k '"'St S/7 is fa Qrns en \j 0\KsQe x '\n d we e%' V/V Raadszitting EDITORIAAL Zestigste Jaargang Vrijdag 10 januari 1986 VAN 5 EN 6 DECEMBER 1985 Het nieuws met twee gezichten. Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F* Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dhr Verekens Mijnheer de Burgemeester, Mijnheer de Schepen van Financiën, waarde collega's, Ik wil beginnen met te zeggen dat het nadelig saldo dat voor het eigen dienstjaar in 1985 werd genoteerd, nl. 11.576.091 F, in de «Begroting 1986» is gestegen tot 18.746.722 F. Het structureel tekort wordt dus nog meer aan gehouden dan dit jaar reeds het geval was. Wij nemen evenwel aan dat dhr Schepen wel licht een gerust gemoed heeft en dat de koptabel en de overschotten die hij daar kan verdoezelen, hem nog enige ruimte geven. In de Onderrichtingen van de Gemeenschapsminister voor het opmaken van de gemeentebegrotingen voor 1986 wordt even wel gepleit voor een «orthodox» gebruik van de koptabel en wordt het verbergen van overschotten aan de kaak gesteld. De reserves geraken nochtans uitgeput terwijl er anderzijds nauwelijks bijkomende inkomstenbron nen worden aangeboord, maar daarover zo dadelijk meer. In zijn omzendbrief van 10 juli 1985 met de reeds geciteerde onderrichtingen heeft de Gemeen schapsminister aangestipt dat de bevolking het gun stig effect van het herstel van de financiën in de eerste plaats moet aanvoelen in een verlaging van de belastingdruk. In de Ninoofse begroting zijn de ontvangsten uit belastingen en retributies niettemin gestagen met circa 4 miljoen F of van 247.616.124 naar 251 641 524 F. Even ter zijde Met betrekking tot voormelde omzendbrief zou ik trouwens nog willen aanhalen dat hij vermeldt dat elk raadslid alle 18 begrotings onderdelen tijdig moet ontvangen, daarin begrepen de degelijk ingevulde tabel van het gemeenteper- soneel. Ik heb deze tabel helaas niet gevonden. Nog een andere zaak is de «Energienota». In Ninove is dit beperkt tot een «nota inzake energie verbruik in stadsgebouwen». Vorig jaar heb ik reeds gesteld dat ook het benzineverbruik zou dienen op genomen worden. Sommige mensen blijven evenwel doof en hardleers. Misschien zou een beter uitge werkte energienota vorig jaar (voor 1985 dus) waar schijnlijk hebben kunnen vermijden dat men via be grotingswijzigingen de energieposten in vrij belag- rijke mate moest verhogen. Wij keren terug tot de belastingen. De belastingdruk voor het overgrote deel van de Ninoofse bevolking zou in zekere mate kunnen worden verminderd indien men het geld dan zou gaan zoeken bij mensen die de lasten beter kunnen dragen of bij diegenen die zich niet storen aan soli dariteit of gematigdheid. Wij verwijzen naar de vermindering van het aantal opcentiemen (1/2) bij wijze van geschenk aan het bedrijfsle ven, zonder dat daar enige tewerkstelling uit voortvloeit; afgifte van verkavelingsvergunningen; sluikstorten; agentschappen voor weddenschappen; bank- en financieringsinstellingen; tweede verblijven; krotwoningen, onbewoonde of verwaarloosde qe- bouwen; nijverheidsbouwvallen; privé-zwembaden, tennisterreinen, luxepaarden of anders nog zoudt U misschien zelfs moeten dur ven om een belasting te heffen op het plaatsen van terrassen op openbaar terrein, waar dat nu verstopt wordt door het verplichten van het gebruik van de Parkeermeters voor terrassen bij sommige gelegen- 178. Anderzijds blijven wij erbij dat de stad ook meer kan halen uit verhuring van privaat patrimonium zo als bv. t schoolhuis en de school te Meergeke aan het Sint-Aloysiuscollege en het «cafetaria» van net nieuwe stadhuis aan de R.V.A., terwijl het daarente gen nog steeds onbegrijpelijk lijkt dat de Civiele Bescherming een als het ware symbolische 1000 F moet betalen voor de lokalen die ze inneemt Verder weet men blijkbaar nog altijd niet goed welke vrij gekomen lokalen men nog zal verhuren en is er daarvoor slechts een ontvangst van 100.000 F voor zien. Wij blijven er ook bij dat er betere en meer opbrengende alternatieven waren voor de cafetaria van sporthal en zwembad. Ik zou trouwens 'ns graag hebben dat dhr Sche pen een eerlijke kosten-baten analyse zou maken van het vroegere systeem t.a.v. het huidige. Alles zins kan reeds worden gezegd dat een opprengst van de sporthalconcessie voor 66.000 F per maand tamelijk weinig is, rekening houdende met het feit dat de huur van een appartement inbegrepen is.j Met betrekking tot het zwembad zou ik durven stellen dat ook hier een meerontvangst kan worden gerealiseerd wanneer men het geheel aantrekkelij ker zou maken. Ik stel dan ook de vraag of dhr Schepen er nog niet aan gedacht heeft om een kleine investering te doen onder de vorm van een glijbaan. Ik verwijs hierbij naar Ronse en Eeklo. Vorig jaar nog klaagde collega Timmermans het gebrek aan aan enige beleidsvisie op langere ter mijn Hij doelde daarbij op budgetteringen die wor- r!nJngeschreven op vraa9 van schepen X of raads- id Y uit de meerderheidsfractie zonder dat de rea lisatie in kwestie dringend of noodzakelijk is. Wanneer wij nu bvb. het vijfjarenplan openbare werken 1986-90 vergelijken met het 5-jarenplan 1985 -1989, dan blijkt die visie wel te kloppen een aantal zaken is uit die laatste lijst verdwenen en sommigen hebben dus moeten inbinden uiteraard onder druk van de geboden financiële mogelijkheden. Ik weet wel dat in de investeringsplanning slechts investe ringen vanaf 10 miljoen moeten worden opgenomen maar het is alleszins een aanwijzing. (Lees verder op pagina 2) De rol van de media komt wel vaker ter sprake, ledereen is het er over eens dat er een groot ver schil kan liggen tussen het objektief gegeven van een feit of gebeurtenis en de manier waarop het door de media wordt gebracht. «Objektief» is op zichzelf reeds een relatief begrip. Wat voor de ene de waarheid is, is het niet altijd voor de andere, in het bijzonder wanneer men aan duiding het toelichten van een bepaald nieuws begint te doen oorzaken, gevolgen, na beschouwingen, het onderscheid tussen belangrijke en minder belangrijke elementen,... liggen ook niet altijd klaar en duidelijk voor de hand. Sommige praktijken van bepaalde media zijn vrij bedenkelijk. Sensatiezucht en zelfs manipulatie zijn niet weg te denken. De keuze is soms moeilijk voor de media zelf. Bij de gijzeling in het gerechts hof van Nantes werden de Franse zenders verplicht een verklaring van de gangsters rechtstreeks uit te sturen. De ene Franse zender zond het in de avond editie van het nieuws nogmaals uit, de andere had er gewoon genoeg van gemanipuleerd te worden en zond het na de rechtstreekse uitzending niet meer uit. De BRT heeft het wel uitgezonden en haastte zich te zeggen dat ze niets anders konden wegens de konkurrentie van de andere zenders op de kabel Als je dat hoort is het duidelijk dat een volledig eigen monopolie slechts goed genoeg zou zijn om te brengen wat je als nieuwsverslaggever moet doen. Een bedenkelijke toestand. Een probleem is wel sommigen noemen dit een verzachtende omstandigheid dat de interesse voor het nieuws bij het grote publiek vaak recht evenredig is met de graad van sensatie die er in steekt. De CCC krijgt meer aandacht dan de duizen den verkeersslachtoffers op onze wegen. En dan mogen wij in België nog niet te veel klagen over de gemiddelde kwaliteit van onze kran ten. In Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten... heb je wel een paar zeer degelijke kranten maar voor de rest - het grootste gedeelte - is het niveau gewoon bedenkelijk. Ook in België worden er vragen gesteld over de media-verslaggeving. Bij de gerechtelijke dien sten is men er niet over te spreken dat bepaalde informaties over de vorderingen in de opsporing van de CCC en de bende van Nijvel in bepaalde kranten werden uitgebracht, alhoewel het een basis vormde om een paar gevaarlijke terroristen te pakken te krijgen. De media zijn het er zelf niet over eens wat men moet doen en laten. De «Gazet van Antwerpen» (Lees verder op pagina 2) 0m

Denderklok | 1986 | | pagina 1