d e zin n\KSQe U/Qams Raadszitting EDIT ORIAAL Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 4 januari 1985 VAN 29 EN 30 NOVEMBER 1984 Het vóór en tégen de begroting 1985 HERNIEUWING VAN DE ABONNEMENTEN Geen stalletje van Betlehem. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dhr Timmermans Mijnheer de Burgemeester, Heren Schepenen, Waarde Collega's, De heer schepen van financiën heeft zo pas zelf de zwakheden van de ontwerp-beg roting 1985 aangetoond. Het eigen dienstjaar vertoont opneuw een mali, voor 1985 begroot op 11.576.091 F. Wat dus betekent dat het struktureel tekort verder wordt aangehou den, m.a.w. dat de tering niet naar de nering wordt gezet. Dat kunnen we niet ongestraft volhouden, vermits de reserves uitgeput geraken. De heer schepen Torrekens verkeert dus in een weinig benijdenswaardige positie. Het PVV-CVP - schepencollege en meerderheid inspireerde hem ver leden jaar tot een gemakkelijkheidsoplossing de ontvangsten optrekken door een vermeerdering van de 6% personenbelasting tot 7(\. Uw gelijkgezinde CVP-PVV-deputatie aanvaardde evenwel terecht de ze zware belastingsverhoging niet. De Hogere Overheid, bij omzendbrief van Ge meenschapsminister van Binnenlandse Aangelegen heden Mare Galle, beveelt trouwens aan de uitga ven onder controle te houden en zo mogelijks de belastingsdruk zelf te verminderen, daar waar de gemeentebesturen genoodzaakt waren tijdelijke sa neringsplannen uit te voeren om het gemeentelijk budget tegen uiterlijk 1987 in evenwicht te brengen. Als gemeentelijke verantwoordelijken zullen wij ons trouwens verder allen samen moeten afzetten tegen mogelijke nieuwe pogingen om een falend Wij nodigen onze abonnenten vriendelijk uit hun abonnement voor 1985 te hernieuwen door storting of overschrijving van 650 F op postrekening nummer 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan dit bedrag ook betaald worden op ons redactieadres. Oprechte dank I nationaal financieel beleid af te .wentelen op de rug van de gemeenten. Nationaal kan men dan wel om puur electo rale redenen - ten allen kante en te pas en te on pas schreeuwen dat de belastingsdruk moet vermin deren (iedereen is het daar trouwens over eens!), maar in de feiten de gemeenten verplichten tot het zoeken van bijkomende inkomsten en dus hogere lasten voor haar inwoners, is het reinste volksbe drog Ternauwernood zijn de al zo zwaar beproefde gemeentebesturen aldus ontsnapt aan een nieuwe financiële ramp, doordat de regering in haar eerste ontwerp van rijksmiddelenbegroting 1985 had inge schreven, dat voortaan 25% roerende voorheffing diende te betalen op haar inkomsten en dividenden bij de intercommunales. Voor de gemeentebesturen zou dat samen een nieuwe financiële aderlating van 3 miljard frank hebben betekend. Voor de Stad Ninove konkreet een derving van 8.264.427 aan mid delen, ons baserend op de inkomsten ten belope van méér dan 33 miljoen frank aan dividenden uit inter communales, zoals begroot in uw ontwerpbegroting Gelukkig dus maar, dat de regering onder druk en het krachtdadig verzet van alle gemeentebestu ren, heeft afgezien van haar voornemen, maar voor de toekomst zullen wij evenwel op onze hoede moe ten blijven Zoais trouwens ook de nieuwe armoede door de nationale CVP-PVV-regering wordt in de hand ge werkt en zelfs georganiseerd en dit eveneens zijn weerslag vindt op de gemeentelijke financiën langs de uitgaven van het OCMW om. Studies hebben trouwens uitgewezen dat het aantal steunaanvragen bij de OCMW's het laaste jaar angstwekkend zijn gestegen. Dit feit doet zich eveneens te Ninove voorwij dienen slechts de ver hoogde stadstussenkomst in de OCMW - rekening voor de laatste jaren op een rijtje te zetten Ik moet dus de schepen van financiën eerlijk toegeven dat hij over niet veel bewegingsvrijheid beschikt binnen zijn gewone begroting, omdat per soneelskosten en schuld samen, méér dan 400 mil joen frank aan uitgaven betekenen ten opzichte van ongeveer 530 miljoen in het totaal van de uitgaven, of kwasi 75% zijn dus vaste kosten. De poging tot belastingsverhoging van 6 naar 7 op de personenbelasting, wordt dit jaar niet her haald, maar er worden nochtans ook geen noemens waardige inspanningen opgebracht om de uitgaven zijde te verminderen, zij het zoals gezegd, beperkt in de mogelijkheden. Wij kunnen slechts het tegendeel besluiten wan neer wij sommige uitgaven onder ogen nemen die in het ontwerp van buitengewone begroting werden opgenomen en de facultatieve uitgaven in de gewo ne begroting zelfs nog stijgen in plaats van te ver minderen U zult mij voor de voeten gooien wat terzake dan wel het SP-aiternatief is Bij de bespreking van de begroting 1984, heb ben wij één jaar terug, voor de ontvangsten gesteld dat ook in navolging van de CVP-PVV- regering een cadeau van 2.000.000 F per jaar (Lees verder ou pagina 10) 143. Van heinde en ver waren ze gekomen. Het was nochtans geen volkstelling en er was voor iedereen meer dan voldoende plaats... in het nieuwe stad huis. Het was er vorige zaterdag heel wat drukker dan je normaal van een stadhuis kan verwachten. De nodige pijlen en de overal aanwezige leden van het schepencollege stonden er borg voor dat niemand verloren liep in deze moderne doolhof. Men kan er niet aan voorbij dat eik welgemeend burger zich enkel kan verheugen met de moderne accomodatie dat de stad Ninove nu heeft weten te realiseren. Men kan bovendien vaststellen dat de inrich ting meestal modern maar vrij sober en zeker niet overdreven luxueus is gebeurd. V/aar het kleinste kind letterlijk en figuurlijk zeker niet kan naastkijken is de manier waarop met ruimte is geknoeid. Nu is het onmogelijk en onrechtvaardig deze of gene partij of persoon de verantwoorde lijkheid hiervoor zomaar in de schoenen te schui ven. Zowat alle partijen zijn immers op de ene of andere wijze bij het projekt betrokken geweest. Enkel de C.V.P. kan zeggen dat ze zich steeds heeft verzet tegen de ongelukkige inplanting in de Pol ders en dat dit zelfs bijdroeg tot een breekpunt in de koalitie van SP en CVP in het Ninove van voor de fusies van 1976. De ruimtelijke wanom- vang moet veeleer worden toegeschreven aan de nationale droomkasteienpolitiek en dito normen van vóór de crisis die te lang en te ondoordacht werden toegepast. De nationale overheid was steeds de voornaamste financier en iedereen kent het spreek woord wiens brood men eet, wiens woord men spreekt En het was allerminst het technisch ad vies van de privé-sektor dat deze reuze-omvang zou hebben voorkomen. Tenslotte worden zij in het hui dig systeem nog steeds vergoed in funktie van de grootte van de projekten die zij weten te realiseren. Nogmaals, het is vrij funktioneel maar wat moet men met gangen die voortdurend zo'n zes meter breed zijn De oppervlakte van de inkomsthal schat ten wij op zo'n 250 vierkante meter. Een dame merk te spontaan op dat het bureau van een schepen gro ter is dan haar eigen living thuis. De mooie raads zaal moet ook zo'n 150 vierkante meter groot zijn of driemaal de oppervlakte als vroeger maar de toeschouwers worden bij elkaar gedrongen in een suitevan waaruit ze de gemeenteraadsleden nauwelijks kunnen zien. De pers moet het voor lopig zonder tafel stellen. Misschien is dit beeld te negatief maar wij moesten het toch even kwijt. Tenslotte gaat het om uw en onze centen. En uiteindelijk gaat het toch (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1985 | | pagina 1