en atns DE TWEEDE NATIONALE ZIEKENDAG EDIT ORIAAL EEN JOB VINDEN: HOE EN WAAROM? Achtenvijftigste Jaargang Vrijdag 7 september 1984 v VRAAGT AANDACHT VOOR DE ZIEKE IN DE INSTELLING. Niet zomaar een herdenking. .n - Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 600 F. Prijs per nummer 13 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Zondag 9 september 1984 vindt in Vlaanderen de tweede Nationale Ziekendag plaats. Nederland is op deze tweede september-zondag reeds aan zijn tiende uitgave toe. Vooreerst moet dit duidelijk zijn. De Nationale Ziékendag is op de eerste plaats geen organizatie- dag. Geen doe dag. We! een dag waarop de aan dacht van iedereen gevraagd wordt omtrent. «Ziekj zijn».. Dat .is, de grondidee. Het is geen dag vóór, het is. veeleer een dag van iedereen. Immers ieder een, zonder uitzondering, krijgt gedurende zi[n leven met.ziekte te maken. Niet alleen in zijn omgeving,, maar ook vaak persoonlijk. Het is erg.ongezond deze werkgelijkheid weg te dringen. Het.tema voor 1984 is: «Thuis ziek zijn en wat als het niet meer kan...». Binnen de groeiende aandacht voor thuiszorg is dit tema wel erg aktueel. Inderdaad, thuis mogen en kunnen ziek zijn wordt meer en meer in de kijker gesteld. Maar wat als het niet meer kan De be doeling van de brochure door Marinus Van den Berg géschreven ter gelegenheid van de Nationale Zie kendag is niet antwoord te geven. Maar wel begrip te vragen voor. dit pijnlijk beslissingsproces. Dikwijls voelt het aan alsopgeven, een gedane belofte niet meer nakomen, niet meer aankunnen. Zowel voor de zieke als voor de familie is dit alles een moeizaam gebeuren. Sommige zieken vinden de instelling best, voor anderen vraagt het heel veel aanpassingsver mogen. Ook van de familie. De leegte thuis, het da gelijks bezoek, het gebrek aan privacy... In 1984 vraagt de Nationale Ziekendag begrip voor hen die in aanraking komen met de grenzen van de. thuiszorg. Dat deze dag heel wat initiatief loswerkt is op merkelijk. Zowel instellingen als het plaatselijk ver enigingsleven organizeren op zondag 9 september tal van aktiviteiten..Het beloofd een zondag te wor den met een waaier, van integratie en aandachts initiatieven. Begrijpelijk is dat Ziekenzorg C.M., een vereniging van.zieken en gezonden hierin toonaange vend is. In de meer dan 1000 plaatselijke afdelingen worden tal van ontmoetingsnamiddagen, voordrach ten en informatiesessies georganiseerd. Velen in sa menwerking met de plaatselijke instellingen. Maar deze tweede Nationale Ziekendag kan meer en meer rekenen op de inzet van andere verenigingen en instellingen. Gelukkig maar groeit de idee breder uit. Zodat ieder die deze aandacht gestalte wil geven niet naar een antwoord moet zoeken, maar een kleurrijk pak ket van initiatieven aangeboden krijgt. Wellicht is dit het gevolg van een platform samenkomst met alle geïnteresseerde verenigingen, gehouden in het begin van het jaar. Daar werd immers duidelijk ge steld dat datum en tema gemeenschappelijk zijn, maar dat ieder deze Nationale Ziekendag vrij kan inkleuren vanuit eigen overtuiging en eigen belang- stellingspunten. De Nationale Ziekendag, een jong initiatief dat mede door deze open mentaliteit een groeiende be langstelling ontmoet. De brochure onder de titel «Thuis ziek zijn en wat als dat niet meer kan», is te verkrijgen door twee postzegels van 12 F te zenden naar Trefzaal, de Merodestraat. 2800 Mechelen. 126. Een passende job word je niet zomaar op een schoteltje aangeboden. Er ïs öp dit ogenblik een grote werkloosheid. Heel wat jongeren zijn hiervan het slachtoffer.' Vele mensen willen gaan werken. Weinig jobs worden aangeboden. Waar vind je werkaanbiedingen Bij de R.V.A., dienst arbeidsbemiddeling. Loop regelmatig binnen ook al heb je niet direct resultaat. Bij het Vast Wervingssekretariaat van het Rijkspersoneel (V.W.S.) Rijksadministratief Centrum Esplanadegebouw 4 1010 Brussel - tel. (02) 564 20 53. Je1 kan jé Jaten* Inschrijven irrhet kandidaten- regïste? door een inschrijvingsformulier dat afgele verd wordt door de Postkantoren en waarop 100 F< in fiskale zegels dient aangeplakt. Een door het ge meentebestuur of schooloverheid voor eensluidend verklaard afschrift van diplomaVof- brevetten dient te worden bijgevoegd. Dan Ontvang je regelmatig een agenda met examens die worden georganiseerd. a- Er zjjrt een-aantal belangrijke openbare instel lingen die zelfstandig wervingsexamens organiseren. Regie der Posterijen Regie van Telegrafie en Telefonie Ministerie van Justitie Nationale Maatschappij der Buurtspoorwe gen Nationale Maatschappij der Belgische Spoor wegen Algemene Spaar- en Lijfrentekas Belgische Radio en Televisie k (Lees vérder op pagina 2) Dank zij de media is de veertigste verjaardag van de bevrijding van Vlaanderen niet zonder de nodige aandacht voorbij gegaan. Voor steeds meer mensen worden de oorlogsjaren een vage herinne ring ot een tijd die ze nooit zelf hebben meegemaakt Een ver verleden dat beperkt blijft tot een reeks anekdotes soms grappig, soms nog zeer pijnlijk of een voorstelling ervan die gebaseerd is op commerciële oorlogsfilms die alles behalve de wer kelijkheid weergeven. Toch zijn de beelden van de bevrijding al even belangrijk als die van de oorlog zelf. Ze tonen aan hoe belangrijk de bevrijding van de mensen wel was... België heeft tijdens de Eerste Wereldoorlog meer geleden dan tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zowel militairen en burgers in België hadden het. «gemiddeld» minder hard dan in Oost-Europa. Ook heel wat dichterbij, in Nederland en in de streek van Bastogne, kregen de burgers het heel wat harder te verduren. Akkoord, wanneer men over oorlog praat zijn superlatieven en andere trappen van ver gelijking veeleer ongepast. Oorlog is oorlog, en geen spel voor volwassenen. Op de bevrijding werd vier jaar gewacht. De bevrijding van Brussel was echter slechts een schijn- bevrijding van het land. Hoewel Antwerpen met zijn haven vrijwel intakt in handen viel van de Geallieer den, begon de oorlog van Antwerpen pas op zijn hevigst met de moeizame bevrijding van de Schelde- monding en de verschrikking van de V1 en V2. De Ardennen, die een scherprechter hadden moeten zijn bij de aanvang van de oorlog, werden het ten slotte in het vermetele von Rundstedt-offensief van Kerstmis 1944. De streek van Bastogne werd een van de meest bloedige slachtvelden uit de Tweede We reldoorlog. België was pas echt bevrijd in februari 1945... De beelden van de bevrijding zijn verrassend, vol van uitbundigheid, maar vaak ook onthutsend en pijnlijk. De uitbundigheid is niet zo verbazend. Nergens is het vrijheidsverlangen zo groot als in een verdrukt land. Tenslotte herhaalt de geschiedenis zich steeds. Wat men ook moge beweren het vrijheidsstreven is bij alle volkeren aangeboren. Wanneer zullen de grootmachten eindelijk begrijpen wat zich in Polen, (Lees verder op pagina 2) !jr. ^aeTintl """ty 5 3 v %i

Denderklok | 1984 | | pagina 1