A ''is/ en ylaams b^ Kj O Qrj Raadszitting EDIT ORIAAL BROEDERSCHAP Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 18 juni 1982 VAN 27 MEI 1982 Een moeilijke tijd voor de vrede. VAN SINT-KRISTOFFEL TE POLLARE GROTE WIJDINGSDAGEN Zondag 20 juni te 10 uur: Solemnele Mis met homilie ter ere van Sint-Kristoffel voor de bedevaarders. Te 11 uur Tombola. Zegening der voertuigen. Zondag 27 juni te 10 uur Solemnele Mis met homilie ter ere van Sint-Kristoffel voor de bedevaarders. Te 11 u. zegening der voertuigen. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 27) Voorstel van dhr. U. Verekens tot het goedkeu ren van een motie tot het atoomvrij-verklaren van het grondgebied der stad Ninove. Dhr Verekens Mijnheer de Burgemeester, geachte Collega's, Uit diverse persartikels en verklaringen van voor name politici leren wij dat de Belgische regering voorbereidingen treft tot het plaatsen van 48 kruis raketten. Het gevaar is dus niet denkbeeldig dat ten gevolge van de aanstaande NAVO-zitting in Bonn (9-10 juni) onze regering definitief zal beslissen tot opstelling van die raketten. Tegelijk met de NAVO-zitting is er te New-York een Bijzondere Zitting van de Verenigde Naties over ontwapening (7 juni tot 9 juli). Op deze zitting zullen er tot de regeringen en de wereldgemeenschap op roepen en voorstellen worden gedaan om tot ont wapenen te komen. De betoging op 25 oktober 1981 te Brussel, waaraan 200.000 mensen - ook Ninovieters - deelna men, én de massale betogingen in andere Europese steden, hebben duidelijk aangetoond dat de publieke opinie zich verzet tegen de atoomwedloop. Een opiniepeiling (uitgevoerd in opdracht van de krantengroep «De Standaard») tussen 14 en 18 oktober 1981 toonde ten andere aan dat 65,9% der Belgen zich ongunstig uitliet tegenover het installe ren van kernraketten; voor Vlaanderen lag het per centage zelfs hoger en bedroeg 67,6. Dat de beweging tegen de atoomwapenwaanzin zich ondertussen verder heeft uitgebreid kan slechts normaal worden genoemd. Niet alleen in Vlaanderen, België, West-Europa, doch ook in de Verenigde Sta ten en Oost-Europa is de laatste tijd een belangrijke stroming op gang gekomen voor de bevriezing van de nucleaire bewapening als eerste belangrijke stap tot een effectieve ontmanteling van alle wapensys temen. Het wordt stilaan duidelijk dat enkel een niet- plaatsen van de atoomraketten de weg naar de ont wapening zal vrijmaken. De druk van de publieke wereldopinie heeft reeds bijgedragen tot het nul-optievoorstel van pre sident Reagan, de moratorium-beslissing van presi dent Brezjnjev en de mogelijke ontmoeting van beide presidenten in het najaar. Zowel het nul-optievoorstel als de moratorium beslissing worden door de opinie nog terecht als onvoldoende beschouwd. Daarom moet de druk op de beide grootmachten, die onderhandelen in Genè- ve, nog worden opgevoerd om tot werkelijke resul taten te komen. Binnen het kader van het toenemend wereld- verzet tegen kernbewapening stelt de SP-fractie aan deze gemeenteraad voor om door een symbolische daad, eveneens uiting te geven aan het verlangen van onze Ninoofse bevolking om een einde te zien komen aan de bewapeningswedloop. Uit bezorgdheid om de veiligheid van de bevol king die wij hier vertegenwoordigen en bevreesd voor de enorme gevaren van kernwapens acht de SP-fractie het inderdaad noodzakelijk dat de gemeen teraad zou ingaan op de oproep van het Vlaams Aktiekomitee tegen atoomwapens (V.A.K.A.) om on ze stad «atoomvrij» te verklaren, net zoals 75 andere Vlaamse gemeenten dat tot nu toe deden. Het zal U niet onbekend zijn dat inmiddels ook te Ninove een afdeling van VAKA werd opgericht die zich o.a. tot doel heeft gesteld om in deze Raad een motie te laten stemmen tegen plaatsing, transport, opslag of aanmaak van kernwapens op het grond gebied van Ninove. Door de aktie van VAKA tijdens de jongste vier weken onderschreven reeds meer dan 40 Ninoofse verenigingen een wilsuitdrukking om onze stad «atoomvrij» te laten verklaren. Niet onbelangrijk daarbij is het feit dat de Ste delijke Jeugrdaad zijn visie terzake heeft kenbaar gemaakt aan de gemeenteraadsleden in een circulai re van 19 mei II. en dat deze adviesraad aan de gemeenteraad vraagt zich te verzetten tegen het plaatsen van kernwapens in ons land en in deze streek in het bijzonder. Om o.m. aan al deze betrachtingen tegemoet te komen is de SP-fractie van mening dat de gemeente raad zich over de gestelde problematiek moet be raden en een standpunt dient in te nemen. Door het goedkeuren van de motie die wij U voorleggen, neemt U een duidelijke houding aan t.a.v. de bewapeningswedloop en de vernietigende kracht van moderne kernwapens. De motie dringt aan op een wederzijdse en ge lijktijdige ontwapening zowel vanwege het Warschau pact als vanwege de NAVO en doet een beroep op onze nationale regering om onderhandelingen over ontwapening snel tot resultaten te doen leiden. Zij spreekt zich uit tegen de plaatsing, het transport, de opslag of aanmaak van kernwapens op het grondgebied van Ninove en beschouwt dit grond gebied als kernvrije zone. Tot slot, en dat is wel een ander aspect van alles wat rnet kernenergie te maken heeft, wordt in de motie aangedrongen om bouw en exploitatie van kerncentrales tegen te gaan en meer alternatieve energiebronnen aan te spreken. De tekst van de motie die ik U in naam van mijn fractie voorleg is de volgende De gemeenteraad van Ninove, bijeengekomen in vergadering van 27 mei 1982, spreekt zich uit tegen de plaatsing, het transport, de opslag of aanmaak van kernwapens op het grondgebied van de gemeente Ninove en be schouwt dit grondgebied als kernwapenvrije zone; is zich bewust van de eerder symbolische betekenis van deze houding in het kader van de ver nietigende kracht van moderne kernwapens. Daarom roept de gemeenteraad de burgemeesters in Vlaan deren en in Europa op om gelijkaardige besluiten te laten nemen in het belang van de inwoners die zij vertegenwoordigen; is ervan overtuigd dat een wederzijdse en gelijktijdige ontwapening, zowel vanwege het War- (Lees verder op pagina 2) 29. Het gaat echt niet goed met de vrede in de wereld. Hoewel iedereen er de mond van vol heeft. Alle politiekers, groot en klein, werpen zich op ais verdedigers van de pacificatie, ledereen staat achter de vredesbeweging, de Paus krijgt van iedereen de nodige schouderklopjes voor zijn vredesinitiatieven en zelfs Reagan ziet er nu elektoraal brood in. En het betert er nochtans niet op. Integendeel. De Britten dreigen door te veel onstuimigheid en door de uitbuiting van de wankele binnenlandse toe stand vanwege de Argentijnse militaire junta met een klein Vietnam te blijven zitten. De Poolse zomer is reeds lang voorbij. Het Midden Oosten waar er enige maanden geleden hoop op beterschap was baadt meer dan ooit in het geweld Irak en Iran. Israël. Libanon en Syrië. Ondertussen bedrijven de Russen de krijgskunst in Afghanistan. En dan is er ook nog Latijns- en Midden Amerika met Guatemala en El Salvador op kop en zoveel andere vergeten oorlogen in alle hoeken van de wereld. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1982 | | pagina 1