fs St. Gn \J EEN ZEER GROF RISICO... EDITORIAAL Zesenvijftigste Jaargang Vrijdag 9 juli 1982 Het nieuwe mediabeleid. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-67 Prijs voor Jaarabonnement: 500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Bij het opstellen van de kramen voor de dins- dagmarkt, was VEILIGHEID VOORTIJDS DE HOOFD BEKOMMERNIS. Zowel de veiligheid van de marktbezoekers ais de veiligheid van de ambulante handelaars zelf. Elke marktdag werd daarover en over het orden telijk en goed verloop van de markt de hand gehou den door de toenmalige afgevaardigde verantwoor delijke schepen. De veiligheidsmaatregelen werden meestal be gripvol onthaald doch, in bepaalde gevallen, met tegenzin. Niet dat deze handelaars het kwaad be doelden, doch ze vertikten het rekening te houden met het algemeen belang. De laatste mogelijke twijfel over de gegrondheid van zulk beleid verzwond met een brandramp nabij de toegang tot het marktplein. In minder dan 10 minuten ging de volledige inhoud van een winkelwagen met synthetische stof fen in de vlammen op. De uitbaatster werd met bij zonder erge brandwonden, gelukkig levend uit de vuurpoel gehaald. ledereen was er zich toen van bewust welke katastrofe Ninove zou beleefd hebben moest de brandramp ontstaan zijn in volle marktplein. iedereen had toen ook goed en wel begrepen waarom veiligheidsmaatregelen wenselijk en NODIG waren. Het opstellen van handelaars die met braadtoe- stellen werkten op de hoeken van het marktplein werd als vanzelfsprekend onthaald zelfs door hen aan wie de plaats sinds tientallen jaren vergund was. XXX Met het nieuw stadsbestuur is alles geleidelijk en grondig veranderd. Gedaan met een uurgrens voor de aankomst op het marktplein. Gevolg Het dulden van onbegrensde aankomst uren is de bestraffing van de nauwgezette handelaars die soms tot 9 u. 30... moeten wachten om zich defi nitief te kunnen opstellen op de hun vergunde plaats omwille van steeds dezelfde telaatkomers. Gedaan met de reinheid van het marktplein na het einde van de dinsdagmarkt. Gevolg Het stadspersoneel spendeert de dins dagnamiddag aan de opkuis van het marktplein, met inbegrip van de opruiming van vuilnis die bepaalde handelaars naar Ninove meebrengen omdat ze deze op andere markten elders niet mogen achterlaten... Het huidig stadsbestuur had en heeft maar één oogmerk de maximale verhuring van alle mogelijke open ruimten van het marktplein. Daarom werden veel te veel plaatsaanzoeken ingewilligd zonder na te zien of overtallige verkopers de rentabiliteit van bepaalde producten of waren niet in 't gedrang brengen. Daarom wordt geen belang meer gehecht aan het opstellen van braadapparaturen op of nabij de hoeken van het marktplein. Voor dergelijke handel werden vergunningen uitgereikt... midden het markt plein Daarom ook dat men zich niet verder stoort om veiligheid, omdat het nieuw ingenomen standpunt het niet verder toelaat. De toegangen tot het marktplein vanuit de Koe poortstraat, vanaf het Burgemeester Dokter Behn- plein, vanuit de Twijndersweg, vanuit de Oude Kaai- straat, vanuit de Despauteerstraat, vanuit de Lange- muntstraat en vanuit de Marktstraat bieden niet vol doende vrije ruimte voor de doortocht van een poli tiewagen, van een ambulantiewagen of van een klei ne brandweerwagen. Er bestaat geen doorgangsmogelijkheid tussen Oude Kaai en Marktstraat, noch tussen de telefoon centrale en de Langemuntstraat. Wij huiveren bij de gedachte alleen aan hetgeen er een dinsdagvoormiddag kan gebeuren in geval van ramp midden het marktplein of in geval van ramp in een van de gebouwen langs de Graanmarkt. Welke schade zal men moeten aanrichten en hoeveel gekwetsten zal het vergen eer hulpdiensten de plaats van de ramp zullen kunnen bereiken Ter overweging van de huidige onverantwoorde lijke verantwoordelijken XXX En wat met de VERANTWOORDELIJKHEID in geval van ramp Verantwoordelijkheid voor aanleiding en oorzaak van een ramp is een eerste kwestie die hier niet besproken moet worden. Verantwoordelijk voor GEBREK AAN VOORUIT ZICHT EN VOORZORG is een tweede kwestie, waar bij wij blijven stilstaan. Zullen getuigen voor het gebrek aan vooruitzicht en voorzorg ten; de overdreven bezetting van alle vrije ruim- de belemmering van toegangen en door tocht; de onmogelijkheid tot spoedige en doeltref fende hulpverlening; de uitbreiding dientengevolge van de om vang der schadelijke gevolgen. (Lees verder op pagina 2) 32. Reeds jaren zijn eindeloze discussies en be sprekingen aan de gang over het monopolie van de B R T. Steeds meer stemmen gaan op om de infor matieverstrekking in de handen van meer dan één omroep te geven. Sommigen gebruiken daarbij, al dan niet te recht, gevoelsgeladen argumenten. Zo wordt de B. R.T. nu eens ais een rode burcht, dan weer als een excentriek immoreel milieu beschreven. Anderen weten het in meer nationale maar daar om niet minder harde termen te verwoorden de B.R.T. kan niet beantwoorden aan de nood aan sterk gediversifieerde informatie betreffende plaatselijk socio-cultureel werk. Evenmin zou ze kunnen som migen benadrukken willen - ingaan op de nood aan inspraak vanwege individu en groepen. Tenslotte iigt de visie dat de B.R.T. niet voldoet aan de strenge eisen tot informatieverstrekking... die haar monopo liepositie zou kunnen rechtvaardigen niet zó ver van de «rode burcht»-visie. In liberale middens meent men best de vioer te kunnen vegen met de B.R.T. en wacht men met nau welijks verholen genoegen op een definitieve afreke ning. Niemand, ook niet in de wereld van die mensen waar hemel en aarde altijd blauw zijn, weet echter waarheen het echt moet. Niemand heeft echt zin om in de ether-anarchie van Italië te vervallen. En er zijn er slechts weinigen die het voor mogeiijk achten om, naast een paar commerciële zenders, de B.R.T. tot een superzender zoals de B.B.C. te maken, die wereldvermaard is om zijn kwaliteit en objectiviteit van de programma's. Hoe dan ook, wil de B.R.T. een kans maken om te overleven zullen toch een aantal stappen in de richting van de B.B.C.-optiek moeten worden ge maakt. Op de eerste plaats moet de B.R.T. zich kunnen beperken tot het verstrekken van informatie en tot het duiden van de feitelijkheid het situeren van de feiten in een objectief controleerbare context van causale verbanden, economische en politieke invloe den en sociale aspecten. En dat is praktisch gezien een hele boterham. Zijn de PLO-ieden «vrijheidsstrij ders» of «terroristen», is V.D.B. beschuldigd van be lastingsfraude of is een onderzoek ingesteld... De manier waarop iets gezegd wordt is dus bij zonder belangrijk én moeilijk en het is nog lang niet alles de selektie van wat niet en wat wel op het scherm of op de radio komt is mogelijk nog door slaggevender voor de objektiviteit. Het is inderdaad (Lees verder op pagina 2) 5^'"d t"ee*i/(

Denderklok | 1982 | | pagina 1