h rist &IJ °lQ.ams \j e2.'in d uve EDIT O RI AAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 8 oktober 1982 Naar de stembus. 1982Het jaar van de verkiezingen. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-37 Prijs voor Jaarabonnement: 500 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 39. In minder dan tweeënzeventig uur na het ver schijnen van dit artikel zuilen de teerlingen zijn ge worpen. Er zal geknars der tanden zijn bij de ver liezers. Dat zullen zowel partijen zijn ais kandidaten wiens verwachtingen volgens de kiezer te hoog wa ren. Er zullen ook overwinnaars zijn partijen die zetelwinst boeken, partijen die zich in de koalitie kunnen werken, kandidaten (met kleine ambitie) die hun zeteltje veroveren, kandidaten «met grote hon ger» die zich aan de top weten te werken of te hand haven en dit bekroond zien met het burgemeester schap, een schepenambt of het voorzitterschap van hetO.C.M.W. Daarover beslist U. Ondanks het feit dat de top in de partijbesturen op een steeds meer eenzijdige manier de lijst samenstellen en ondanks het feit dat wie in werkelijkheid onze stad voor de komende zes jaar zal besturen zal afhangen van de partnerkeuze onder de partijen. Het leidt weinig twijfel dat op 10 oktober een partnerkeuze zal moeten gebeuren. De Centrumlijst blijkt zelf absoluut niet te geloven in een volstrekte meerderheid hoewel deze goedkope en volgens ons elektoraal gevaarlijke slogan toch werd gehanteerd. Ze waren in 1976 wel de groie overwinnaars of lie ver gezegd hun lijsttrekker Etienne Cosyns, maar voor zondag hebben ze heel wat vraagtekens. Het zou voor hemzelf desastreus zijn indien hij er niet zou in slagen opnieuw het grootste aantal voorkeur stemmen achter zijn naam te krijgen. Ook zijn poli tieke tegenstanders maken zich daarover geen illu sies. Geen enkele partij heeft op het ogenblik der gelijk parade-lijsttrekker. Daarvoor zijn noch Jac ques Timmermans, noch Hilaire Torrekens, noch Georgette De Kegel opgewassen. Alhoewel, de vraag is de laatste maanden perti nent geworden of burgemeester Cosyns nog wel die uitverkoren en eenzijdige leider van de Centrumlijst is. De PVV ging, PVV-staatssecretaris Louis Waltniel incluis, nogmaals met hem de politieke boot in. In tegenstelling met vorige keer was er geen uitgespro ken CL-programma en was de voorstelling van de CL als eenheid heel wat minder opvallend, ledereen voerde zowat zijn eigen campagne... met... groen, blauw of blauwgroen verkiezingsdrukwerk naarge lang het in ieders persoonlijk kraam paste. Op de rand van het politiek absurde zijn de verkiezings borden van de nationale PVV-campagne die her en der in Ninove hangen. De liefde van de PVV zou wel eens uitsluitend te maken kunnen heb ben met de honger naar de politieke of elektorale erfenis die burgemeester Cosyns zal achterlaten in 1988... wanneer hij zo goed als zeker zal afscheid nemen van de politiek. Wordt het een politiek referendum voor de bur gemeester? Het is moeilijk te zeggen. Het wordt doorkruist door de opinje van de kiezer over de minder uitgesproken eenheid, de grotere PVV - in vloed, de aanwezigheid van een (PVV)staatssecre taris. Eén op vijf Ninovieters gaf hem in 1976 een voorkeurstem. Indien zijn verkiezingsuitslag als een persoonlijk referendum wordt gezien kan hij het om de hoger genoemde redenen bijzonder lastig krij gen. Zijn professioneel aangepakt dienstbetoon en public relations en groots opgezette verkiezings campagne zijn iedereen bekend. Maar wat met het effekt van de verhaalbelasting, de begraafplaatsen- politiek, de malcontenten die tot de vier van de vijf kandidaten behoren die niet konden worden ge steund voor een benoeming Een niet te onder schatten faktor in een tijd van hoge werkloosheid En men mag ook niet vergeten dat van degenen die hem een voorkeurstem gaven er naar zijn eigen zeggen 800 zouden zijn overleden of verhuisd. Het cijfer is misschien wat overdreven maar er zit toch wel enige waarheid in. Een feit is zeker dat het resultaat van de Cen trumlijst nauw zal samenhangen met het aantal voor keurstemmen van de burgemeester... tenzij de libe rale strekking «er hem niet meer bijneemt» en op het paard Waltniel gaat spelen. De andere coalitiepartner, de S.P., zit in een rare positie. Hun uitslag van vorige keer zes zetels kan moeilijk nog slechter. Er zou daar worden gespekuleerd op een zetel winst er is nu eindelijk wat partijwerking in een paar deelgemeen ten, men rekent op een lokale weerslag van de na tionale inleveringsmaatregelen en op de steun van een reeks benoemingen. Anderzijds kunnen de bloedarmoede op de lijst, de interne verdeeldheid en de omstreden figuur van lijsttrekker Jacques Tim mermans zwaar op het resultaat drukken. Op 19 oktober moet het SP-kopstuk opnieuw voor de cor rectionele rechtbank verschijnen en het was reeds een hele prestatie om dit uit te stellen tot na de verkiezingen. En men mag daarbij niet vergeten dat hij in het verleden en ook nu nog voor een groot deel het alleen moet klaren voor de SP in Ninove. Weinig partijen hebben nog veel sympatie voor Jacques en de harde doctrinaire strekking die zich binnen de socialistische partij ontwikkelt. Dit gege ven is mogelijk nog van groter belang na de ver kiezingen dan tijdens de kiescampagne. En dan de Volksunie... In 1976 konden ze slechts in laatste instantie een tweede zetel in de wacht slepen. Er zijn er zelfs die daar hopen op één of twee zetels méér. Hierbij rekent men op de extra- steun van het nationaal beter V.U.-imago dan in 1977, een eiekioraie campagne rond een stad zon der verhaalbelasting en een beter leefmilieu. De goedkope vereenzelviging met de jongens van de Bond Beter Leefmilieu werd door deze laatste reeds kategoriek van de hand gewezen. Ook bij de V.U. is de bloedarmoede groot. Want wat kan men anders denken wanneer mensen in de kop van de lijst moeten worden opgenomen die voor een plaats vooruit of achteruit dreigen «op een an der» te gaan. Tenslotte de C.V.P. Ondanks de bijzonder moei lijke lijstvorming, het gebrek aan een uitgesproken leider en de elektorale opdoffer in de nationale ver kiezingen van vorig jaar, blijkt men wel vertrouwen te hebben. Men is er in geslaagd de koalitie gedurende zes jaar zwaar onder druk te zetten en virtueel uit elkaar te drijven. Ook werd een lijst samengesteld waarin nu ook meer volkse figuren zijn opgenomen. Eindelijk is er ook een uitgesproken middenstands figuur naar voor gekomen in de persoon van Johny Timmermans die moet instaan voor de middenstands belangen en de moeilijke opvolging van oud-sche pen en uittredend raadslid De Riemaecker in het voor de C.V.P. niet gemakkelijk Ninove-Centrum. Indien hij, als meest uitgesproken middenstandskan didaat. de middenstand en de vrije beroepen niet naar zich toe kan halen, kan niemand dit meer bin nen de C.V.P. en dan zou het voor de CVP op dat vlak heel slecht uitzien. Maar het vertrouwen is er en dat is lang geleden. Over het aantal zetels van de C.V.P. doen vrij uiteenlopende geruchten de ronde maar een meer derheid tipt op winst. Wordt het een nek aan nek race met de Centrumlijst voor de grootste partij Daar beslist U over, beste kiezer. Wij hebben getracht U zes jaar lang zo goed mogelijk te infor meren en wij hebben bovendien alles de laatste zes weken nog eens op een rij gezet. Onze leuze Chris ten, Vlaams en Volksgezind blijven wij reeds zesen vijftig jaar trouw. Aan U om te oordelen, als U er dezelfde principes op nahoudt als wij, wie dit het beste de volgende jaren kan waarmaken. Veel geluk kiezer of kandidaat. In januari woedde volop de slag rond het B.P.A. Burchtdam. «De Morgen» had op 18 januari gemeld, onder geblokletterde hoofding «Timmermans wordt geofferd voor Waltniel» dat het, volgens de Werk groep Leefmilieu, afdoende bleek uit dokumenten dat een bepaalde schepen een aktieve rol had ge speeld in de fraude rond de «Burchtdam». Schepen Waltniel beweerde klacht te hebben ingediend bij het Parket en schepen Timmermans vertelde dat hij werd voorgeleid door het Hoog Comité van Toezicht en zijn bankrekening werd in beslag genomen, maar dat men hem uiteindelijk had medegedeeld dat hij in deze zaak vrij uitging... zo simpel bleek het ach teraf niet te zijn en een ontknoping kan misschien wel worden verwacht... na de verkiezingen. De eerste raadszitting van 1982 had enkel spe ciale aandacht voor de afrekening van de Kasseide te Lieferinge en een bespreking van een voorstel tot vervanging van een aantal verlichtingspalen lichtbronnen die meer in het landschap zouden passen Of er nog niet genoeg «politieke ontucht» in Ninove was geweest, lekte er opnieuw een schan daal uit. Een bediende op de ontvangerij van het OCMW, lid van de Ninoofse S.P., had er niets beter op gevonden fakturen van het OCMW op eigen re kening te innen. De zwijgplicht van deOCMW-leden verhinderde de publieke opinie een duidelijke kijk (Lees verder op pagina 2) eh()/

Denderklok | 1982 | | pagina 1