h fst e/7 U/Qams bo \KsQe EDIT ORIAAL Zestigste Jaargang Vrijdag 17 januari 1986 VAN 5 EN 6 DECEMBER 1985 V.K. Ninove en... een incident! Winkelen op zondag. Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dhr Prieels Mijnheer de Burgemeester, waarde collega's, Bij de bespreking van de begroting '84 hebben wij ons verheugd over de nieuwe klemtonen welke erin gelegd waren en over het verlaten van een maar op los planning. Verleden jaar wezen wij op het smal evenwicht van de begroting in het algemeen en een naar even wicht groeien van deze van het eigen dienstjaar. Wij verklaarden toen dat de schepen van finan ciën als het ware op de snee van het mes zat. Voor 1986 stellen wij opnieuw vast dat het batig saldo gering en voor eigen dienstjaar het negatief saldo vergroot is. Dit wijst op een spanning tussen inkomsten en uitgaven en een uitputten van de re serves. UITDAGING. Het stadsbestuur staat zoals elke overheidsin stantie voor een uitdaging omzichtig omspringen met de middelen, de lasten billijk verdelen en toch steeds meer verwachtingen van de burgers inlossen en opdrachten vervullen welke men de lokale bestu ren toeschuift. De uitdaging blijft er ook in bestaan in tijden van crisis evenwichtige keuzen te maken en te be trachten dat de immateriële sectoren niet in ver drukking komen. CRISIS... OOK VAN WAARDEN. Er is niet alleen crisis in economische beteke nis van het woord, er is ook een crisis van waarden en normen, nodig om een evenwichtige, rechtvaar dige, verdraagzame en veilige gemeenschap vann burgers uit te bouwen. Wie had verleden jaar gedacht dat ook de ge meentelijke overheid zo brutaal en concreet zou geconfronteerd worden met geweld, criminaliteit en banditisme. Lange tijd werd het uitrusten en opleiden van het politiekorps teveel aanzien als een budjettaire aangelegenheid alleen. Nu wordt ervaren dat het gemeentelijk politiekorps - samen met andere korp sen - een zeer grote opdracht heeft naar de veilig heid van de burgers. De burger is nogal eens kritisch ten overstaan van uitgaven in dit domein, maar hij is het nog meer wanneer zou blijken dat opleiding en uitrusting van de politie niet zouden volstaan voor doelmatige be strijding van de criminaliteit en vandalisme. Een beleid gericht op veiligheid moet gepaard gaan met een beleid gericht op voorlichting en be wustmaking van de burgers. EVENWICHTIG KIEZEN EN INVESTEREN. Wij komen terug op de noodzaak tot het maken van evenwichtige keuzen, evenwichtig investeren, waarmede wij o.a. bedoelen naar beleidssectoren en deelgemeenten, ook dat laatste ligt gevoelig. Pas is de planning van openbare werken vast gelegd met in het achterhoofd de begrenzing vast gelegd door het investeringsfonds of wij stellen vast dat het regeerprogramma voor de Vlaamse regering het inzicht te kennen geeft de inwerking treden van het huidig fonds te verdagen, het opzet ervan te verruimen en er alle subsidies voorzien voor de lo kale besturen in op te nemen. Een ander concept van het investeringsfonds mag globaal gezien de steunverlening aan de lokale besturen niet verminderen wil men deze niet tot non-activiteit dwingen en de autonomie ervan aantasten. Deze nieuwe koersrichting van de overheid zal de stad verplichten de dossiervorming daarop af te stemmen. Dossiers welke in aanmerking komen voor betoelaging moeten beslissingsrijp worden gemaakt. In functie hiervan citeren wij enkele concrete punten, daarom niet in volgorde van belangrijkheid. 1Huisvesting en stadsherwaardering. De verbetering van de kwaliteit van het wonen is vanuit sociaal oogpunt minstens even belangrijk als het terecht verbeteren van wegeninfrastruktuur, verkeerssituaties en dergelijke. Mensen vormen evenwel een levend element in een stad. In deze contekt hebben wij reeds de rapporten verwacht omtrent de stadsherwaarderingsoperaties (decreet Akkermans). Concrete projecten blijven dientengevolge ook achterwege. Deze operaties zullen ook aan de stad geld kos ten, maar investeringen kunnen maar in een pro gramma wanneer er projecten én ramingen zijn. Ik wil hier mededelen dat de bouwmaatschappij Ninove-Welzijn klaar is met rapporten over de kwa liteit van haar woningenbestand. Voor Berkenhof is een dossier van renovatie in opmaak. Voor andere worren initiatieven voorbereid. Voor de 8-Urenwijk is de Maatschappij aangewezen op een planning binnen een globaal concept Burcht- dam-Brusselstraat. 2) Een herziening van de B.P.A.'s dringt zich op. Het betreft plannen waarmede aan bepaalde be hoeften op een bepaalde plaats moet worden vol daan. Behoeften evolueren, plannen moeten dit der halve ook kunnen. Wij durven evenwel stellen dat actualiseren van behoeften en herzien van B.P.A.'s, niet zou gelijk staan met afvoeren zonder meer of uitstel, afstel. Binnen het B.P.A. Bokkenveld situeert zich o.a. de realisatie van sociale kavels. Aanvankelijk had de intercommunale Land van Aalst daar het initiatief om deze te realiseren. De stad trok dat dossier tot zich en plande daarnaast ook een grote sportinfra- struktuur. (Lees verder op pagina 2) 179. Er gaat haast geen dag voorbij zonder de een of andere verklaring in de media over het winkelen op zondag. Voor het eerst in jaren was het immers toegelaten om op twee of drie zondagen tijdens de eindejaarsperiode open te blijven. Heel wat mensen in de distributiesektor zo wel voor- als tegenstanders zien het als een pre cedent hoewel er steeds heel wat achterpoortjes bestonden, die steeds meer werden gebruikt, zou de kern van de wetgeving, nl. één verplichte' slui tingsdag per week, nu zwaar op de helling komen te staan. In het kamp van de tegenstanders vindt men het NCMV en de vakbonden; onder de grote voor standers vindt men de distributieketens en de con sumentenorganisaties. Het is een typisch Belgische toestand. De stand punten van de belangengroepen staan blijkbaar lijnrecht tegenover elkaar; wat de rechtstreeks be trokkenen, met name de honderdduizenden zelfstan dige winkeliers en de miljoenen consumenten den ken en verwachten is lang niet zo duidelijk. De belangengroepen hebben elkaar reeds om de oren geslagen met statistieken en opiniepeilingen bij leden of klanten. Sinds de verkiezingen van ok tober 1985 weet men in dit land hoe voorzichtig men met deze cijfers moet omspringen. Bovendien heeft het geen enkele zin alles te globaliseren. Het is duidelijk dat bij de winkeliers een verschillende houding kan worden verwacht naargelang de grootte van het bedrijf, de branche, de groot stedelijke of landelijke ligging en zelfs de leeftijd van de uitbaters. Het zelfde is waar voor de consument de fa miliale struktuur, het beroep, de sociale klasse, de woonplaats en zelfs de leeftijd... en heel wat andere faktoren kunnen een grote rol spelen in de interesse en sympathie voor het winkelen op zondag. Er is ook reeds heel wat te doen geweest rond de bedoeling van het winkelen op zondag. De grote distributieondernemingen en consumentenorganisa ties benadrukken het belang van deze dienstverle ning aan de klant. Een echtpaar dat gaat uit werken heeft toch maar weinig tijd om rustig te gaan win kelen en als konsument de laagste prijzen te ont dekken. De tegenstanders zijn er niet zo zeker van dat de consument met dit alles echt gediend is. Hoe dan ook blijft het inkomen van de konsument onveran derd. Wat hij op zondag koopt, koopt hij niet meer in de week. Dat hij meer zou gaan besteden aan aankopen van elementaire produkten wordt door de ^emene tendensen in het verbruik tegengespro- (Lees verder op pagina 2) z'ind uwe e^6/ Raadszitting K

Denderklok | 1986 | | pagina 1