d e z\n en utn v;0 Raadszitting EDIT ORIAAL HERNIEUWING VAN DE ABONNEMENTEN Zestigste Jaargang Vrijdag 3 januari 1986 VAN 5 EN 6 DECEMBER 1985 Komt er straatgeweld Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F* Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 31) Goedkeuring stadsbegroting voor het dienstjaar 1986. Dhr Torrekens Bij de behandeling van deze begroting meen ik vooraf te mogen zeggen dat dit ontwerp veel gelij kenis vertoont met dit van 1985 en qua cijfers en uitkomst nagenoeg parallel resultaat kent. Nochtans wil ik benadrukken dat bepaalde sug gesties, die bij vorige besprekingen van begroting en rekening naar voor kwamen werden overwogen en ingelast. Aldus werd een duidelijk onderscheid gemaakt tussen werkingskosten en toelagen, wer den bepaalde retributies ondergebracht onder de funktie belastingen waar zij thuis horen, werden ze kere uitgaven samengebracht onder eenzelfde funk tie daar waar zij vroeger gedeeltelijk onder algeme ne administratie werden aangerekend, en tenslotte werden voor bepaalde diensten de administratiekos ten verhoudingsgewijs opgesplitst. Deze aanpassingen werden doorgevoerd om la ter een kiaardere financiële verslaggeving mogelijk te maken. Hierbij werd evenwel rekening gehouden dat, hoe dan ook, de gewone werking van de admi nistratie gegarandeerd blijft, dat de dienstverlening nog optimaal verzekerd wordt en dat de noodzake lijke aanpassingen en evolutie, denk aan de automa- tisatie, het bijhouden van het patrimonium, e.a. en de verdere uitbouw van verschillende diensten niet geremd worden. Rekening houdend met deze aanpassingen en herschikkingen meen ik te mogen stellen dat het evenwicht in deze begroting bereikt werd door het onder controle houden van de uitgaven zonder de lasten te moeten verhogen. Alvorens over te gaan tot de artikelsgewijze bespreking, enige toelichting bij de cijfers en het resultaat van deze begroting Wij nodigen onze abonnenten vriendelijk uit hun abonnement voor 1986 te hernieuwen door storting of overschrijving van 700 F op postrekening nummer 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan dit bedrag ook betaald worden op ons redactieadres. Oprechte dank 1 Vooreerst even stilstaan bij de ontvangsten deze bedragen 541 miljoen dit is 3,8% meer dan in 1985. De grootste meeropbrengst ligt in de verho ging van de dividenden die 7,2 miljoen meer zijn dan in 1985. De overdrachten, omvattende fondsen, belastingen en betoelagingen, de terugbetalingen van intresten door de Staat, zijn amper 2% verhoogd t.o.v. 1985 (481,9 472,4). Ingevolge het aangaan van nieuwe overeenkomsten, een betere verrekening van de geleverde prestaties en een strikte toepas sing van de bestaande reglementen, verhogen de inkomsten van de prestaties met 10% (14,6 13,3): Bekijken wij de ontvangsten uit een andere hoek dan stellen wij vast dat de opcentiemen en aanvuliende belastingen 40,5% bedragen van de to tale ontvangsten; de gemeentebelastingen 6%; de tussenkomst vanwege het gemeentefonds 23%; de dividenden 7,5' ide prestaties 2,7% en de terug betalingen door de Staat 19,2%. Ook de uitgaven stijgen in dezelfde mate als de inkomsten nl. 3,8%. Bij het vergelijken van de cijfers dient evenwel een correctie te worden aangebracht van 5,4 miljoen, zijnde een werkingstoelage aan het OCMW die bij begrotingswijziging werd ingediend en betrekking heeft op 1985 en in de stadsbegroting 1986 diende te worden opgenomen. Bij de uitgaven stijgen de personeelskosten het meest en verhogen van 154,5 miljoen in '85 naar 168,7 miljoen in '86. Deze verhoging van 14,2 miljoen is te wijten aan de bezetting van de vacante plaat sen in de personeelskaders bij de algemene adminis tratie en bij de politie, de daaruit voortvloeiende sociale lasten, het verder doorbetalen op verhoogde basis van vergoedingen zoals de eindejaarstoelage, e.a. aan alle personeelsleden. Bij deze verhoging speelt eveneens de normale evolutie van de bezol: digingen en het volledig operationeel worden van bepaalde diensten. De werkingskosten stijgen met ongeveer 4%. Zoals reeds eerder vermeld is hier enige ver schuiving merkbaar door de splitsing van de wer kingskosten en de toelagen, daar meer en meer wordt overgeschakeld naar materiële betoelaging, die zuiver als werkingskosten dienen beschouwd, verschuiving ook door indeling in de juiste funktie en de proportionele uitsplitsing onder verschillende diensten. De werkingskosten bij de algemene administra tie liggen op behoorlijk niveau ondanks de verdere kosten voor automatisering, aangepaste uitrusting van meubilair en kantoormachines, ja zelfs ondanks bijkomende uitgaven voor energiebesparing en be veiliging. Voor het privaat patrimonium werden de kosten voor onderhoud en verzekering van de gebouwen tot hun normale proporties teruggebracht. Dit is even eens het geval voor het krediet voorzien voor sneeuwopruiming en ijzelbestrijding, dat vorig jaar uitermate hoog lag.* In onderwijs verhogen de werkingskosten niet, ondanks de steeds stijgende prijs van het leerlingen vervoer. Ik maak van de gelegenheid gebruik om de evolutie van dit leerlingenvervoer even te onder lijnen (Lees verder op pagina 2) 177. De regering werkt aan haar begroting. De sa nering van de publieke financiën is de eerste priori teit. ledereen weet dat besparingen en besnoeiingen dan ook onvermijdelijk zijn. Wannener de regering haar «strijdplan» zal ont vouwen mogen er dan ook heel wat reakties worden verwacht. Niemand levert graag in en het spreekt vanzelf dat de voorgestelde maatregelen met uitzonde ring van een paar onvermijdelijke volfachten door het parlement moeten worden getoetst. De vraag is wel of de evaluatie van het begro tingsplan van de regering enkel en alleen zal ge beuren in het parlement. Vanuit de oppositie zou men zich nu reeds klaarmaken om de grieven op de straat te brengen. De centrales van het A.B.V.V. zouden zich reeds voorbereiden voor stakingen en betogingen. Het is lang niet zo zeker dat Jan Publiek zal te vinden zijn voor een doorgedreven aktie. De Belg is nu crisis-bewust en gaat niet zo vlug meer in op uitnodigingen tot naïeve «solidariteit». Bovendien heeft hij bij de parlementsverkiezingen het beleid van Martens en zijn CVPPVVPSCPRL-coalitie goedgekeurd. ledereen weet zo ongeveer wat ons te wachten staat het openbaar vervoer dat zal worden ontre geld door «klokvaste akties» op de flessehals van de Noord-Zuid-verbinding en door blokkades en pi ketten aan tram- en busdepots. Ook andere openbare diensten en sleutelsektoren zullen in aanmerking komen de post, bepaalde mi nisteries, de overzetdiensten en zelfs de havens. Heel wat moeilijker zal het zijn om in de pnvé- sektor een volgehouden aktie op grote schaal te realiseren. Waarschijnlijk zal men in Wallonië het ook ge makkelijker hebben dan in Vlaanderen om het werk neer te laten leggen. Het onngenoegen dat omwille van bepaalde be zuinigingsmaatregelen zou kunnen ontstaan, zou echter wel eens extra kunnen afebben door de zin loze en twijfelachtige straatakties. Steeds meer men sen staan steeds meer vijandig of afkerig tegen dergelijke maatregelen. Laten wij hopen dat het niet zo ver komt en, als het dan toch gebeurt, dat de straataktievoerders snel tot inzicht komen dat zij noch zichzelf, noch de anderen, een dienst bewijzen. Integendeel...

Denderklok | 1986 | | pagina 1