d e zin o\KsQe <//a EDI TORIAAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 11 juni 1982 VAN 27 MEI 1982 Huisvesting en stadskernvernieuwing. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstreat 10 - 0400 Ninova Tel. (054 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 14) Goedkeuring uitbreidingswerken waterteldinas- net in Hofstad te Okegem. Dhr Timmermans Het gaat over een uitbrei- ding van 128 m. voor de prijs van 261.000 F. gekeurd met 22 stemmen bij 1 onthouding (dhr De Riemaecker) Dhr De Riemaecker ik heb mij onthouden om de volgende reden voor 6 aansluitingen (ieder voor 1 zaak of 1 huis) werd 1.322.000 F uitgegeven Ik vestig er uw aandacht op dat ge dat niet kunt uit- houden. Dhr Evenepoel Wanneeer een verkaveling aangevraagd wordt gebeuren de aansluitingen op de kosten van de verkavelaar. Dhr De Riemaecker Maar op 6 gevallen wa ren er maar 2 verkavelingen. Dhr Prieels is het globale gesubsidieerde plan hier dan niet van toepassing? Die aangehaalde gevailen moesten toch ook in dit plan opgenomen Dhr Timmermans Van hogerhand werd er aan de betoelaging gesnoeid. Alleen bepaalde woonge bieden kwamen nog in aanmerking en afzonderlijke hoeken niet. 1 Dhr Prieels Waar dan niet? Dhr Timmermans Het zijn meestal gevallen van vóór de fusie? Mevr. Martens-De Kegel De aansluitingen voor water zijn veel duurder dan voor elektriciteit en gas. Dhr Timmermans De kosten liggen hoger. Dhr Torrekens Maar ook omdat men niet praktisch werkt bij de aanleg. Dhr De Riemaecker Zeer juist. Dhr Torrekens Op een bepaalde plaats had men veel voordelen gehad indien de leiding aan de beide kanten van de weg had gelegen. Dhr Timmermans Dan had die inwoner slecht water gehad. De leiding wordt overal aan ene kant van de weg gelegd voor de kwaliteit van het water en om de nodige druk te bewaren. In Hofstad wordt een watercircuit aangelegd. 15) Goedkeuring uitbreidingswerken aan het water- leidingsnet langsheen Herlinckhovestraat, Lan- gemuren, Gentse- en Elnonestraat te Ninove Goedkeuring. Dhr Timmermans De uitbreiding kost 1.335.000 F en de ontdubbeling 943.000 F. Dhr De Riemaecker Dit is hier een typisch ge val voor de werkwijze van de Maatschappij trachten goed te maken wat zij zelf slecht gepresteerd heeft. Dit moet hier gezegd worden omdat er niemand naar de vergadering van de aandeelhouders gaat Goedgekeurd met 22 stemmen bij 1 onthoudinq (dhr De Riemaecker) 16) Uitbreiding waterfeidingsnet te Appelterre- Eichem, Breeweg Goedkeuring. Dhr Timmermans Het is een uitbreidinq van 100 m. die 137.000 F kost. Dhr Torrekens Het was dit geval dat ik daar straks bedoelde. Goedgekeurd met 22 stemmen bij 1 onthouding (dhr De Riemaecker) 17) Uitbreidings- en aanpassingswerken aan het wa- tecleidingsnet langsheen de Vanderschueren- straat te Nederhasseit Goedkeuring. Dhr Timmermans De aanpassing zal 452.000 F kosten en de uitbreiding 830.000 F. Dhr De Riemaecker Hoe lang ligt de water leiding daar al? Dhr Timmermans - Zo een 6 a 7 jaar. Dhr De Riemaecker En nu al zo een uitqave voor slechte aanleg. Dhr Timmermans Inderdaad. We zullen die bemerking overmaken aan de Maatschappij. Dhr De Riemaecker Er wordt daar gewerkt op een waterachtige manier. Goedgekeurd met 22 stemmen bij 1 onthoudinq (dhr De Riemaecker) 18) Brandweerarsenaaï Ninove Sanitaire installa tie Goedkeuring eindafrekening. 569 4^rFTimmermans 00 eindafrekening bedraagt Algemene goedkeuring met 23 stemmen. 19) Verbeteringswerken aan buurtweg nr. 29 (Ne- derwijk) te Ninove Goedkeuring aangepaste eindafrekening. 13 ;D92r63oTermanS °e einda,rekenin9 bedraagt Goedgekeurd met 13 stemmen bij 10 onthoudin gen (C.V.P. en V.U.). Dhr Torrekens Wij onthielden ons ook reeds vroeger op dit punt. 20) Waterloop nr. 5.129 (Kabbeek) te Aspelare Goedkeuring aankoop in der minne om reden van openbaar nut. Dhr Timmermans Het gaat om 10 innemingen of samen 141 m2. Dhr Prieels Eigenlijk is het toch een ruiling'? Dhr Timmermans Inderdaad. Dhr Prieels Die kwestie sleept al 8 jaar aan. Dat kon beslist wat sneller. Algemene goedkeuring met 23 stemmen. 21) Verbeteringswerken aan waterloop 5.093 (Paar- debeek) en buurtwegen nrs. 17 en 22 (deel) te Outer Goedkeuring onteigeningsplan en -tabel der grondinnemingen Vaststellen ver goedingen. Dhr Timmermans Het gaat over een opper de™ ^ar> 690 m2 V00r de pr'js van 286.707 F plus 23.500 F pachtvergoedingen en 157.898 F vergoedin gen voor het verlenen van doorgang. Dhr Torrekens Wat betekent die laatste ver goeding? Dhr Timmermans Dit zijn vergoedingen voor e inneming door de aannemer om gemakkelijk te kunnen werken en zijn materialen te plaatsen. Dhr Cailebaut Zijn die werken al aangevan gen? Dhr Timmermans Ze zullen weldra beginnen Dhr De Riemaecker Ik kan niet aanvaarden dat daar gewerkt wordt aan 3 miljoen F de hectare Dhr Timmermans Wij kunnen daar niets aan doen. 28. (Lees verder op pagina 2) Vroeger hoorde men maar al te vaak zegoen dat wanneer het niet goed gaat met de bouw,"de economie in slechte papieren is geraakt. De realiteit van vandaag schijnt dit te bevesti gen. Er zijn tienduizenden werklozen in de bouw. n tegenstelling tot het begin van de jaren zeventig toen de bouw een echte «boom» kende is deze sec tor zwaar aangeslagen door de crisis. De oorzaken zijn velerlei door de sterke vraag zijn de prijzen van de grondstoffen, de arbeidskrach ten, de bouwmaterialen en niet in het minst deze van de bouwgronden onvoorstelbaar gestegen. Tevens mag men niet vergeten dat de tijd van de grote bevolkingstoename voorbij is. Sinds 1967 kan een snelle vermindering van de bevolkingsaan- groei worden vastgesteld. Voor de jaren '80 wordt slechts een aangroei van 71.000 inwoners ver wacht. Voor de jaren '90 wordt dit geschat op - 7b.000 inwoners. Men kan dus gerust zeggen dat de bouw niet moet rekenen op een nieuwe stimulans vanuit de privé-sector voor residentiële huisvesting met een gemiddelde jaarlijkse aangroei van 7.000 inwoners of 2.000 gezinnen. De Belgische situatie steekt schril af tegenover deze in de meeste ontwikkelingslanden. De meeste inwoners hebben er nog geen deftige woning en de bevolkmgsaaangroei is enorm. Maleisië bijvoor beeld heeft nu 14 miljoen inwoners, in het jaar 2010 zullen het er bij de 30 miljoen zijn. Wie echter bouwt heeft koopkracht nodig. Wiie koopKracht heeft krijgt kredietwaardigheid en kan geld ontlenen, in België zoals in heel wat andere industrielanden is de intrestvoet echter uit de hand gelopen. Bouwen kost heel wat geld en wanneer je het geld zelf ook nog moet «kopen» (ontlenen) wordt het voor de meeste mensen onmogelijk Ook in de ontwikkelingslanden is de koopkracht te beperkt om op een massa-boom vanuit de privé- sector te rekenen. Tenzij het een van die «nieuwe rijken» betreft, in de oliestaten worden meer villa's geDouwd dan sociale woningen, ook al zijn er van deze laatste nog heel wat tekort. Het moet daar echter allemaal zo snel gebeuren dat je er voor een gewoon privé-appartement gemakkelijk 15.000 frank moet neertelien. In de ontwikkelingslanden, die een stevige maar niet door oliedolliars geïnflateerde eco nomische groei kennen, zoals Singapore, Venezuela, Zuid-Korea, Maleisie, Hongkong.... is de groei ge zond maar toch nog explosief door de vrijkomende koopkracht. Zo bouwt de Maleisische overheid tus sen 1980 en 1985 een... half miljoen sociale wonin gen. IS de bouw in België een blijvende recessie beschoren Dat valt sterk te betwijfelen. Hoewel er niet moet worden gerekend op een snelle ont- (Lees verder op pagina 2) Raadszitting

Denderklok | 1982 | | pagina 1