fs St. en q\K5QB z'ind Q(? DE VERKENNING IN GROOT-NINOVE EDIT ORIAAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 3 september 1982 De Nieuwe Orde in Ninove Anno 1977. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Onder deze titel werd een folder gepubliseerd met de steun van de gewestelijke V.V.V. (vereniging voor vreemdelingenverkeer) en van de federatie voor toerisme van Oost-Vlaanderen. Speciaal formaat, sobere tekst, verzorgde pre sentatie. Inhoud een bijdrage met foto van 13 monu menten in Ninove-stad en hetzelfde met foto's van 19 bezienswaardigheden in de verschillende deel gemeenten van Groot-Ninove. Op de voorzijde van de omslag de maquette van een modern complex, het nieuw administratief centrum ten behoeve van stads- en staatsdiensten. Het beeld geeft een klare kijk op een niet te verantwoorden verspilling van kostelijke gronden in volle stadskom. Zo b.v. en bepaaldelijk de 30 me ter-brede toegangsweg naar het stadhuis aange legd langsheen de 34-meter-brede Centrumlaan. Eerstdaags een speciale bijdrage over het nieuw stadhuis. Tijdens zijn bezoek aan Ninove vroeg Koning Boudewijn aan de begeleidende stadsoverheid, na nazicht van de maquette, of het complex bestemd was voor... gans de provincie. Op de binnenzijde van de omslag een prach tig geslaagd zicht op de achtergevel van de geres taureerde Sint-Corneliuspoort. De verkeersplaten opgesteld tegen de monu mentale poort ontsieren het zicht. Er moet middel bestaan om hieraan te verhelpen. Ter attentie van onze stadsbeheerders. De voorgevel van de Sint-Corneliuspoort is ook bezienswaardig, zoals gemotiveerd weergegeven in de tekst van de folder. Op bladzijde één het overblijfsel van de mo numentale ingangspoort van de voormalige abdij. Het bevindt zich op de hoek van drie huisjes naast de monumentale O.-L.-Vrouwekerk. Het behoud, de gebeurlijke restauratie en de bestemming van deze drie huisjes hebben reeds deining verwekt zo in de Gemeenteraad en in de schoot van de Kerkfabriek als in kringen bezorgd om de vrijwaring van de zeldzame resterende getui genissen uit het verleden van Ninove. Er bestaan konkrete en valabele voorstellen voor hun restauratie. Het dringt zich op dat, zonder verder dralen, de meest passende beslissing zou getroffen worden in volle sereniteit. Verdere bestendiging van de huidige verwaar loosde toestand is niet langer te verantwoorden. Het gastenhuis van de Abdij, daterend van het begin van de 18de eeuw, thans gelukkiglijk privaat-woning van kunstschilder Van Saene. Geluk kiglijk Omdat de huidige eigenaar niets onverlet gelaten heeft en niets verwaarloost om het gasten huis van de Abdij, met uitzonderlijke vak- en kunst kennis, te restaureren en het in een passende om geving met de eeuwenoude beukenboom te valorizeren. De folder vermeldt nog op de Dam de voor malige watermolen van de Abdij, daterend van 1645, verenigd in 1935(?) met de aanpalende brouwerij. De samenstellers van de folder hebben nader kommentaar omzichtig vermeden. Ze hebben geen foto besteed aan hetgeen er van de voomalige wa termolen overblijft. Het verdient publiek melding dat de jongste bouw- of verbouwingswerken uitgevoerd als RES TAURATIE en verbouwing van bestaande half open gebouw «molen» - eerste fase», met gunstig advies van 18 december 1978 van de stadsconducteur, gun stig advies van 27 december 1978 van het College en gunstig advies van 24 januari 1979 van het Be stuur van de Stedebouw. Van de restauratie van een molen gesproken verder kommentaar overbodig. Op bladzijde twee een buiten- en binnenzicht van de monumentale O.-L.-Vrouwekerk, waarvan de buiteniestauratie stilaan ten einde komt, maar waar de binnenrestauratie een zeer zware opgave blijft voor de aanstaande jaren. Op bladzijde drie de dekenij gebouwd als pas torij in 1757. De voorgevel had beter kunnen be waard dan door een gewone facadeklasj. Het huidig stadhuisgebouw zeer slecht voorge steld met een zeer gebrekkige foto. En het huis Doremor.t van de Graanmarkt, nog gekend als de Raadskelder. in droeve en verwaar loosde toestand, zoiets van willen en niet kunnen Sinds 19/9 ligt het stadsaandeel voor de restauratie werken klaar in afwachting van initiatieven en goede wil van de eigenaars. Op bladzijde vier de Koepoort. Men zegt... dat de aanpalende eigenaar de zijgevel van de Koe poort zodanig gevoelig kittelde dat de puntgevel dreigt neer te storten van 't lachen. De hospitaalkerk welk is de naam van de ar chitect die aangesteld werd voor de binnenverfwer- ken en die 2 a 3 jaar nodig had om te melden dat hij geen interesse voeide voor zulke opdracht En op bladzijde vijf twee monumenten uit Ni nove. Het Dr. Frans Hemerijckxmonument dat, on danks 10 jaren lange discussies over opvatting en plaats van inplanting, de gevolgen draagt van over haastige eindbeslissingen en spoeduitvoeringen. Het gedenkteken zelf beantwoordt aan een op vatting die kan verdedigd worden. Maar het is opge richt op een wijze die niet meevalt. Het uitzicht had alles te winnen bij het plaatsen van het gedenkteken op een voetstuk van 10 20 centimeter hoogte boven de begane grond. Waarom zou de toelage van de Minister van Vlaamse Kuituur, die in de stadskas gestopt werd, niet geheel of ten dele gespendeerd worden aan de valorizatie van het gedenkteken, met andere woor den aari de bestemming waarvoor ze verstrekt werd? Tenslotte voor Ninove-stad het Wortelmanneke in de Centrumlaan, volgens de folder, het enige kar- riavalmonument in het Vlaamse gewest. Dit unicum staat er niet behoorlijk ingeplant, al was het alleen maar op gebied van verhoudingen tot zijn omgeving en tot de Centrumlaan zelf. Hei Bestuur van de Stedebouw was daarvan dusdanig goed bewust dat het op 3 maart 1981 een schorsingsbesluit trof van de vergunning uitgereikt door met College op 17 februari 1981. Verder kwam het evenwel niet omdat het Col lege geen kik gaf om de schorsing en omdat Stede bouw niet verver omzag naar het geval Tot daar voor Ninove-stad. Volgende week over de deelgemeenten. 36. Op 1 januari 1977 te 15 u. hier en daar was de kater op het gezicht nog te lezen werd de eerste gemeenteraad van Groot - Ninove geïnstal leerd. Toeval of niet deze plechtigheid ging door in de turnzaal van de Rijksbasisschool. Achteraf bekeken niet slecht gevonden als start wanneer men terugdenkt aan de zes jaar politieke acrobatie en wulpse buitelingen die Ninove heeft mogen mee maken. Van bij de start lagen de kaarten overduidelijk. De Centrumlijst was uit de verkiezingen als sterkste partij gekomen en voelde zich dolgelukkig met do burgemeestersjerp van Etienne Cosyns die met zijn slogan een man waartegen je Etienne moogt zeggen goed was voor 4.541 voorkeurstemmen. De socialisten hadden ondanks hun sterke basis in Klein-Ninove een keiharde nederlaag geleden en waren maar al te blij in de meerderheidsboot met de C.L. te stappen. Totaal onverwacht was de coalitie er niet qe- komen. In mei 1976, ruim vijf maanden vóór de ver kiezingen, zouden er reeds onderhandelingen zijn geweest, ledereen wilde er immers bij zijn. Boven dien was Cosyns toen burgemeester van Meer- beve bevreesd voor een anti-Cosyns-reflex in be paalde C.V.P.-kringen en niet minder van de ambitie van meerdere C.V.P.-kandidaten voor de burgemees ter lVlaar het hem tens,oïte om te doen was). Ook de B.S.P. zag het met de C.V.P. niet zitten. Het feit dat haar Nmoofse kern onder leiding van Jacques Timmermans er toen zowat de alleenheer schappij voerde was daar zeker niet vreemd aan de achttien jaar BSP-CVP-coalitie is Ninove was ge- ■eidelijk aan tot op de draad versleten geraakt en (Lees verder op pagina 2) ^learns e^6/

Denderklok | 1982 | | pagina 1