d 6 z\n ^/Qams OP VERKENNING IN GROOT-NINOVE EDIT ORIAAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 10 september 1982 (vervolg van vorige week) 1978: Een rustig politiek jaar. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-67 Prijs voor Jaarabonnement500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In vorig nummer hadden we het over zijn bij drage over Ninove-stad, doch de folder omvat ver der rubrieken toegewijd aan elke deelgemeente met, ais inleiding, een beknopte beschrijving van hun ligging en hun landschappen. Op bladzijde zes MEERBEKE met foto s van St.- Pieterskerk met oude linde en van de watermolen. De folder vermeldt zonder meer de pastorij die, behoudens vergissing, toch een merkwaardig ge klasseerd monument is. NEiGEM op bladzijden zes en zeven met foto s van de Dries, het oud gemeenteplein en van het kasteel. Een voortreffelijke beschrijving over het bos en over de parochiekerk van St.-Margaretha. Geen woord over de ingang van het kasteel langs de Dries die binnen afzienbare tijd instand- houdingswerken zal vergen. Waarom geen helpende bescherming of klassering 9 Geen woord over de merkwaardige bidkapel van de drukbezochte O.L. Vrouw van Bevingen. Op bladzijde acht LIEFERINGE met een foto van de ingang van de kerk, behoudens vergissing, het oudste merkwaardig monument uit Groot-Ninove dat hoogdringende herstellingswerken, om niet te zeggen instandhoudingswerken. nodig heeft. De administratieve wagen werd hiervoor begin 1980 aan 't rollen gebracht. We weten dat het een kwestie wordt van lange adem, zo op administratief vlak als op gebied van uitvoering en ook het is niet onbelangrijk op gebied van financiering. We verwijzen naar de belangrijke restauratie werken van het bijna bouwvallige kerkgebouw van O.L.Vrouw Lombeek. Hetzelfde kan, mag en moet in Lieferinge, mits doordrijvend geduld en met on eindig veel toewijding. De rubriek DENDERWINDEKE betreft hoofdza kelijk het landschap met een allerbeste foto van de molen ter Zeven Wegen. Ze vermeldt de Wegom met zijn kapelletjes die in staat van verregaande verwaarlozing verkeerden en die zeer onlangs zo binnen als buiten volledig in gehoorlijke staat hersteld werden. We juichen dit oprecht toe. Op bladzijde negen POLLARE met een goede beschrijving van de uitzonderlijk gunstige ligging. Een foto van de Denderbrug, volgens de folder: een uit industrieel-archeologisch standpunt interes sant bruggetje. De ontworpen restauratie ervan wordt met belangstelling voor elke facette tegemoet gezien. Een tweede foto over het, op administratief gebied, beruchte buurthuis. Geen woord evenwel over het kerkgebouw. Geen woord evenmin over de autobedevaarten naar Sint-Kristoffel. Op bladzijden negen en tien APPELTERRE- EICHEM met foto's van het verpakken van tabak, van het Hof ter Cleie en van de Wildermolen. Kom- mentaar over het «typisch kerkje» van Eichem, over de St.-Gertrudiskerk, over het merkwaardig Kapitttel- hof en over de Wildermolen. Volgens de folder is het bewaard interieur van deze staakmolen zeker de moeite. De folder zegt niet dat dit interieur niet meer bereikbaar is om wille van de bouwvallige toestand van de molen. Ons stadsbestuur nam zware verantwoordelijkheid op zo voor de instandhouding als voor de restaura tie van de molen. Maar er is spoed mee gemoeid, deugd die in alle schependepartementen te Ninove niet steeds beoefend wordt. De tabakcultuur wordt ook vermeld en het sterk teruglopen ervan wordt benadrukt. Appeiterre mag op hoop van beterschap leven gezien de stedelijke commissie die voor de heropleving van de tabak cultuur in 't leven geroepen werd, sinds 29 maart 1977 reeds éénmaal heeft vergaderd. Op bladzijden 10 en 11 VOORDE met foto's van het kasteel en van de kapel O.L. Vrouw ten Beuken boom. In het kommentaar een verdiend eresaluut aan beeldhouwer-schilder Yves Rhayé voor de res tauratie van het kasteel. Geen woord over de kerk en geen woord over het buitengewoon merkwaardig pastorijgebouw. ASPELARE met foto van de Sint-Amanduskerk en melding van het merkwaardig meubilair. Vermelding van verschillende 19de eeuwse mo numentale zerken op het kleine kerkhof, waar on langs baldadigheden gepleegd werden naar aanlei ding van de verbreding en de verbetering van de aanpalende Hoogstraat. Op bladzijden 11 en 12 NEDERHASSELT met vermelding van de St.-Amanduskerk en van de kapel van Lourdes, omringt door populieren tussen koren velden in een open landschap en ook van een semi- gesloten hoeve uit de 19de eeuw in de Vogelzang straat. Op bladzijde 12 OUTER met vermelding van de St.-Amanduskerk, van een lemen boerenhuis met strooien dak en van het gedenkteken aan smid Lam- brecht. De folder publiceert een foto van het lemen boerenhuis, voor de bescherming of rangschikking van hetwelk de gemeenteraad op 7 september 1978 eenparig een voorstel goedstemde. Bij ons weten heeft de administratie, vier jaar na voorzegde beslissing, nog geen ontvangst ge meld van de bundel. 35. Tenslotte OKEGEM met vermelding van de kerk van O.L. Vrouw Opdracht en een speciale vermel ding, met foto, van het orgel van 1847, een werk van Ph. Anneessens uit Ninove. Op de binnenzijde van de achteromslag een plattegrond van Groot-Ninove met aanduiding van de inplanting van al de aangehaalde en beschreven monumenten en bezienswaardigheden. (Lees verder op pagina 2) Begin 1978 begon het werkelijk goed te waaien over het sluiten van een reeks kerkhoven. Maanden lang werd dit het grote ongenoegen van vele stads genoten. Tijdens de raadszitting van januari werd op nieuw ijverig gepalaberd over de overgang van de maatschappijen Edas en Interdender naar Denderlec voor de elektriciteit-, gas-, F.M.- en TV-distributie toen raadslid De Riemaecker voet bij stek hield dat de winstverdeling gunstiger was. Op diezelfde zitting kwamen ook de statuten aan bod van de sportraad. Hoewel men er ruim een jaar had over gedaan werden de formuleringen door de oppositie zwaar aangevochten als onduidelijk en onvolledig. Punt 4 van de gemeenteraad van 19 januari be trof de voorlopige goedkeuring van het B.P.A. Burchtdam. Schepen Timmermans toonde aan de hand van een plan hoe het B.P.A. er moet uitzien waarbij hij de naam «Paternostergang» moeilijk over de lippen kreeg. De discussie bleek bijzonder kort en eindigde ais volgt De Riemaecker «Wij blijven bij onze zienswij ze. Eigenlijk zijn uw voorstellen niet ontvankelijk.» Timmermans «We mogen het B.P.A. nog altijd wijzigen.» De Riemaecker «Langs wettelijke normen.» Timmermans «Het is wat we doen.» Daarmee was de kous voorlopig af en het B.P A. Burchtdam werd volledig goedgekeurd meerder heid tegen oppositie... Het B.P.A. Doornkwartier en het B.P.A Eversem werden in dezelfde zitting gewijzigd. Tevens werd een ontwerper aangesteld voor de aanleg van een parkeerplaats en recreatieruimte langs de Fernand Tavernestraat. In september 1982 is de ruwbouw van de parkeerruimte «reeds» gerealiseerd en wat er met de recreatieruimte is gebeurd mag Jacques weten. De wijziging van de straatnamen werd door de Gouverneur inmiddels geschorst daar de wijziging niet was geschied volgens het desbetreffende de kreet. Het schepencollege legde echter de beslis sing naast zich neer hierin gesteund door Vereni ging van Steden en Gemeenten. Het volgen van juiste procedures bleek niet altijd de sterkste zijde van bepaalde leden van het schepencollege. Toen werd men nog in het gelijk gesteid maar latere bezoeken door het Hoog Komité van Toezicht zou den minder leuk verlopen. De post-elektorale vergaderijver was reeds af gezwakt de zitting was om 22.30 uur reeds afge lopen. Op 31 januari 1978 legde Herman De Groot tijdens een extra gemeenteraadszitting de eed af als nieuwe stadssekretaris in opvolging van De Mol die deze funktie 31 jaar had uitgeoefend en op 2 (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1982 | | pagina 1