h hst. 'QQms efl z'ind Qct Minder belasting betalen EDIT ORIAAL dankzij de levensverzekering! BAL C.V.P.-MANDATARISSEN Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 12 april 1985 C.V.P. NINOVE - POLLARE Zaterdag 27 april 1985 - 21 uur O.C.M.W.-Voorzitter Johny Timmermans Gemeenteraadlid Mieke De Smef O.C.M.W.-raadslid Diane Van der Kelen Zaal Berg en Dal- Brusselstraat Inkom 100 F. Een wandeling door een stukje onverkend Ninove. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 155. Fiskale vrijstelling van de ievensverzekerings- premies elke verzekeraar kent deze uitdrukking, maar voor een leek is ze soms verre vart duidelijk. In gewone taal komt het hier op neer dat de belas tingplichtige wettelijk het recht heeft om jaarlijks de levensverzekeringspremies af te trekken van het bedrag van zijn bedrijfsinkomen en dus minder be lasting te betalen. De levensverzekeringen moeten dan echter wel aan een reeks voorwaarden voldoen. Vooreerst moeten de kontrakten afgesloten worden vóór de leeftijd van 65 jaar voor de mannen en vóór de leeftijd van 60 jaar voor de vrouwen, ze moeten een leeftijd bij afloop vermelden van ten minste 65 jaar voor de mannen of 60 jaar voor de vrouwen. Voor de verzekeringskombinaties die uitsluitend de betaling voorzien van een kapitaal bij overlijden van de verzekerde, is echter geen enkele leeftijds- voorwaarde vereist. Vervolgens moeten de kontrakten die voorzien in de betaling van een kapitaal bij leven van de verzekerde afgesloten worden voor een minimale duur van 10 jaar. Bovendien moeten de verzekeringsnemer die het kontrakt afsluit, de verzekerde en de begunstig de bij leven één en dezelfde persoon zijn. Tenslotte kunnen alleen de echtgenoot en de familieleden van de verzekerde tot de 2de graad (vader, moeder, grootouders voor de twee stammen, broers en zusters, kinderen en kleinkinderen) als begunstigden bij overlijden aangeduid worden. HOE WERKT NU PRECIES DE FISKALE VRIJSTELLING De verzekeringsnemer en dus de belasting plichtige kan tot 15% aftrekken van de eerste schijf van 50.000 F van zijn bedrijfsinkomen nadat de be drijfslasten in mindering werden gebracht, plus 6% van het saldo van dit inkomen. De maximum aftrek bedroeg tot einde vorig jaar 45.000 F. Daar is nu eindelijk een wijziging ingetreden. In de nu al 30 jaar bestaande wetgeving werd dit bedrag van 45.000 F immers nooit geïndexeerd of geherwaar deerd. Indien het aan de index van de konsumptie- prijzen aangepast was, dan zou dit thans 150.000 F bedragen. De maximum aftrek werd vanaf 1984 gebracht op 90.000 F. De praktische uitwerxing werd wel wat inge wikkelder. De belastingplichtige, wiens levensverzekering voldoet aan de wettelijke voorschriften, kan, zoals hiervoor gezegd, de eerste 45.000 F van zijn levens- verzekringspremie van zijn bedrijfinkomsten aftrek ken. Het belastbaar oedrag wordt aldus verminderd waardoor de belasting vermindert daar waar ze het hoogste is (dit wil zeggen in de hoogste schijf van het inkomen). Bovendien brengt, sinds 1 januari 1984, het pre miegedeelte dat 45.000 F overschrijdt, tot 90.000 F, een nieuw extra voordeel mee een belastingsver mindering van 25 of 30% van dit premiegedeelte, van de echtgenoot geen bedrijfsinkomen heeft of die Het percentage van 25% is van toepassing voor de personen zonder gezinslast. Voor de personen waar één of meerdere personen (andere dan de echtge noot) ten laste hebben, is het percentage 30%. Door deze mogelijkheid te bieden aan de be zitters van een levensverzekeringskontrakt heeft de wetgever zowel het sparen als de voorzorg willen aanmoedigen, leder mens, bewust van zijn verant woordelijkheid, zorgt voor de bescherming van de zijnen. Deze faktor en het vooruitzicht zijn belasting te kunnen verminderen, oefenen een enorme aan trekkingskracht uit op het publiek. De uitbreiding van de wetgeving, inzake fiskale vrijstelling van de premies, vergroot aanzienlijk de belastingbesparing die men kan verwezenlijken met een levensverzekering. Nooit te voren heeft de levensverzekering het tweevoudig doelveiligheid en rendement beter ver enigd. Het is in de Ninoofse politek de laatste weken bijzonder rustig. Er is nauwelijks nog een haan die kraait. Nochtans is het nog niet zo lang geleden dat de politieke pluimen tussen en binnen de verschil lende partijen in het rond vlogen de perikelen rond het nieuwe administratief centrum, de inplanting van de polyvalente zaal, de voetgangersbrug... liggen nog vers in het geheugen. Een nieuwe interessante kluif, de overname van het vervallen Sigtaykompleks door een privé- firma bleek de zoveelste te vroeg opgegane ballon. Nochtans blijkt er wel degelijk interesse te zijn geweest vanuit de distributiewereld om deze spook- fabriek tot een modern winkelkompleks om te bou wen. Waarom verdere stappen tot realisatie van dit omvangrijk projekt uitblijven, schijnt niemand in Ninove te weten. De omvang van dit projekt schrikt waarschijn lijk zelfs de grootste maatschappijen af die derge lijk omvangrjk projekt in een kleine stad als Ninove in deze onzekere tijden niet durven realiseren. Het verbaast ons in feite dat er geen initiatieven worden genomen vanuit de gemeenteraad. Noch meerderheid, noch oppositie kraait er over. Zelfs de Werkgroep Leefmilieu die anders niet om een voorsteld verveeld is heeft er nog maar weinig op zitten doordenken. Het biedt nochtans mogelijkheden. Een winkel centrum zou er kunnen worden gekombineerd met een polyvalente zaal. Het zou een polyvalente zaal zijn die vrij centraal zou zijn gelegen met ruime par king. De bijkomende parking zou tevens ten bate komen van de omliggende handelswijken. Het kom- pleks is direkt toegankelijk via de Graanmarkt en de Koepoortstraat, maar met het onteigenen van een huis in de Biezenstraat en de Beverstraat zit men in het hart van twee drukke handelswijken. Is zo n projekt te groots Voor de Stad alleen is dit zeker het geval. Waarschijnlijk kan en durft de privé-sektor het op eigen benen niet rooien. Een kombinatie van de twee kan dit wel aan. Niets belet bovendien zo'n projekt in meerdere fazen te reali seren. Te weinig mensen die het zouden moeten we ten, realiseren zich niet welke mogelijkheden dit stuk steendood Ninove biedt. Het is niet de eerste keer dat de hele gemeente raad er eens samen op uit trekt om de mogelijkhe den - ter plaatse - te verkennen. Voor heel wat men sen in de gemeenteraad zou het een eerste stap zijn in een stukje kern van Ninove waarover ze nog maar vaag hebben horen praten. Uw laarzen niet vergeten a.u.b. er} utT"

Denderklok | 1985 | | pagina 1