d e BHb/ KARDELOET - CARELHOOFT Het verhaal van een reeks vergissingen. E D I TO RIAAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 3 december 1bo2 III. CAERLOOT DE KAPEL EN HAAR OMGEVING. Twee maten en twee gewichten in het Belgische onderwijs. HERNIEUWING DER ABONNEMENTEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het woord «Caerloot» komt in de documenten in twee betekenissen voor. Ofwel duidt het in strikte zin de kapel aan, ofwel het ruimere gebied rond de kapel. De lokalisatie van dit ruimere gebied dat met caerloot wordt aangeduid, is geen punt van betwis ting. Het gaat om het gebied ten westen van de Markt het huidige Oudstrijderspiein) en de Be verstraat, ingesloten tussen de Beverbeek en haar afvoerkanaal en de westelijke vestgracht. De uitdrukkingen «capelrie in kardeloet» (1333) en «in caerloet achter de capelle» (1466) duiden reeds aan dat de kapel IN en niet buiten deze zone moet gesitueerd worden. Desondanks situeert Van Gassen de Sïnt-Joriskapel buiten deze zone. Nog meer zekerheid verschaft ons de stadsreke ning van 1445 met «den wech die gaet ter capellen wart in cardeloet». Deze weg is niet de huidige Kaardeioodstraat, maar de thans verdwenen weg vanaf de Beverbrug aan de Markt langs de Bever beek naar de kapel. (Deze weg begon tussen de herbergen «De Ster- re» heden A.S.L.K. - gebouw en «De Vier Aymondskinderen» heden Generale Bankmaat- schappij n.v.d.r.). Aan deze weg moest in 1445-1446 hard gewerkt worden. Er waren problemen omdat de langs de kant van de beek wegzakte. Ook twee documenten uit 1569 en 1572 geven precieze aanduidingen. Zij identificeren uitdrukke lijk «caerloot» met de kapel. Op de westzijde van de Markt, tussen het straatje naar de Oude Werf en de Beverbeekbrug sommen de teksten negen huizen op, waaronder vier herbergen (tSwaenken, Den Gul den Mortier, Up de Trappen, Den Anckere). De An ker is het voorlaatste huis voor de Beverbeek. De erf ervan loopt over de beek de afvoergracht tussen de Beverbeek en de Molendender), waar de eigenaar Guillaume Cortvrindt een lochting heeft met een schuur erop «achter tcaerloot comende». De laatste eigendom net naast de Beverbeek wordt bewoond door de weduwe Claude Van der Vucht en strekt zich uit langs de Beverbeek en paalt iangs achter «jeghens tcaerloot». Verder worden «achter tcaerloot» nog drie schuren vermeld. Afbeeldingen van de kapel (op schilderijen bijvoorbeeld) bestaan er niet; slechts op één kaart de originele Van Deventerkaart (ca. 1560), die berust in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel (af deling handschriften) zien we net over de beek, langs de zuidzijde van het Caerlootwegje een vrij groot gebouw met een spits torentje op het dak en haaks geplaatst ten opzichte van de weg. Dit ge bouw ligt daar waar de hogervermelde documenten het caerloot situeren. Ook Fris (de uitgever van een nagetekende Van Deventerkaart, waarop de kapel niet voorkomt) duidt in die omgeving de plaats van ae Sint-Joriskapei aan, plaats waar Van Gassen zijn kaardelood legt, namelijk aan de kruising van beide wegjes. Ik lokaliseer de kapel «tcaerloot» dichter naar de Markt toe, liggend aan de weg die waarschijnlijk ouder en belangrijker was dan het huidige Kaarde- loodstraatje en die in de oude documenten aange duid wordt met «wegh te cardeloet wart» (anno 1445), «wegghe an caerloot» (anno 1460), «ganck van het caerloot» (anno 1604), «caerloot straetken» (1604, 1638, 1640), «caerlootstraetken» (1616). Dit wegje is na het verdwijnen van de kapel (vermoede lijk ca. 1580) Melkwegje gaan heten, een naam die in de 18ae eeuw courant blijkt. Het andere straatje (de huidige Kaardeioodstraat) dat vanaf de Lavendelstraat naar het gebied van het caerloot liep, werd eveneens «caerlootstraetken» (1616, 1629) of «Carelhooftstrate» (1652) genoemd. Deze straat had dus minder met de kapel, het caerloot in strikte zin, te maken, maar heeft wel de naam voor het nage slacht bewaard. De kaarten uit de 17de eeuw de Sanderus- kaart (ca. 1640) en de twee kaarten van landmeter Filips De Dijn (anno 1644 en 1662) geven de kapel niet weer, wel de enkele schuren die aan de Careloolgang lagen. Wel staat op deze kaarten, zo als trouwens ook op die van Van Deventer, het ge bouw getekend dat Van Gassen voor de Sint-Joris- kapel hield. Het gaat om een GEBOUW MET EEN TORENTJE dat tegen de Begijnengracht en de Mo lendender aaniigt. De stadsrekeningen laten toe dit gebouw te identificeren. In 1575 omschrijft men de Begijnengracht als lopende «van achter tsusterhuijs tot jeghene de achterpoorte van de hoirs (ergena- men van) meester Jans van der Eijcken». Later, in 1604 en 1631, duidt men de Begijnengracht aan met «de vesien achter tsusterhuijs tot aende achterpoor (Lees verder op pagina 2) «»r* 47. Toen de nieuwe regeringsploeg cp 13 december 1981 van start ging met de CVP-er Daniël Coens als Minister voor Nederlands Onderwijs dachten ve len dat dit het einde van het schoolpakt en als zo danig van de schoolvrede zou zijn. Een CVP-er op onderwijs was werkelijk iets nieuw. Het was sinds de regering Harmei (1950-54), en het minderheids kabinet van 1958, toen Van Cauwelaert het school- pact ontwierp, nog geleden dat een «rooms» politi cus, weliswaar in een eng systeem van wederzijdse kontroie, op onderwijs verscheen. Al bij al blijft het rond dit departement vrij rus tig. Echte stakingen zoals in Nederland heeft men nog niet gekend en ook de socialisten hebben het moeilijk om te bewijzen dat de CVP discriminerend optreedt t.o.v. het rijksonderwijs. Nochtans moet ook door dit Ministerie worden ingeleverd. Minister Coens maakt zich bovendien sterk dat hij niet doet zoals zijn socialistische vooral dan zijn Franstalige voorgangers kredieten voor onderwijs zonder meer zal laten over schrijden. Bezuinigen is niet gemakkelijk. Het Ministerie van Onderwijs stelt zowat 130.000 leerkrachten te werk. De begroting wordt hierdoor voor 85% op geslokt door «onsamendrukbare» wedden. Bovendien zou de minste onorthodoxe bezuini gingsmaatregel «op zijn De Croo's» tot gevolg heb ben dat duizenden mensen, waarvan de meeste een diploma hebben waarmee ze enkel in het onderwijs terecht kunnen, op straat komen te staan. En mis schien zouden dergelijke maatregelen niet zo on orthodox zijn als men weet dat in vergelijking met 10 jaar terug er 100.000 betrekkingen in het onder wijs zijn bijgekomen voor 5% minder leerlingen. Met een liberaal op onderwijs zou men meer dan waarschijnlijk die richting zijn opgegaan. Ze stelden bij de regeringsvorm onder meer voor de splitsingsnorm van 28 op 31 of zelfs op 33 te bren gen. Bezuinigen op onderwijs is hoe dan ook niet (Lees verder op pagina 2) Wij nodigen onze abonnenten vriendelijk uit hun abonnement voor 1983 te hernieuwen door storting of overschrijving van 550 F op postrekening nummer 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan dit bedrag ook betaald worden op ons redactieadres. Oprechte dank! J Ni* IV* ft A KDROIIVM Vaijö Kiex O.v.f; liïn «i i i

Denderklok | 1982 | | pagina 1