h fs/ v// 150 jaar Congregatie van de Zusters der H. Harten te Ninove (1836 1986) M-i'i i EDI TORIAAL Zestigste Jaargang Vrijdag 31 januari 1986 DE SCHOOL INSTITUUT HH. HARTEN Een stukje geschiedenis De socialisten en het O.C.M.W. Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het klooster gekend te Ninove als Zusterhuis bestaat sedert 1836. Het was aanvankelijk uit sluitend bestemd voor de verzorging van zieke en oude mensen en ook voor de opname van pelgrims, zodat men sprak van «gasthuis». Later werden wees kinderen opgenomen. Slechts in de tweede helft van de 19de eeuw werd er onderwijs verstrekt aan de Ninoofse jeugd en aan internen die tweemaal per trimester naar huis gingen. Het onderricht omvatte Lager Onderwijs en drie Middelbare klassen. Het eerste jaar telde toen twintig ieerlingen, het tweede jaar vijftien en het derde jaar tien leer lingen. Alle lessen werden in het Frans gegeven. Na de eerste wereldoorlog richtte E.H. Vanden Steen, algemeen directeur van de Zusters der HH. Harten, het Technisch Onderwijs met de afdeling Handel op. In 1922 kwam hierbij de afdeling Kleding. Na de tweede wereldoorlog evolueerde het Technisch Instituut zo gunstig dat een Beroeps- school onontbeerlijk werd in 1947. Rond 1950 werd de Vrije Middelbare Meisjes school, de huidige lagere cyclus Moderne Humanio ra, opgenomen in de rijkssubsidiëring en dit met terugwerkende kracht. In 1960 werd aan de handelsafdeling een zesde jaar toegevoegd en kwam zo naast de lagere cy clus de hogere cyclus tot stand. Het jaar daarop ging de hogere cyclus Weten schappelijke B van start. Op 3 maart 1962 veranderde de school in een bouwwerf elf nieuwe klaslokalen rezen uit de grond. In het schooljaar 1963-'64 werd de Latijn-Griek se afdeling, lagere cyclus, opgericht. In 1964 werd de lagere cyclus van de Handels- afdeling verrijkt met een Finaliteitsjaar, wat heden het vierde leerjaar Kwalificatie - Handel wordt ge noemd. Op 1 september 1966 werd de Latijn-Griekse afdeling doorgetrokken in een hogere cyclus. In 1970 volgde het vierde Kwalificatiejaar van de handelsafdeling steno-dactylo. Op 1 mei '70 verleende het bisdom Gent aan de school de toelating om jongens uit het Sint- Aloysiuscollege op te nemen in de tweede Latijn- Griekse. De meisjes kregen de kans om na de derde Latijn-Griekse de hogere cyclus Latijn-Wetenschap pen te volgen in het College. Maar het is pas in het schooljaar 1978-79 dat de eerste vijf jongens de weg naar de school vonden in de tweede Latijn- Griekse. Op 7 april 1972 werd in het Sint-Aloysiuscollege de tweede Latijn-Wiskunde opengesteld voor meis jes uit de eerste Latijnse. In 1975 werd een aanvang genomen met de bouw van een nieuwe huishoudschool acht lokalen met ondermeer twee volledig ingerichte keukens. Het jaar daarop konden deze lokalen reeds betrok ken worden. Intussen was de samenwerking met het Sint- Aloysiuscollege zo sterk gegroeid dat de beide scho len besloten om nog andere afdelingen open te stel len voor meisjes en jongens. Op 27 april '79 kreeg de school de definitieve toelating om jongens op te nemen vanafaf 1 septem ber '79 in de hogere cyclus Wetenschappelijke B en in de volledige cyclus Handelhet College mocht zijn deuren openstellen voor meisjes in de hogere cyclus: Economische en Wetenschappelijke A. Datzelfde jaar '79 werd de school voor de derde maal omgetoverd tot één grote bouwwerf. Voor de leerlingen van de Basisschool werd een volledige nieuwbouw opgericht 27 lokalen met een goed uitgeruste gymnastiekzaal. In september 1980 werd het gebouw plechtig ingewijd. Daarna werden de gebouwen van het se cundair opgeknapt afbraak van de oude gebou wen van de Basisschool, aanleggen van een nieuwe speelplaats, schilderwerken, herinplanting van de lokalen, reorganisatie van het onderhoudspersoneel, nieuwe telefooncentrale, aanleggen van sportplei- nen, brandbeveiliging... Op 1 september 1981 werd de samenwerking met het Sint-Aloysiuscollege officieel erkend door de Minister als «Scholengemeenschap Katholiek Secundair Onderwijs Ninove». Het Instituut HH. Harten kreeg eveneens de toelating om het lager secundair Beroepsonderwijs tot een hogere cyclus uit te bouwen met de afdeling: Gezins- en sanitaire hulp, voor meisjes en jongens. Vanaf 1 september 1982 werden op de school drie nieuwe afdelingen opgericht voor meisjes en jongens naast de bestaande hogere cyclus Handel kwa men de Technische afdelingen Boekhouden en Secretariaat Talen. naast de bestaande hogere cyclus Gezins- en sanitair kwam de beroepsafdeling Textielver werking-Verkoop. Om de leerlingen in de beroepsafdeling zo dicht mogelijk te kunnen begeleiden werd op 1 september '84 deze afdeling omgevormd tot Vernieuwd Beroeps secundair Onderwijs (V.B.S.O.) met als beroepsvel den Kleding - Textiel en Voeding - Verzorging. De congregatie van de school ging op 12 au gustus 1985 over tot de uitbreiding van onze peuter tuin naar een volwaardig kinderdagverblijf voor ba- bys en peuters. Op 1 september '85 werd de volledige uitbouw van de Technische Afdeling afgesloten door een 7de Specialisatiejaar Maatconfectie-Verkoop. Te vens werd door de minister de Wetenschappelijke B afdeling als pilootschool aangewezen voor «Initiatie in de informatica» in de vijfde jaren. De school heeft een hele levensgeschiedenis achter de rug in 1986 wordt het 150-jarig bestaan van de school en haar kloostergemeenschap gevierd Duizenden jonge mensen en heel wat leerkrachten, kloosterzusters en directies hebben dit mogelijk ge maakt. De huidige schoolbevolking telt 1918 jonge men sen, van klein tot groot. Tweehonderd en zes leer krachten staan in voor de opvooeding van de kin deren. Twee secretariaten helpen de drie directies, leerkrachten en leerlingen bij het schoolleven van elke dag. Elf schoonmaaksters geven elke week de honderdtachtig lokalen een grondige beurt en drie onderhoudsmannen hebben hun handen vol met her stellingen en verbeteringswerken. Een getuigenis van de schooldirecite wij wil len de geschiedenis van onze katholieke schoolge meenschap verder blijven schrijven met liefdevolle inzet voor de mensen rondom ons en met een hart dat klopt voor anderen. 181. Zoals verwacht stond het O.C.M.W. in het mid delpunt van de belangstelling op de laatste Raads zitting enerzijds was er de goedkeuring van de lening voor de aankoop van de eigendom De Coo- man, anderzijds de goedkeuring van twee begro tingswijzigingen en de controverse rond de erken ning van de V-bedden. Alles werd goedgekeurd maar de oppositie had heel wat bezwaren die soms uit een vrij onverwachte hoek kwamen. De SP, met name Jacques Timmermans, betwis te de gevolgde procedure volgens hem had het principe van de oprichting van een dienstencentrum en de daarmee gepaard gaande aankoop van het kompleks De Cooman eerst op de Gemeenteraad moeten komen alvorens het O.C.M.W. verdere stap pen zou zetten. Hiertegen kan wel worden ingebracht dat het principe van het dienstencentrum reeds vorig jaar werd goedgekeurd weliswaar dacht men toen aan andere gebouwen van de aankoop van het kom pleks De Cooman kon men toen alleen nog maar dromen maar aan het principe werd niet geraakt. (Lees verder op pagina 2) n °lüams b»1

Denderklok | 1986 | | pagina 1