d w e zin £/7 'Qcims sn Raadszitting EDIT ORIAAL Achtenvijftigste Jaargang Vrijdag 31 augustus 1984 VAN 21 JUNI 1984 Clement Prieels geeft de start voor stadsherwaarderingsgebieden te Ninove Jacques Timmermans hekelt de Politiecomissaris maar... S.P.-Europeër Vernimmen laat de Ninoofse Socialisten in de kou staan Opnieuw naar school Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement600 F. Prijs per nummer 13 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 20.1Voorstel van dhr Prieels aan het schepencolle ge, strekkende tot het aanduiden van 3 stadsherwaarderingsge bieden het aanvaarden van het princiep van het op richten van een stuurgroep en aanduiden van de instanties die er deel zullen van uitmaken het opmaken van een rapport waarin vast stellingen, verantwoording eft doelstellingen worden opgenomen. Dhr Prieels Wij beogen het op gang brengen van de procedure voorzien bij besluit van de Vlaam se Executieve van 30.3.83 tot regeling van de tege moetkoming van het Vlaams Gewest voor de uitvoe ring van stads- en dorpsherwaarderingsoperaties. Inzake stadsherwaardering is de stad de eerste planverantwoordelijke. Wij stellen voor 3 gebieden aan te duiden 1.1. Het zogenaamd gebied «Dam A» 1.2. De «8-urenwijk» en Brusselsesteenweg (linker zijde) tot de Meerbekeweg 1.3. Burchtdam en Brusselstraat. Deze gebieden zijn via en na inspraak in de stuurgroepen en op basis van een rapport eventueel aan te passen. Deze keuze houdt uiteraard een beperking in, gezien er nog achtergebleven gebieden in de stad zijn. Zij steunt evenwel op verschillende elementen de bouwmaatschappij «Ninove-Welzijn» beoogt de renovatie van eigen patrimonium in de «8- urenwijk»; in het zogenaamd gebied «Dam A» is de stad eigenaar van panden verworven met het oog op herwaardering; studies en waarnemingen wijzen op een specifie ke verkrottingsgraad, leegstaand en achteruit gang in de voorgestelde gebieden. Deze vormen op zichzelf een zeker buurtschap wat belangrijk is voor de werking van de stuurgroepen; de «Burchtdam» in ruime zin is o.i. binnen een geheel concept te benaderen. Het aanduiden van de herwaarderingsgebieden moet - wettelijk - gepaard gaan met net vastleggen van de inspraakformule en -procedure op niveau van deze gebieden. Van de stuurgroep zouden deel uitmaken beleidsverantwoordelijken en bevoegde stads diensten externe deskundigen vertegenwoordigers van instanties die subsi dieerbare initiatieven kunnen nemen afgevaardigde (n) van het Beheer van de Stede- bouw niet in het minst noch het laatst afgevaardigden van de wijkbewoners. De Raad hoeft de instanties aan te duiden. Het schepencollege stelt de stuurgroep nominatief sa men. Een rapport - te bespreken in de stuurgroep - moet worden opgemaakt. Dit dient gegevens te be vatten in verband met de specifieke karakteristieken die belangrijk zijn voor het vastleggen van de doel stellingen en fasen van de uitvoeringsoperaties. Het moet gericht zijn op behoeften inzake het wonen en woonomgeving in ruimste zin. Voor het opmaken van dergelijk rapport kan gebruik worden gemaakt van beschikbaar materiaal (gegevens woningschouwing, gegevens structuur plan - studies van werkgroepen, enz.). Het lijkt zinvol een B.i.K. projekt met coördina tie van gegevens en aanvullende studie te belasten. Het starten met de herwaarderingsoperatie heeft geen of uiterst geringe financiële konsekwenties. Eventueel kan begrotingsartikel 930/730/51 worden benut. Bij het realiseren van herwaarderingsopera ties dient te worden., gebudgetteerd in de mate dat de stad zelf als partner bij de uitvoering optreedt. Stadshernieuwing is een nieuwe vorm van tege moetkoming aan woningbehoeften, komt tegemoet aan de wens van de bewoners om in vertrouwd mi lieu te blijven .wonen, beoogt woninguitbreiding. In die zin kan van sociale huisvesting worden gespro ken. Terzelvertijd kan/zal het woonmilieu en de dienstverlening geherwaardeerd worden. Particulieren woonachtig in de gebieden en in stanties die subsidieerbare initiatieven kunnen ne men kunnen op belangrijke tegemoetkomingen reke nen. Samengevat komt ons voorstel neer op 1) het aanduiden van gebieden welke voor her waardering in aanmerking komen - zie 1.1.. 1.2., 1.3 2) het vastleggen van het princiep tot oprich ting van een stuurgroep voor elk van de gebieden en bepalen van de instanties welke er deel zullen van uitmaken. Het schepencollege zal nominatief aanduiden. 3) het aanvaarden van het princiep tot het op maken van een rapport dat vaststellingen en doel stellingen moet bundelen en het Schepencollege te belasten met de uitvoering van dit princiep. Dhr De Rouck Proficiat met uw initiatief. De keuze van de gebieden zou ik overlaten aan de ho- (Lees verder op pagina 2) 125. Maandag gaan de schooldeuren opnieuw wa genwijd open. Met honderdduizenden trekken ze dan opnieuw naar de al dan niet vertrouwde school lokalen. Maar ook zo'n honderdduizend leerkrachten gaan terug aan het werk. Een aantal van hen bleven tot het laatste moment en sommigen zijn het nog in de onzekerheid of ze al dan niet hun betrekking konden of kunnen behouden. Dit geldt op de eerste plaats voor de jongere, nog niet benoemde leer krachten die op de wip zitten! De verder teruglopen de schoolbevolking en de nieuwe klasnormen zor gen immers voor soms verrassende en opvallende verschuivingen. Vooral in kleinere, lagere scholen blijkt dit het geval te zijn. Het is best te begrijpen dat niemand graag na een aantal jaren trouwe dienst in een school wordt overgeheveld naar een andere school die al dan niet in de buurt ligt. Anderzijds moet worden toegege ven dat wie in de privé-sektor de deur uit moet, geen «vangnet» onder zich krijgt. Tenslotte zijn er ook die duizenden die in een minder gunstige positie zitten. Niet-benoemden, leerkrachten met een.zeer beperkt aantal uren, pas afgestudeerden,... en ze zijn met vele duizenden. Voor heel wat universitaire diploma's is in de huidige situatie de teruggang van de arbeidsmarkt in het onderwijs een echt drama. Waar kunnen ze heen De sociale sektor zit in moeilijkheden, ieder een is er het eindelijk over eens dat er te veel men sen op de ministeries werken. En de privé-sektor In tegenstelling tot Amerika zijn zowel potentieel werknemer en werkgever rela tief conservatief. Een pedagoog zie je in België min der vlug voor een bedrijf werken. Maar ook in de bedrijven blijft men nogal wei gerachtig tegen verruiming. Een enquête door de Leuvense Dienst voor Studieadvies bij een tachtigtal grote Vlaamse bedrijven wees uit dat amper zeven diplomas met 86% der aanwervingen gaan lopen, met als koplopers industrieel ingenieur, burgerlijk ingenieur en toegepaste economische wetenschap pen. En zeh's in die richtingen klaagt men steen en been. Dat de kwaliteit van het onderwijs voor het in dividu en voor de maatschappij van steeds toene mend belang is staat buiten kijf. Het is dan ook enigszins verbazend dat uit dezelfde enquête een hele waslijst van tekorten naar boven kwam. Liefst 64% van de bedrijven vindt dat het Frans onvol doende beheerst wordt en 38% maakt dezelfde op merking voor het Duits. In de sektie «opleiding» valt het op dat zowel algemene vorming, kennis van bedrijfsekonomie en informatica te licht worden be- (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1984 | | pagina 1