor Ninove rijst wel direct een eerste fun damenteel probleem wie weet iets af van het be staan van een specifieke sportdienst Al even noodzakelijk is een «marktstudie» over de sport. Voor een stad waar de aanpak van het sportbeleid nog in de kinderschoenen staat is het een must. Niemand in Ninove ook niet in de ge meenteraad kan op het ogenblik enig overzicht krijgen van de noden en de verlangens van de sport beoefenaars; van de meest ontbeerde infrastructuur; van de beschikbare, gewenste en potentieel beschik bare sportbegeleiders; van de sportprogramma s; van de beoefende sporten en hun frequentie. Sport en recreatie gaan steeds meer samen. Het is hoe langer hoe minder duidelijk waar het ene oe- gint en het andere eindigt. Fiets- en wandelpao^n, speelruimten met verantwoord spelmateriaal en groenvoorzieningen met rustbanken horen zowel thuis bij sport als bij recreatie. Met sport en recreatie komt men ook dicht bij stadskernvernieuwing straten kunnen omgevormd worden tot speelstraten en niet-bebouwde percelen kunnen als sport- en recreatieruimten worden ge bruikt. Wanneer men echter ziet dat het organiseren van een jogging door de stad voor een hele contra- verse zorgt is het zeker voor Ninove nog niet voor morgen. Met de steeds zwaarder wegende bezuinigings maatregelen zal men de bestaande infrastructuur optimaal moeten benutten. Een tussenoplossing kan er in bestaan dat de onbenutte capaciteit in de privé- sector (voetbalvelden, tennisterreinen,...) af te hu- speelt DE MARKIES VAN KARABAS naar het overbekend sprookje «De Gelaarsde Kat» van J. en W. Grimm. inkom 50 F. op zaterdag 22 mei te 15 en te 17 uur. een jazz-party in onvervalste New Orleansstijl. Deze Oostviaamse band trad op in Londen, Am sterdam, Keulen, Frankfurt, Hannover, Nashville, Memphis en New Orleans waar de band ere- burger van de stad benoemd werd. inkom individueel 70 F., gezinskaart 150 F. Deze kaart geeft eveneens toegang tot het Vrij Podium. op zaterdag 22 mei te 21 uur. door jong en ongekend talent een non-stop-show met zang, jazzdans, poëzie, mime, muziek, ballet toneel, volksdans... op zondag 23 mei vanaf 15 uur. om vlot U te kunnen bedienen dient U vooraf in te schrijven op het secretariaat. prijs volwassenen 300 of 400 F. kindermenu 150 of 200 F. op zaterdag 22 mei van 18 tot 21 uur en op zondag 23 mei van 11.30 tot 14.30 uur. café-chantant, bodega, ijs, broodjes, gebak, tea room, pannekceken... op zaterdag 22 mei vanaf 15 uur en op zondag 23 mei vanaf 11.30 uur. (Lees verder op pagina 2) «ft r

Denderklok | 1982 | | pagina 1