d e Z\u KARDELOET - CARELHOOFT Het verhaal van een reeks vergissingen. EDIT ORIAAL Zesenvijftigste Jaargang. Vrijdag 10 december 1982 Het nieuwe schepencollege, Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 550 F. Prijs per nummer: 11 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het oude Ninove van de 11de en de 12de eeuw strekte zich uit langs de Dender (de as Nederwijk eerste parochiekerk gelegen in het verlengde van de huidige Graanmarkt Markt oude Werf). Dit gebied werd omarmd door de Den der en de Beverbeek. Reeds vroeg werd deze oude stadsKern, mits het graven van enkele bijkomende grachten, volledig omwald. De gracht tussen de BeverbeeK en de Molendender is een stuk van deze oudste omwalling. Ongetwijfeld had deze gracht ook de functie de stadskern voor overstromingen te be hoeden, door het water van de Beverbeek ten wes ten van de Markt naar de Dender af te leiden. Deze gracht bestaat heden ten dage nog als een gedeelte van waterloop 5.126 en vervult nog deze afvoer functie. Met de uitbouw van de burcht, de stichting van de abdij (anno 1137), de oprichting van abdij gebouwen ten noorden van de stad (1157) en de verplaatsing van de parochiekerk (vanaf 1235 naast de nieuwe abdij), kende Ninove een tweede ont- wikkelingsas. Door de groei van de bevolking werd een tweede, grotere, stadsomwalling noodzakelijk. Tot deze stadswallen, die in de 13de eeuw tot stand kwamen, hoorden de vesten ten westen en ten oos ten van de stad. Ook de vier stadspoorten (waarvan de Koepoort d'enige is die bewaard bleef) maakten deel uit van deze nieuwe verdedigingssin gel. Deze stadsvesten bestonden uit een brede gracht en een verhoogden aarden berm. Langs de stadsvesten kregen de twee sdhuttersgilden hun schietstand of hof. Zo ontstond in de 13de eeuw het gebied van het kardelcet. Een omsloten en veilige plaats ten westen van de stadskern, tussen de oude en de nieuwe stadswal. Een gebied van laagliggende wei den, sterk versnipperd, bebouwd met enkele schu ren of stallingen, die gebruikt werden door bewoners van de Markt of de Beverstraat. Een en ander wijst erop dat deze gronden in het caerloot waaronder ook de grond waar de kapel stond oorspronkelijk eigendom waren van de heer van Ninove. Zoals ver der zal blijken, is dit element niet zonder belang voor de oorsprong van de kapel en van haar naam. Zoals reeds gezegd liepen er naar het gebied het caerloot twee wegjes, waarmee het toponiem caerloot verbonden is geweest. Tot de 17de eeuw was het «caerlootstraetken» vanaf de Markt naar de kapc i en verder naar de vest en de Verloren Kost, het belangrijkste. Dit straatje liep over de Bever beek. In 1482 heette deze brug over de Beverbeek «c^aerlootbrug»; de brug was toen aan herstelling Veelvuldig en langdurig is de naam caerloot ook gebruikt geworden voor het aanduiden van de vest- gracht en vestberm tussen de Geraardsbergse Poort en de Molendender. «Caerlootvesten» of «ves ten achter Caerloot» zijn de meest voorkomende termen. Deze vest had een drievoudige functie een militaire, waterbouwkundige en economische. Van militaire betekenis was de gracht en de opgehoogde vestberm. De stad huurde deze vest van de heer. Hef onderhoud van gracht, dijk en weg stelde veel problemen. Regelmatig waren er verzakkingen en even legelmatig is men er aan het werk in 1415 1431, 1444, 1453., 1460, 1480. 1481, 1486... Nu eens werden de oevers versterkt met houten vlechtwerk, dan weer werden de dijken opgehoogd, werd er «ar! de metselrie» gewerkt of aan de weg die langs de dijk liep. Het militaire belang van de caerlootvest komt vooral tot uiting in de verdedigingstoren die op deze vest was gebouwd, de «Verloren Cost» of «üareloottorre». Verloren Kost lijkt een algemene naam te zijn geweest voor vooruitgeschoven verdedigingsposten of zelfs verdedigingstorens in 't algemeen. Ook Aalst en Brussel hadden een Verloren Kost. Ninove had zelfs twee torens van die naam één op de caer- deiootvest en één op de vest aan de Werf. We weten niet wanneer ze gebouwd zijn, maar wel dat ze rond 1580 verwoest werden; nadien heeft men ze niet meer herbouwd. Beide torens vindt men nog getekend op de Van Deventerkaart. Sanderus geeft alleen nog de restanten van de verdedigingstoren op de caerloot vest weer. Dat moet een bouwwerk van redelijke omvang geweest zijn, met een gedeelte buitenwaarts de vestgracht. Wellicht was het één van de twee torens waarin de inwoners van de stad hun toe vlucht zochten, toen Ninove in 1484 door Zwitserse huurlingen belegerd en verwoest werd. Dat de toren in vredestijd geen onaardige ver blijfplaats was, blijkt sprekend uit het feit dat hij door vooraanstaande lieden werd bewoond mees ter Jan van Oesterzefe, schepen en burgemeester, (Lees verder op pagina 2) W 'V 48. Op zondag 10 oktober 1982 was de officiële uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen in Nino ve laat bekend die kwam er pas om 23.30 uur toen de nieuwe bestuursovereenkomst CL-CVP reeds een feit was. Zonder veel discussie voor sommigen te wei nig was afgesproken dat de Centrumlijst een bur gemeester en vier schepenen zou krijgen en dat de CVP drie schepenen en de voorzitter van OCMW en Ninove Welzijn mocht aanduiden. Slechts weinigen durfden ook maar een ogen blik de kandidatuur van Etienne Cosyns voor een hernieuwd burgemeesterschap in vraag stellen, ledereen die mee de boot in wilde heeft de les die de CVP bij de vorige bestuursvorming kreeg maar al te goed begrepen. De partij die in de toenmalige omstandigheden zich voor de burgemeesterssjerp wilde meten met Etienne Cosyns kreeg geganran- deerd de deur op de neus. En aan de toenmalige omstandigheden is er weinig veranderd. Etienne Cosyns haalde opnieuw dik vierduizend voorkeurstemmen waarmee hij op nieuw vriend en vijand achter zich liet. Hoewel hier en daar wel werd opgemerkt dat hij na zes jaar zwoegen slechts tweehonderd stemmen meer had, zagen de meesten weinig kans of reden tot protest. Mathematisch waren er slechts weinig alterna tieven een SP CVP koalitie gaf maar zestien zetels op éénendertig, volgens insiders te riskant, zeker met de huidige politieke strubbelingen binnen de LP en de geringe simpatie van heel wat aanhang voor de andere partner. Aan een «tripartite» met de Volksunie werd nauwelijks gedacht. Bij de vorige bestuursvorming had de SP deze mogelijkheid reeds gebrandmerkt. Weinig twijfels over het burgemeesterschap dus. Wie echter de andere mandaten zou veroveren was lang niet zeker. Het duurde liefst twee maanden voor alles in kannen en kruiken was. De CVP duidde als eerste haar drie schepenen aan. Hoewel sommigen het ergste vreesden de politieke hiërarchie was door de verrassende ver- (Lees verder op pagina 2) HERNIEUWING DER ABONNEMENTEN Wij nodigen onze abonnenten vriendelijk uit hun abonnement voor 1983 te hernieuwen door storting ZXSZSF Va""° F °P Postrekening nummer 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan dit bedrag ook betaald worden op ons redactieadres. Oprechte dank! w N t V ft AXDRü R V ,V VW3* N N O V K*v*i

Denderklok | 1982 | | pagina 1