k rist S/7 wo\^5Se MOEDER TIBURCE EDIT ORIAAL Achtenvijftigste Jaargang Vrijdag 2 maart 1984 EEN WELDOENSTER EN EEN SIERAAD VAN ONZE STAD Zomaar een gemeenteraad... Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 600 F. Prijs per nummer 13 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Moeder Tiburcestraat te Ninove Voor velen, en dan vooral voor onze jonge lezers, is het een raadsel gebleven waarom, tientallen jaren geleden, het Stadsbestuur de naam van Moeder Tiburce met een straatnaam vereerde en vereeuwigde. Wie was Moeder Tiburce dan wel eigenlijk Niemand kon beter onze kennis hieromtrent verrijken dan onze medewerker die in maart 1945 een In Memoriam Moeder Tiburce aan deze illustere figuur wijdde. Een kort doodsbericht, dezer dagen in de kran ten verschenen, deelt het verscheiden mede van Moeder Tiburce, in de wereld Mej. Emilie De Mol, geboortig van Ninove, zendelinge van de Liefdezus ters van Gent, overleden te Kegalle, op het eiland Ceylon, in Azië. Met Moeder Tiburce verliest Ninove een stads genote waarop wij allen fier mochten zijn en wier naam wel door een straatnaam mocht vereeuwigd worden. Wanneer wij dat hier schrijven, denken wij in de eerste plaats niet aan haar jarenlange missie- arbied onder de Tropen: hiervoor, voor een heel leven van toewijding en apostolaat in dienst van de zieken, weken en schamelen, heeft Moeder Tiburce op deze stond in de Hemel voorzeker al het enige loon ontvangen dat zij betrachtte. Wij denken ook niet zozeer aan de organisato rische bekwaamheid en de bekwaamheid van die even hoogstaande als edele vrouw aan de talenten van Moeder Tiburce hadden haar oversten de pas sende en verdiende hulde gebracht, met haar beur telings aan het hoofd te roepen van de gewichtigste missieinrichtingen van de Zusters van Liefde op Ceylon. Wij denken vooral aan de vaderlandse verdien sten van Moeder Tiburce. Het hoog aanzien en het prestige welke die Belgische zendelinge bij de Brit se Overheid en bevolking verworven had, stelde zij ten dienste van haar vaderL id gedurende jaren en jaren is Moeder Tiburce, in die hoek van de wereld, een levende reklaam geweest voor ons land Onschatbare diensten heeft Moeder Tiburce be wezen aan de zaak van de Verbondenen, aan haar vaderland en aan onze soldaten uit de oorlog van 1914 - 1918. Voor tientallen soldaten van Ninove, voor honderden soldaten van het Belgisch leger aldus had Moeder Tiburce het hele patrouilleurs- peleton van een van onze regimenten als oorlogs meter aangenomen is Moeder Tiburce, geduren de de harde jaren toen wij van huis waren afgesne den, oprecht een moeder geweest. Niet alleen ontving ieder van haar bescherme lingen geregeld zijn pak, met ondergoed, sigaretten en tabak, snuisterijen en kleine geschenken, bij ge legenheid en waar het nodig bleek ook geld, maar bovendien kreeg hij van Moeder Tiburce nog even geregeld zijn eigenhandige brief, altijd voor tedere bezorgdheid en blakende vaderlandse bezieling. Letterlijk heel de liefdadigheid van Ceylon dreineer- de Moeder Tiburce naar haar beschermelingen, naar het Belgisch leger. Wij kunnen zelfs bij benadering het bedrag niet schatten van de sommen die nodig geweest zijn voor het verzenden van die duizenden pakken, maar zij vertegenwoordigen ongetwijfeld een fortuin. Een fortuin dat Moeder Tiburce door haar ini tiatief en haar onvermoeibare bedrijvigheid ten gun ste van onze soldaten had vergaard. Niets liet zij onverlet, de wapenfeiten van onze soldaten werden, door haar toedoen, in de Britse pers van Ceylon en Indië in het licht gesteld, onophoudend voerde zij vaderlandse propaganda voor België geen offi cieel agent had meer voor ons land kunnen doen dan zij heeft gedaan, uit eigen beweging en met eigen middelen. Ook na de oorlog bleef zij belang stellen in haar oorlogspetekinderen. Huwelijken, geboorten ge dacht zij steeds met geschenken in hoeveel huizen, te Ninove en elders, prijken nog geen ivoren of eb benhouten olifanten, geen assepotten of andere voorwerpen in gedreven koper, in hoeveel laden worden niet nog de zo fraaie, opbeurende brieven bewaard, die zij ook na de oorlog bleef sturen, als blijk van haar duurzame belangstelling en genegen heid In honderden harten zal de nagedachtenis van Moeder Tiburce ook hier voortleven, zolang zij kloppen. Enige jaren na de oorlog had Moeder Tiburce gehoopt dat zij nog eens haar vaderland, waar zij zoveel had voor gezorgd en gedaan, zou mogen weerzien. Wij hadden ons voorgenomen haar, met een groepje oud-strijders van Ninove, te gaan be groeten waar ook zij in Europa zou ontscheept zijn en haar, ter gelegenheid van haar verblijf in België, de openbare hulde te kunnen brengen die zij hon derdvoudig had verdiend. Die vreugd werd haar en ons niet gegund na enige tijd moest zij ons berich ten dat haar gezondheidstoestand de reis niet toe liet, zij schreef het zonder bitterheid, zij berustte er in op haar post te sterven, zoals zij geleefd had, dienend tot het uiterste. Met ontroering en tranen in de ogen gedenken wij heden alles wat zij voor ons, oud-strijders van 1914 - 1918, en voor België heeft gedaan met Moe der Tiburce betreuren wij een toonbeeld van naas tenliefde en burgerdeugd, een weldoenster en een sieraad van onze stad 104. Op 1 maart 1984 vergaderde de Ninoofse Ge meenteraad voor een agenda van liefst zevenender tig punten. Daar bij het ter perse gaan deze Raads zitting nog niet had plaatsgevonden, kurmen wij slechts gissen hoelang deze agenda de aandacht verdiende van de leden van de Gemeenteraad. Nu is een raadszitting met zevenendertig agen dapunten lang geen uitzondering meer. Het is zelfs eerder de regel geworden. Traditioneel worden de punten op de geheime zitting en deze maal wa ren er dat twaalf op een drafje behandeld. Een aanduiding van een vertegenwoordiger in het be heer van het O.C.M.W. Ziekenhuis te Geraardsber- gen, tijdelijke aanstellingen, bekrachtigingen ervan, of de toekenning van verlof zonder wedde voor een personeelslid uit de stedelijke muziekacademie of een stedelijke onderwijsinstelling vormt zeiden een probleem. De meerderheidspartijen hebben boven dien een goede verstandhouding en op de Gemeen teraad wordt daarover enkel nog gestemd. De kom- fortabele meerderheid van C.L. en C.V.P laten dan ook weinig ruimte voor verrassende stemmingsuit slagen. Nog minder debateren gemeenteraadsleden over bevorderingen, aanvaarding van ontslagen bij politie of brandweer. Hoewel hoe dan ook het laat ste woord aan de Gemeenteraad is, verkiest men tegenwoordig de aanbevelingen van de respektieve- lijke korpsoversten te volgen. Het is nochtans niet zoveel jaren geleden dat in de wandelgangen van de gemeenteraad werd gesproken over kangoe roes die ondanks adviserende examens voor pro motie bij de politie tijdens de Raadszitting bokke- sprongen in de rangschikking bleken te maken. En ook de benoeming van een halfgeschoold arbeider bij openbare werken zal rustig verlopen. De tijd van kort na de fusies is voorbij, toen bij de uitbouw van de nieuwe kaders er een golf van be noemingen kwam. Ook een voorste! tot berusting in een rechter lijke uitspraak en een machtiging om in rechte op te treden wordt slechts een formaliteit. Wat de openbare zitting betreft zijn er wei en kele mogelijkheden om het vuur in de pan te slaan. Het is niet altijd voorspelbaar, want voor politici van de oppositie is het tenslotte de kunst om bij verrassing een schepenzetel te doen beven. Vermoedelijk zullen de socialisten heel wat vra gen stellen over het advies omtrent het aangaan van een lening onder stadswaarborg met het oog op het uitvoeren van investeringswerken door het O.C.M.W. Onmiddellijk na de perskonf eren tie van O.C.M.W. Voorzitter Johny Timmermans, waarop die investeringen werden voorgesteld, gingen de socia listen immers onder leiding van naamgenoot Jac- (Lees verder op pagina 2) z\nd weekfr.

Denderklok | 1984 | | pagina 1