d e zul Qr/ Wüams Rood sz'i tti ng EDIT O R IA AL Negenenvijftigste Jaargang Vrijdag 6 december 1985 VAN 24 OKTOBER 1985 Naar de begroting. HERNIEUWING VAN DE ABONNEMENTEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 29.2) Voorstel van dhr De Rouck tot herziening van het verhaaibelastingreglement en invoering van een forfaitaire wegenbelasting. Dhr De Rouck A. Waarom grondige herziening van de verhaai- belastingen Door de verhaalbelastingen worden de boord- eigenaars (aangelanden) belast voor het verwerven van straatbeddingen, de aanleg van riolering en het aanbrengen van voetpaden en opritten. De uitgaven die door de gemeente worden ver richt voor de uitvoering der werken, worden verhaald op de boordeigenaars om deze terug te winnen. Aan gezien de uitgaven relatief hoog liggen en het aantal aangelanden gering, is de druk van deze belastingen bijzonder zwaar, zelfs wanneer gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheid de betaling te spreiden over 20 jaar. Vandaar dat deze belastingen haast in de regel een bron van ergernis vormen en alle initia tieven van de gemeente inzake openbare werken met achterdocht en zelfs met vijandelijke gevoelens onthaald worden. De wijziging van het belastingsreglement door dit stadsbestuur in 1983 en het milderen van de be lastingspercentages, betekende ongetwijfeld een po sitieve tegemoetkoming aan de reakties van de be trokkenen. Wanneer trouwens de historiek nagegaan wordt van deze belastingen die in Ninove ingevoerd werden in 1951, dan blijkt duidelijk dat de toepas sing ervan alsmaar milder werd (terugbetaling over het ganse bedrag en betalingstermijn over maximum 5 jaar, nadien 10 jaar, en later werd de belastbare grondslag alsmaar gunstiger). Ondanks deze niet te onderschatten verbeterin gen, stel ik mij de vraag of deze reeks maatregelen niet slechts de uitwerking hebben van een pijnver- zachtend middel, en de fundamentele kritiek op deze soort van belastingen wel opheffen. Deze verhaalbelastingen vonden oorspronkelijk hun verantwoording in de meerwaarde die de aan palende eigendommen door de straataanlev en de nutsvoorzieningen verwierven (zie J. Van Crombrub- ge, Tijdschrift voor notarissen, april 1984, p. 105; De Gemeente, Permanente Commentaar, deel II, p. 103). Vele wegen dienden immers door de gemeente nog aangelegd te worden, waardoor gewone gron den (meestal landbouwgronden) bouwgronden wer den, en hierdoor aldus een aanzienlijke meerwaar de verkregen. De belasting was dus op dat ogenblik ongetwijfeld verechtvaardigd. Thans hebben de gemeenten grotendeels hun volledige stratenpatroon bekomen, zodat de huidige verhaalbare wegenwerken omzeggens nooit meer het statuut van de percelen in financieel gunstige zin wijzigen. Het ontstaan van een reële meerwaarde voor de aanpalende eigendommen is in sommige gevallen bedenkelijk. In andere gevallen kan die meerwaarde wel aanwezig zijn, maar alsdan is het niet zo evident dat deze (meestal niet gevraagde) wegenwerken een meerwaarde met zich meebrengen gelijkwaardig aan de opgeëiste belasting. In nog andere gevallen is er niet alleen geen sprake van afwezigheid van meerwaarde, maar kan er zelfs minwaarde voor de eigendommen vastge steld worden. Denken we even aan die straten waar bij bijvoorbeeld een gedeelte van de tuin of zelfs gebouw onteigend wordt, en de wegzate ruim ver breed wordt, het verkeer hierdoor uitnodigend tot snelheid en veelvuldiger gebruik. Het verstoren van de rust, het gevaar van het verkeer zullen zeker geen gevolgen zijn die door de plaatselijke bewoners zullen ervaren worden als waardevol. Anderzijds kan dus ook niet ontkend worden dat de wegeniswerken ook belangrijke voordelen met zich brengen voor de niet-aangelanden, in zeer aanzienlijke mate voor de wegbedekking (verkeer), en in mindere mate voor de voet- en fietspaden. Zelfs indien deze overwegingen niet zouden kun nen overtuigen, kan zelfs de meest struisvogelachti ge onder ons, de felle protesten niet ontkennen, die de plaatselijke bevolking bij elke toepassing ervan gemanifesteerd heeft. Voorbeelden zijn legio de Daalstraat, de Wil- derstraat, de Eichemstraat, de Krepeistraat, de Zie kenhuisstraat met haar «overkoepelend comité voor afschaffing der verhaalbelastingen» en thans de Ter rasstraat om niet te moeten spreken van de Van Der Schuerenstraat. Als vertegenwoordigers van onze gemeentelijke bevolking kunnen deze aanklachten, die in sommige gevallen extreme vormen hebben aangenomen, niet genegeerd worden. Deze kritieken kunnen niet afgewimpeld worden als normale symptomen «omdat niemand perdefinitie graag belastingen betaalt». De intensiteit van de protesten lijkt veeleer het gevolg van ot feit dat de verhaalbelastingen thans als fundamenteel onrechtvaardig worden aangevoeld Het onrechtvaardig karakter ervan wordt trou- wens m.i. bevestigd door de vaststelling dot zelfs het Hof van Cassatie afgezien heeft van de oor spronkelijke verantwoording van het bestaan van meerwaarde voor de aangelanden, en integendeel thans als juridische basis de algemene verplichting van de gemeente van veiligheid en politie der we gen inroept (zie Van Crombrugge, Tijd. not., april 84 p. 106; De Gemeente, deel II, p. 103; F. Wasteels, Administr. Goederenrecht, p. 132). Wanneer het juridische stof van deze belangrij ke stellingname wordt afgeklopt, blijft er de vast stelling over dat zelfs het Hof van Cassatie stelt de toepassing van de verhaalbelastingen vreemd is aan het bestaan van enige meerwaarde voor de aange landen, en maar enkel het gevolg is van maatrege len ten voordele van het algemeen belang. Er blijft dus geen enkel billijk motief meer voor handen om ALLE uitgaven te doen dragen door enkele personen. (Lees verder op pagina 2) 173. Op 6 en 7 december buigt de hele gemeente raad zijn hoofd over de gemeentebegroting. Inder daad, sinds een paar jaar is dit zo'n boterham ge worden dat de gemeentevaderen zich geroepen en genoodzaakt voelen om er twee dagen voor uit te trekken. De cijfers op zichzelf zeggen reeds veel. De ontvangsten op de gewone dienst liggen al jaren in de buurt van het half miljard, in 1984 kwam men zelfs op ruim 544 miljoen. De uitgaven lagen iets lager zodat er een overschot was van 269.197 F. Dit overschot is met de jaren wel geslonken. Het bedroeg, na goedkeuring van wijzigingen, nog 5.242.212 frank in 1982 en 1.783.880 in 1983. Het valt moeilijk te zeggen of dit is toe te schrijven aan de steeds beperktere financiële omslag van de ge meenten dan wel aan een betere planning en strik tere uitvoering van de begroting. En dan is er nog de buitengewone dienst. Daar de uitgaven meer projektgebonden zijn, zitten er ook meer serieuse cijfers bijde ontvangsten op de buitengewone dienst varieerden van 269 miljoen in 1982, over 96 miljoen in 1983 tot 128 miljoen in 1984. Het loopt dus niet meer in het honderd maar wel in de miljoenen. Die cijfers zeggen de mensen niet zo veel. Heel wat meer interesse bestaat er voor de belastingen die door de gemeente worden geheven. Een hele kluif waarbij het schepencollege vaak heel wat ver beeldingskracht tracht (of moet) aan de dijk te leg gen en de oppositie zich geroepen voelt de rechten van de burger tot op het bot te verdedigen door het afbreken van deze of gene belasting. Bijna elk jaar wordt er een nieuwe belasting ingevoerd. In 1983 was er de retributie van 400 F per m3 voor het ophalen, op verzoek, buiten de voorziene maandelijkse gratis-ophaling van 1 m3, (Lees verder op pagina 2) Wij nodigen onze abonnenten vriendelijk uit hun abonnement voor 1986 te hernieuwen door storting of overschrijving van 700 F op postrekening nummer 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan dit bedrag ook betaald worden op ons redactieadres. Oprechte dank i

Denderklok | 1985 | | pagina 1