d e z\n ams Het Markusevangelie te Ninove E DIT O RI AA L Achtenvijftigste Jaargang Vrijdag 6 april 1984 NINOVE PILOOTGEMEENTE SPORT 1984 De verantwoordelijkheid een uitdaging voor het A.C.V. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN 1AC0BS Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 600 F. Prijs per nummer 13 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Tine Ruysschaert voorstellen is bijna overbodig geworden. In kulturele kringen, in scholen en op parochies heeft haar voordrachtkunst duizenden mensen ge boeid, verwonderd en gefascineerd. Zij zegt gedichten van Gezelle, sprookjes van Godfried Bomans, een poëzieprogramma Liefde van A tot Z Reinaert De Vos en vooral het haar geliefde MARKUSEVANGELIE. Tine Ruysschaert is docente Woordkunst aan het Koninklijk Conservatorium te Gent en treedt op voor BRT en KRO en gaf voorstellingen tot zelfs in Zuid-Afrika en in Thailand. Welke ervaring wacht U op 11 april met het MARKUSEVANGELIE Het wordt op woensdagavond 11 april, voor elke mens die nieuwsgierig is naar de persoon van Jezus van Nazareth, een uitzonderlijke avond We beluisteren als het ware voor de eer ste keer de Blijde Boodschap Wie heeft er al ooit in één adem het ons zó vertrouwde verhaal van Jezus gehoord waaover 2000 jaar lang al zoveel te doen is geweest Je ziet de wonderen gebeuren, je voelt het ge loof, de angst, de twijfel, het verraad, het vertrou wen en de ontzetting. Ook als die Jezus voor jou niemand zou zijn, dan zit je nog verbijsterend te luisteren. (Uit De Bond) Zij fascineert en boeit en brengt een verbluf fend resultaat met een talent en een techniek die de hoogste toppen scheert.» (Uit De Morgen) Men krijgt de indruk deze tekst voor de eerste keer te horen. Boeiend tot het einde omdat Ruysschaert deze tekst zoveel dimensies geeft. (Uit Gazet van Ant werpen) Frans Van Bladel heeft met blijkbaar grote wetenschappelijke concentratie de Griekse basis tekst in een werkelijk zeer spreekbare vorm her haald. (Uit De Standaard) Voor heel veel mensen krijgt Jezus van Naza reth een nieuwe betekenis. Ook voor jou Een avond die je niet geruisloos achterlaat woensdag 11 aprfl om 20 uur stipt in de Onze.Lieve. Vrouwekerk, oude abdijkerk. Inkom: 100 F. Kaarten te bekomen in Dabar, de Teledienst en in de parochies. Toegang vanaf 19.15 uur. De netto opbrengst gaat naar het dekenaal vas- tenprojekt Confer in Nicaragua. Naar aanleiding van Ninove Pilootgemeente Sport 1984 ging op 27 maart ji. op het stadhuis een persconferentie door, tijdens dewelke Schepen Cailebaut volgende toespraak hield Waarde genodigden, We zijn blij op uw belangstellende aanwezig heid te kunnen rekenen. Dat sportbeoefening een integrerend deel is gaan uitmaken van het vrije- tijdspatroon van vele jongeren en volwassenen, hoeft nauwelijks gezegd. De meeste sportacomo- daties hebben, vooral in de avonduren, een flinke bezetting. Voegen we daar nog eens bij de velen die hun persoonlijke fitheid aanscherpen zonder gebruik te moeten maKen van enige accomodatie, omdat hun lievelingssport nu eenmaal geen sport- infrastruktuur vereistGelukkig maar in deze tijd», denken vele gemeentemandatarissen luidop daar een sluitende gemeentebegroting opstellen niet de gemakkelijkste karwei is. «Sport voor Allen» is het geestelijk kind dat geboren werd op het eind der zestiger jaren, als een gezonde tegenpool tegenover de alsmaar afne mende bewegingsuitingen van het menselijk lichaam die de schaduwzijden waren van de toenmalige sa menleving, gekenmerkt door overconsumptie de «brood en speien - filosofie», «de 7 vette jaren» om het bijbels te zeggen, die vele mensen aanzette tot genieten dal zich veelal beperkte tot de maag streek maar niet tot een verwerven van een flinke dosis lichamelijke gezondheid dat het ganse lichaam moet ten goede komen spieren, hart en longen. In die «gouden zestiger», begin zeventiger jaren toen het, bij wijze van spreken «niet op kon», beleef de de auto, exponent van de welvarende Belg, zijn hoogtepunt. Wie eens te voet ging, of fietste werd beschouwd als een wereldvreemde of een armoe zaaier ten gevolge van eigen schuld, want er was werk voor iedereen. Voeg daarbij de steeds toene mende automatisering en mechanisering in het ar- beidsmidden en alle «ingrediënten» zijn aanwezig voor een nieuw «prototype» mens, produkt van de welvaartmaatschappijbeginnend buikje reeds vóór de 20 jaarniets van fitheid meer sinds men de school met de wekelijkse 2 uur lichamelijke opvoe ding verlaten heeftziekteverschijnselen als gevolg van overdadig consumeren. Alleen de echte sportmannen die competitie- sport beoefenden maakten een uitzondering op de ze bewegingsarme levenswijze van de mens, pro dukt van de welvaartmaatschappij. Sport voor Allen een slogan die destijds uitging van het Ministerie van Nederlandse Cultuur, was het passend initiatief én alternatief tijdens deze letterlijk en figuurlijk vette jaren Met initiatieven ais «de gezinskilometer», «gemeentelijke gangma kers van sport», «initiatiefcursussen» en dergelijke (Lees verder op pagina 2) 109. De regeringsmaatregelen die de overheidsfi nanciën moeten saneren worden in bepaalde mid dens niet altijd zomaar aanvaard. De media verwoorden in ruime termen het on genoegen van bepaalde bevolkingsgroepen. Mis schien kunnen wij beter spreken van bepaaide be. langengroepen want in deze wereld spreekt men steeds minder in naam van een individu of van een groep van mensen, maar veeieer in naam van de drukkingsgroep die de belangen van een of meer dere groepen placht te vertegenwoordigen. Op de eerste plaats denkt men aan de vakbon den. Nochtans zijn ze lang niet de enigen midden standsorganisaties, boerenbonden, verenigingen van vrije beroepen de fameuze ordes maar ook jongeren- en gezinsorganisaties staan in dezelfde rij. In die zin hebben dus niet alleen de arbeiders Karei Marx' slogan Arbeiders aller volkeren, ver enig u nagevolgd. De arbeidersbeweging wordt in de meeste Eu ropese landen wel als sterkste organisatie gezien. Vooreerst is de syndicaïisatiegraad in alle Europese landen vrij hoog, in tegenstelling tot deze in Ame rika waar er een afname kan worden vastgesteld en deze in Japan, waar het op een totaal ver schillende leest werd geschoeid. Nooit kan men de verdienste van de arbeiders beweging van welke strekking ook zomaar miskennen. Wie via de media keer op keer te lezen, te horen of te zien krijgt dat kinderen in ontwikke lingslanden twaalf uur of meer per dag werken te gen een hongerloon en dan even bedenkt dat men hier in België en elders in West-Europa vóór de Eerste Wereldoorlog nog dezelfde toestanden kende, weet genoeg. Sindsdien is er gelukkig vee! veranderd, maar nu wij de moeilijkste en langste crisis doormaken sinds de jaren dertig, geraken alle drukkingsgroe pen meer dan ooit in een defensieve positie. Ondanks de crisis blijven de vakbonden in een sterke onderhandelingspositie. Het zijn hun alge mene raden en besturen die mee beslissen over leven en dood van een regering. Hoe men het draait of keert, de vakbonden zijn in België, net zoals in de meeste Westeuropese lan den, sterk verbonden met een partij met eenzelfde ideologische basis. Wanneer het ABVV schreeuwt dat het ACV strakke bindingen heeft met de CVP waardoor het niet kan reageren zoals het zou willen is dat wel best mogelijk, maar daarom misschien wel een noodzakelijk kwaad. En tenslotte is nergens de binding partij-syndikaat.media nergens zo groot als in de socialistische familie. Ais de vos de passie preekt... (Lees verder op pagina 2) vu e^ó/

Denderklok | 1984 | | pagina 1