d e z\u Raadszitting EDIT ORIAAL Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 21 juni 1985 VAN 30 MEI 1985 Animo rond het stedelijk onderwijs. Andermaal een lompe Walter Moens Roland De Rouck met eigen visie op eis tot schadevergoeding Onze gemeentefinanciën. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Niriove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 11) Stedelijke lagere- en kleuterschool Denderwin- deke Uitbreidings- en aanpassingswerken ge bouwencomplex Goedkeuring principe Machtiging aanstellen ontwerper Aanvraag om toelagen. Dhr Desprets De gebouwen waarin de stede lijke lagere- en kleuterschool te Denderwindeke is gehuisvest voldoen sedert geruime tijd niet meer qua opvang van het groeiend leerlingenaantal. Om aan dit probleem een oplossing te bieden werd in een eerste fase een nieuwe kleuterblok op gericht weike sedert januari 1985 in gebruik werd genomen. In de tweede fase dient het bestaand gebouw te worden uitgebreid en aangepast aan de aktuele noden een voorstel terzake werd door de Dienst Ruimtelijke Ordening uitgewerkt. Voor het uitvoeren van deze werken kan beroep worden gedaan op staatstoelagen ten belope van 60%. Wij vragen uw principieel akkoord en de mach tiging om een ontwerper aan te stellen. Mevr. De Kegel We danken U na al die jaren op ons voorstel in te gaan. Hoe dikwijls hebben we hier gevraagd de school in Denderwindeke uit te breiden. Directeur Coppens deed meer dan eens een rondgang met André Baro en mij om te tonen in welke lokalen de kinderen zaten. Dit punt had al jaren op de agenda van de gemeenteraad moeten verschijnen. Dhr Beeckmans We konden niet vroeger be ginnen omdat eerst de kleuterschool moest klaar zijn. Mevr. De Kegel En waarom niet alles te ge lijk Dhr Beeckmans - De Diensten wensten beide dossiers te splitsen. Dhr Timmermans Een onderzoek naar het veiligheidsaspect vraagt meer aandacht. Dhr Desprets De ontwerper zal hierover uit spraak doen. Dhr Beeckmans In de huidige school te Den derwindeke bestaat, zoals iedereen weet, nood aan degelijke en ruime klaslokalen en andere. Het lager onderwijs telt, daar waar het over 12 volwaardige klassen zou dienen te beschikken en dit alleen voor het normaal lesgeven, slechts over 8 volwaardige klassen. De rest of 4 klassen zijn ondergebracht in reeds vroeger aangehaalde noodkiassen. Tevens dient men te kunnen beschikken over lokalen, zij het kleiner, voor: taakleraars, zedenleer en godsdiensten en differentiatieopdrachten. Even eens zou men dienen te zorgen voor een mediateek, een personeelszaal en een refter met keuken. Al deze werden reeds lang, en dit zowel door de in spectie als door de diensten voor hygiëne voorge steld. De werken die worden voorgesteld omvatten op de zolderverdieping, waar de huidige noodrefter is ondergebracht, zou men zonder dat binnenmuren dienen gemetst te worden en met het plaatsen van een Frans dak 4 evenwaardige klassen aan de benedenverdiepingen evenals een kleinere voor de aanpassingsklas kunnen oprichten. de noodklas op de 1ste verdieping kan die nen voor zedenleer of godsdienst. de vroegere refter, samen met de smalle doorgeefkeuken, op de 1ste xerdieping, thans dien stig als 2 noodkiassen, tot mediateek omvormen. de 1ste kleuterklas aanleunend aan het ho ger blok van het lager onderwijs tot personeelszaal inrichten. de refter inrichten vanaf de vroegere kleu terspeelruimte tot aan de Kruisveldstraat, met ach teraan keuken, bergruimte, wasgelegenheid en ves tiaire. de huidige niet meer bruikbare stortbaden door kleedkamers vervangen, met uitbreiding van sanitair en wasruimte, en ze eveneens voor minder- validen te voorzien. het huidig en veel te klein bureel samen met het personeelsplaatsje en noodklas tegen de turnzaal als administratief gedeelte inrichten (bu reel, bergen van materiaal, schriften, boeken e.a.). fietsenstalling oprichten in het afgebroken huis en nevens de nieuwe overdekte speelruimte. Daar deze werken noodzakelijk blijken, zowel de inspectie en directie als de dienst voor subsidië ring zich samen met de stadsarchitect en met me zelf in een werkvergadering, verklaarden zich prin cipieel akkoord met de U heden voorgestelde wer ken, stel ik aan de Raad voor deze uitbreidings- en aanpassingswerken goed te keuren de voorziene staatstoelagen die 60% be dragen, aan te vragen en het College te machtigen een ontwerper aan te stellen. Dhr Timmermans Akkoord, maar het gaat hier over het nuttig gebruik van de lokalen. Men is nu toch zeker niet verplicht om het oude stramien te blijven behouden. Dhr Schorreel Beide schepenen spreken hier mekaar tegen. De ontwerper moet voorstellen uit werken. Dhr Beeckmans Ik ben daar ook mee akkoord. Dhr Schorreel Oh... Ik dacht dat gij een andere visie had. Mevr. De Kegel Waar gaan de leerlingen inmiddels? Dhr Beeckmans Waar ze nu zijn onderge bracht het zal nu nog een tijdje langer duren. Algemene goedkeuring met 26 stemmen. (Lees verder op pagina 2) 162. Het hele drama of is het een komedie rond het failliet van de gemeente Schaarbeek toont aan hoe lichtzinnig er in het verleden is rondge sprongen met de gemeentefinanciën. Schaarbeek is zeker geen alleenstaand geval. Ook Antwerpen en Luik zijn virtueel onder de hamer gegaan. De manier van aanpakken was "wel totaal verschillend. In Antwerpen werd er finaal een dege lijk bezuinigingsprogramma opgesteld. In Luik ver loopt het veel moeilijker, schoorvoetend, met vele kleine stapjes. In Schaarbeek gebeurde er gewoon niets. Pas twee jaar geleden is men er durven voor uitkomen dat ook de meeste gemeenten, zowel grote als kleine, boven hun stand leefden. In ruim één derde van de gevallen was de situatie gewoon on houdbaar geworden. Nogmaals moet men terugkeren naar de vraag waarom men het zover heeft laten komen. Het ant woord is bijzonder pijnlijk omdat het gewoon niet verder kon. Op alle mogelijke manieren hielp de nationale overheid, onder gedaante van gulle po litici, de putten van de gemeenten te vullen. Toen de centen van Vadertje Staat tot de laatste frank op waren en zo massaal in het buitenland moest wor den geleend dat onze kredietwaardigheid in vraag werd gesteld, moest er iets gebeuren. Binnen de Regering maar ook in ruimere kringen daarbuiten was men er zich van bewust geworden dat inbinden, of zeg maar gewoon bezuinigen, ook de gemeenten ten dele viel. De begrotingen en rekeningen van de gemeen ten worden met de nodige gestrengheid gevolgd. Sommige gemeenten moeten echt op de tanden bij ten. Het crisisbewustzijn is nu wel via de media bij iedereen doorgedrongen bezuinigingsmaatregelen, die vroeger voor onmogelijk werden geacht, worden schoorvoetend aanvaard. Anderzijds moeten de ge meenten vaak wachten op achterstallige betalingen van de hogere overheid, 't Kan verkeren, zei Bre de ro. De gemeenten komen er niet van af met zomaar de belastingen te verhogen. In Ninove dacht men de personenbelasting van 6 op 7% te brengen maar de Gouverneur verwierp die beslissing omdat onze gemeente nog te goed bij kas zou zitten In Ninove zijn de gemeentebelastingen relatief gezond. Zeker in vergelijking met een stad als Aalst komen wij er hier meer dan behoorlijk uit. De be lastingen, zowel opcentiemen als personenbelasting, zijn matig te noemen. Nochtans zullen ook in Ninove de zware finan ciële wonden moeten worden gelikt van zijn grote (Lees verder op pagina 2) w

Denderklok | 1985 | | pagina 1