DE PREMONSTRATENZERABDIJ VAN NINOVE (1137-1796) EDI TORIAAL Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 18 oktober 1985 Het verdict van de kiezer. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 650 F. Prijs per nummer: 14 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Onder bovenstaande titel loopt nog tot zondag 27 oktober a.s. een tentoonstelling in de Onze-Lieve- Vrouwekerk. Wie die tentoonstelling nog niet zag, heeft dus nog even de tijd om de tentoongestelde stukken over de kerk en haar patroonheiligen te gaan bezichtigen. Aanbevolen. De Denderkloknam intussen de kataloog eens dooreen hele boterham met heel wat dege lijk en origineel studiewerk erin. Twee bijdragen trokken speciaal onze aandacht, een eerste over de middeleeuwse abdijkerk (1157-1623) (auteur: G. Vande Winkel) en een tweede over de bouw van de huidige kerk (1623-1723) (auteur: D. Van de Perre). Centraal in de eerste bijdrage staat de figura tieve kaart van Philips De Deyn (ca. 1621) nr. 6 op de tentoonstelling waarop helemaal bovenaan de ruïnes afgebeeld staan van de middeleeuwse, Romaanse kerk die door de Geuzen in 1578/79 ver woest werd. Een vergrote foto van de abdijgebouwen en de kerkruiïnes, zoals getekend door De Deyn, hangt als nr. 10 te kijk. Het deskundig oog van G. Vande Winkel heeft in deze tekening een Romaanse kerk herkend met een opvallend Westerfront, gedo mineerd door twee torens. Dat blijkt uitzonderlijk te zijn voor een premonstratenzerkerk. Lezers die iets van dit Ninoofs curiosum willen zien verwijzen we dus naar kaart en foto. Of er in werkelijkheid nog iets van die kerk overblijft Heel weinig, maar toch beter dan niets het zandstenen deel van de doopkapel is allicht gebouwd op de fundamenten van de noordelijke fronttoren. In de zeventiende eeuw werd hierop de kloostertoren met uurwerk en beiaard (zie gravure nr. 16 en maquette) opgetrokken. Toren, uurwerk en beiaard hebben het intussen laten afweten, maar het onderste deel dient dus nog als winter- en doop kapel. Hopen maar dat er een archeologisch initiatief kan worden opgezet om nog meer stofffelijke resten aan het licht te brengen. Indien men niet te onge duldig is om op het oude kerkhof een parking aan te leggen, behoort een BTK- of een ander archeolo gisch project misschien echt tot de mogelijkheden. De tweede bijdrage behandelt de complexe wordingsgeschiedenis van de huidige kerk (1623- 1723). Een boeiende geschiedenis, compleet met in triges. D. Van de Perre is de geknipte man om na grondig onderzoek iets dergelijks uit de doeken te doen. Wij herinneren ons nog zijn dossier rond het bijgewerkte gewestplan (Burchtdam-Prutsdam en aanverwanten), en zo verwondert het ons niet dat hij ook nu zijn weg gevonden heeft op een overplakt en bijgewerkt plan, de zgn. situs fundamentalis (ten toonstelling nr. 15a) uit 1648. Om een lange ge schiedenis kort samen te vatten na de geuzen- episode gebruikten de Ninoofse Norbertijnen de pa rochiekerk (zie de waarlijk prachtige en boeiende maquette) voor hun officie. Dat leek een goede zaak voor abdij en stad, en daarom werd er in 1632 een schriftelijke overeenkomst opgesteld om dit dubbel gebruik van de parochiekerk te bestendigen. Die overeenkomst werd nooit bekrachtigd, maar leidde intussen wel tot plannen om de abdijgebouwen via een portiek met de parochiekerk te verbinden. De landmeter Vedastus du Plouich belast met het maken van een aantal gravures voor Sanderus' Flandria lllustrata hoorde te Ninove van dit plan, en graveerde die portiek alvast als reeds gereali seerd. Zie nr. 16 op de tentoonstelling. Hij hoorde echter ook van een ander plan, nl. een nieuwe abdij kerk, en beeldde die dus eveneens reeds af, in go tische stijl, met een transepttorentje en een majes- tatische pronktoren naast het westelijk front, paral lel met de kloostertoren. Zie dezelfde gravure. Van waar dit ander plan Ontevredenen binnen het klooster hadden de overeenkomst gesaboteerd, de oude abt David overpraat, en vervolgens met de nieuwe abt Roelofs zelf het roer in handen genomen. De portiek mocht enkel nog op tekening gereali seerd worden, als vroom aandenken aan abt David zaliger. Met het project van de nieuwe, gotische abdij kerk werd het vel van de beer echter ver kocht alvorens hij geschoten was, want de tijden werden slechter en de abdij had wel dra geen geld meer om een nieuwe kerk te bouwen. Zo hebben de kanunniken vele decennia lang kunnen mediteren in een veel te kleine (voorlopige) kapel de nuchteren onder hen zullen gedacht hebben aan de ruime, helaas versmade parochiekerk, zo vlakbij maar velen hebben blijkbaar troost gevonden in de droom van een nog ruimere abdijkerk. De jaren verstreken en de mode veranderde. De abdijkerk, die als gotische kerk was aangezet, evolueerde op plan althans tot een gebouw met een barokke voorgevel (Philips De Deyn, 1662, tentoonstelling nr. 20a), en nog verder tot een koe pelkerk (Van Waesberge, 1679 7), die onder Gentse invloeden (Karmelietenkerk, Begijnhofkerk,... zie nr. 22) tenslotte wordt wat abt Van der Haeghen ervan heeft laten maken tussen 1712 en 1723. En daar stond ze dan, onze kerk. Dat naast zo'n moderne kerk een verouderd klooster lag, heeft de opvolger van abt Van der Hae ghen ertoe gebracht een nieuw klooster te laten bouwen (nr. 25a tot 31b). Een droom (nr. 28) die bijna (vergelijk met nr. 29 e.vv.) volledig werkelijk heid werd, om echter voor zijn voltooiing volledig te verdwijnen. Als de CCC zich wat haast, kan het Ninoofs administratief centrum nog eenzelfde ro- mantisch-dramatisch lot ondergaan. De heilige Cornelius laten we tenslotte aan de devotie van de bezoeker over. Het is leuk om zoveel beelden bij elkaar te zien een unieke kloosterge meenschap van de H. Cornelius En voor de schatten in de schatkamer staan we stil en denken aan de drukte rond het schrijn bij de Pinksterommegang in volle kerk. 173. Verkiezingen zonder verrassingen bestaan blijk baar niet meer in ons land. Voor de zoveelste maal moesten opiniepeilers ervaren hoe broos hun voor spellingen wel zijn. De meerderheid van CVP PVV - PSC PRL kwam versterkt uit de verkiezingen. In stemmenaan- tal en in zetels won de meerderheid lichtjes veld de morele overwinning was echter des te groter. Vier jaar soberheidsbeleid aanvaard door de meerderheid van de bevolking. Er zijn niet zo veel Westeuropese regeringen die daar prat kunnen op gaan. Zelfs Helmut Schmitt in de Bondrepubliek ging er voor onder de bijl en Mrs Thatcher werd enkel gered door de Falkland-oorlog. De oppositie had weinig reden tot juichen AGALEV kwam niet tot de verhoopte sprong-voor- waarts. Opiniepeilers gaven hen 7 tot 10% van de stemmen in Vlaanderen. De winst bleef beperkt. De SP boekte voor het eerst sinds 25 jaar echt Vooruitgang. Ze wordt opnieuw de tweede partij in Vlaanderen. Ze had echter gehoopt op een afstraf fing van de meerderheid waardoor zij de automati sche en rekenkundig enige mogelijke wisselpartner van de CVP zou worden. En dat is zeker niet het geval. De socialisten weten dat zij er rekening moe ten mee houden dat de kiezer hen wel voor nog eens vier jaar in de oppositie zou kunnen hebben vastgespijkerd. Je zou om minder treuren... Verrassend is wel de opvallende achteruitgang van de VU. Ze werd niet gekannibaliseerd zoais het FDF en RAD-UDRT, maar toch... het verlies was groter en harder dan verwacht. De onzekerheid drijft de kiezer terug naar de traditionele partijen weg met die taaltwisten... In het arrondissement Aalst verliep de verkie zingscampagne vrij rustig ondanks de aanwezigheid van de kopstukken Galle, Waltniel en Paula D'Hondt. Winst en verlies van de partijen volgde de nationale trend AGALEV 2,3%, SP -F 3,9%, Vlaams Blok 0,2%, KP 1,1%, VU 4,8%, CVP -F 3,1%, PW 3,8%. Ondanks winst en verlies blijft het arrondisse ment Aalst wat het jaren waseen sterk bolwerk voor PVV en vooral SP en een relatief minder sterk CVP. Volgens niet bevestigde gegevens zou in het kanton Ninove de SP nipt het grootste aantai kie zers achter zich hebben. Bij de vorige verkiezingen hield de CVP, al even nipt, de SP achter zich. Het beleid van de regering kan worden voort gezet. De regeringsvorming zal misschien hard maar niet onmogelijk zijn. Men moet zo vlug mogelijk opnieuw aan de slag. De kiezer heeft een duidelijk verdict uitgesproken. In ons volgend nummer komen wij uitgebreid terug op de uitslagen van Kamer en Senaat.

Denderklok | 1985 | | pagina 1