tl rist e/? ^iaams \j o v/y Raadszitting B.P.A. BURCHTDAM EDITORIAAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 2 juli 1982 VAN 17 JUNI 1982 Drie kabinetsleden van Ruimtelijke Ordening werden onder aanhoudings mandaat geplaatst Gemeentefinanciën en belastingen een lang verhaal Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Even na 19u30 uur verklaart Burgemeester Co- syns de zitting voor geopend. Afwezig dhren Cooien, Coppens P., Van Vaeren- bergh K., Van Varenberg A., Van Waeyenbergh. Dhren Waltniel, Moens en Stevens zullen met enige vertraging hun plaats innemen. Dhr Burgemeester Wij vernemen het overlij den van dhr Hector Van Muylem van 1946 tot 1952 schepen van Nederhasseit, van 1953 tot 1976 burge meester van dezeifde gemeente. Kort geleden werd hij vereerd met de titel van ere-burgemeester. Tot zijn nagedachtenis vraag ik U een minuut stilte te bewaren. 1Mededeling brief van dhr Gouverneur in verband met de gemeenteraadsverkiezingen 1982. Dhr Burgemeester leest de brief van dhr Gou verneur. 2) Kennisgeving proces-verbaal van onderzoek van de stadskas over hef tweede kwartaal 1982. Dhr Evenepoel brengt verslag uit over de stads kas die over een vermogen beschikt van 236.560.337F 3) Goedkeuring aangaan van lening ter vereffening van het stadsaandeel saldo verschuldigd voor de uitvoering wegenwerken in de Krepelstraat. Dhr Evenepoel Het gaat om een lening van 640.000 F terugbetaalbaar over 20 jaar. Algemene goedkeuring met 23 stemmen. 4) Intercommunale Inter gem goedkeuring verle nen van waarborg der overgenomen leningen. Dhr Evenepoel Het gaat om een bedrag van 36.319.872 F of 6,4%. Goedgekeurd met 22 stemmen bij 1 onthouding (dhr De Riemaecker). Dhr De Riemaecker Ik heb mij onthouden omdat men ons niet zegt hoeveel anderen moeten betalen. 5) Intercommunale Intergem F.M.- en T.V.-dis- tributie goedkeuring verlenen van waarborg voor het aangaan van een lening. Dhr Evenepoel Hier gaat het om een bedrag van 8.796.959 F of 7,04%. Dhr Timmermans Het is het ten opzichte van de deelgemeenten. Dhr De Riemaecker We hebben toch zeker wel het recht te weten wat andere vennoten betalen. Goedgekeurd met 22 stemmen bij 1 onthouding (dhr De Riemaecker). 6) Kerkfabriek St.-Pieter te Meerbeke Uitbren gen advies over de beslissing tot verdisconte ring van vastbeioofde toelagen voor dringende herstellingswerken aan de pastorie. Dhr Evenepoe! Het gaat over een bedrag van 397.009 F. Algemene goedkeuring met 23 stemmen. 7) Kerkfabrieken Uitbrengen van advies over de rekeningen 1981. Dhr Evenepoel Is het nodig dat ik al die cijfers lees? Dhr De Riemaecker Neen. Algemene goedkeuring met 23 stemmen. 8) Goedkeuring van de verkoop van een perceel grond in het industriepark te Ninove. Dhr Desprets Het gaat om de verkoop van 1 Ha 47 aren 15 ca. voor de prijs van 2.575.125 F. Dhr De Riemaecker Ik meen dat het best ware deze zaak in geheime zitting te bespreken. Dhr Burgemeester Akkoord. 9) Aankoop van een vuilniswagen Goedkeuring Vaststellen wijze van gunnen van de opdracht Goedkeuring voorwaarden. Dhr Timmermans Er is een derde wagen die grof en huisvuil ophaalt dringend nodig. Wij zullen een beperkte offerteaanvraag doen bij gespeciali seerde firma's. Dhr Torrekens Het gaat dus maar alleen over het principe van de aankoop? Dhr Timmermans Ja. Dhr Torrekens De bijgevoegde nota dateert al van één jaar terug. Dhr Timmermans Toen kregen we van de autoinspectie nog 1 jaar toelating om met de tweede wagen te rijden. Goedgekeurd met 22 stemmen tegen 1 (dhr De Riemaecker). 10) Waterzuivering Aanleg koliektor in bedding waterloop 5.125 Lavendel- en Beverstraat Voorlopige goedkeuring onteigeningsplan en tabel. Dhr Timmermans De onteigening gebeurt in 2 fazen 1het eigenlijke leggen van de collector waarvoor een oppervlakte van 6.092 m2 nodig is; 2) de ruimte die nodig is om de werken te kunnen uitvoeren 4.412 m2. Dan wordt ook De Dam toe gelegd wat nieuwe parkeergelegenheid zal scheppen Mevr. Martens-De Kegel Om het even welk waterzuiveringsstation er komt, deze collector is er nodig? Dhr Timmermans Ja. Dhr De Riemaecker Dit maakt deel uit van het algemeen rioleringsplan. Dhr Torrekens De kosten vallen ten laste van de Staat? Dhr Timmermans Ja. voor 100%. (Lees verder op pagina 2) 31. De bespreking van de rekening 1981 van de stad Ninove, is relatief rustig verlopen. Hier en daar waren er een paar grotere of kleinere prikjes van de oppositie naar de meerderheid over de benzine-affai re en een mogelijk coalitie-akkoord tussen C.V.P.-C.L. maar bij de eigenlijke bespreking van de rekeningen kreeg niemand, ook de nieuwe Schepen van Finan ciën niet, het echt moeilijk. In tegenstelling tot twee jaar terug toen een benzinekan werd stuk geschoten aan boord van het socialistisch vlaggeschip. Het schip blijkt uit steviger materiaal gemaakt te zijn dan het aluminium van de Faiklands maar nog steeds is een veilige haven ver af en verwacht men een zwaar september-offensief... Ondanks het rustig verloop van deze gemeente raad kan men niet voorbijgaan aan het feit dat het batig saldo teruggelopen is tot 45 miljoen in 1981 daar waar het nog 83 miljoen in 1980 bedroeg. De aanloop naar een periode van rode cijfers Dat is noch zeker, noch uitgesloten. Bij het opstellen van de laatste begroting werd door de oppositie reeds gewezen op deze mogelijkheid. Niemand weet in feite hoe nefast de invloed van de vijf jaar prestige- uitgaven zal zijn op de financiële gezondheid van onze gemeente. Een niet te onderschatten toestand waar onze gemeentevaderen persoonlijk voor ver antwoordelijk zijn. Daarnaast zijn er ook factoren die enigszins bui ten de «invloedssfeer» van de lokale politici liggen. Vooreerst is er de ongezonde verhouding met de nationale overheid. De lege staatskas leidt er toe dat de centen van vadertje Staat waarop de gemeenten aanspraak maken steeds meer druppelsgewijs en met steeds meer vertraging in de stadskas terecht komen. En nu de centen voor de gemeenten schaars zijn geworden is er ruzie in familie van de gemeenten ontstaan. Het Gemeentefonds dat dit gezinsbudget beheert blijkt geprangd tussen de Waalse en de Vlaamse «clan». Bij de Vlamingen wordt er gemord over de verdeelsleutels oppervlakte (1/3), aantal inwoners (1/3) er» personenbelasting (1/3). In Vlaams-nationale middens maar ook in meer gema tigde Vlaamse middens zou men dolgraag het voor Vlaanderen zo nadelige criteria oppervlakte van de baan willen. De haalbaarheid op nationaal vlak wordt echter in de huidige politieke omstandigheden en structuur sterk betwijfeld. Een andere factor die zeker op termijn de ge- budgeteerde financiën een flinke deuk kan geven betreft de versnelde inflatie. Hoewel de devaluatie reeds lang genoeg in de lucht hing werd op gemeen telijk vlak geen rekening gehouden met een toene- de inflatie als gevolg van de devaluatie. Veel zal natuurlijk afhangen van de mate waarin men er in zal (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1982 | | pagina 1